Czytasz
„Piepr*yć Mickiewicza” przerodzi się w trylogię. Szykuje się hit?

„Piepr*yć Mickiewicza” przerodzi się w trylogię. Szykuje się hit?

Pieprzyć Mickiewicza

Dawid Ogrodnik dwukrotnie powtórzy swoją rolę pisarza i nauczyciela, który w niekonwencjonalny sposób przygotowuje niepokorną klasę II b do egzaminów końcoworocznych.

Pieprzyć Mickiewicza! – rzuca ku uciesze uczniów nowy polonista, który wygląda jak skrzyżowanie Johna Keatinga ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów i Deweya Finna ze Szkoły rocka. Mówi tak nie tylko dlatego, że sam dzieli nazwisko z innym klasykiem polskiej literatury, Henrykiem Sienkiewiczem. Mężczyzna nie ma wykształcenia pedagogicznego, przez co nie zdążył przyswoić zasad dobrze znanych innym nauczycielom. Nosi ciuchy bliższe punkowi niż zblazowanemu wychowawcy. Dystansuje się od utartego kanonu, dydaktyzmu i hierarchii. Zamiast przepytywania z treści lektur chętniej pójdzie z uczniami na ognisko albo zorganizuje rapowe przedstawienie. Mimo niekonwencjonalnej strategii wciąż ma jednak twardy orzech do zgryzienia. Jego podopieczni – Dante, Nel czy Bolo – bronią się przed nauką i co rusz wpadają w kłopoty. Walczą z uzależnieniami, narażają się lokalnej mafii albo mają problemy rodzinne.

Zwiastun filmu Pieprzyć Mickiewicza / reż. Sara Bustamante-Drozdek

Z kin do telewizorów

Film Sary Bustamante-Drozdek, która ma w portfolio także reżyserię kilku odcinków Na dobre i na złe, Na sygnale oraz komedii romantycznej Porady na zdrady 2, to luźna wariacja na temat niemieckiej Szkolnej imprezki z 2013 roku. Nie przyciągnął do kin aż tak wielu widzów co jego pierwowzór, ale nadal cieszył się sporą popularnością. Okazało się, że na tyle dużą, że jego dystrybucją zainteresował się Netflix. Pieprzyć Mickiewicza zasiliło katalog platformy streamingowej na początku kwietnia. Przez blisko dwa tygodnie okupował szczyt zestawienia najchętniej oglądanych polskich filmów.

Dawid Ogrodnik w filmie Pieprzyć Mickiewicza / reż. Sara Bustamante-Drozdek

W filmowej szkolnej ławie

Sukces komercyjny produkcji zachęcił Bustamante-Drozdek i jej współpracowników, żeby kuć żelazo, póki gorące. W pierwszej połowie maja na Instagramie pojawiło się krótkie wideo sygnalizujące, że ruszyły prace nad drugą częścią filmu o podtytule Szkoła życia. Jego scenariusz napisał Kacper Szymon, który poza pierwszą częścią Pieprzyć Mickiewicza pracował nad Jak ukradłem 100 milionów oraz 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach. Producentami nowości znów będą Tadeusz Lampka i Stanisław Szymański. Uwaga: jest też niespodzianka dla największych fanów niepokornej klasy IIb. Osoby w wieku 15-19 lat mogą wziąć udział w castingu i znaleźć się w obsadzie sequela.

Szczegóły dotyczące fabuły, a tym bardziej daty premiery Pieprzyć Mickiewicza nie zostały jeszcze podane do wiadomości. Zdradzono jedynie podtytuł filmu, czyli Szkoła życia. Czy to oznacza, że Jan Sienkiewicz po wizycie w liceum spróbuje swoich sił na wyższych szczeblach edukacji? A może Bolo, Dante i Nel wreszcie skończą szkołę i spróbują posłuchać rad charyzmatycznego polonisty? Pewne jest tylko, że nie będziemy się nudzić, a na ekranie przemkną nam charakterystyczne postacie. Przypomnijmy, że poza znanymi aktorami w obsadzie zobaczyliśmy obiecujących debiutantów, tiktokera Nieobliczalnego Patryka i… Janusza Walczuka.

Megalopolis Francisa Forda Coppoli za chwilę doczeka się premiery. Zobaczcie pierwszy fragment filmu!

Pieprzyć Mickiewicza: Szkoła życia to jednak nie wszystko. Zanim padł pierwszy klaps na planie kontynuacji filmu, dowiedzieliśmy się, że w przygotowaniu jest także jego trzecia część o podtytule Egzamin dojrzałości. Ktoś tu chyba ma chrapkę na wyciśnięcie z pomysłu tyle, ile tylko się da. Zobaczymy, czy taka koncepcja zda egzamin, czy twórcy po premierze zasiądą w oślej ławie.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone