Piosenka Pink Floyd zrekonstruowana. Wszystko dzięki falom mózgowym
Nauka to potęga, dzięki której ludzkość stale może przekraczać kolejne granice, jak w przypadku piosenki Pink Floyd. To zdanie może brzmieć nieco idealistycznie, ale w obliczu najnowszych badań naukowców i neurobiologów jest jak najbardziej adekwatne.
Rola muzyki w leczeniu chorób neurologicznych
Z najnowszych informacji opublikowanych w mediach wynika, że szykuje się ogromny przełom w leczeniu osób cierpiących na różnego rodzaju choroby neurologiczne. Wszystko za sprawą badań, w wyniku których naukowcom udało się odtworzyć piosenkę Another Brick In The Wall Part I przy pomocy fal mózgowych. Mimo że brzmi to nieco abstrakcyjnie, to badacze dosłownie wyciągnęli fragmenty tego utworu z mózgów pacjentów.
Do tej pory naukowcy byli w stanie wydobyć z mózgu oraz zrekonstruować pojedyncze słowa czy myśli osób. Proces odbywał się przy użyciu elektrod, skanów mózgu oraz modeli komputerowych. Z nowo opublikowanych badań wynika jednak, że istnieje również możliwość dekodowania całych utworów na podstawie aktywności mózgu w różnych obszarach wychwytujących elementy akustyczne.
Rewolucyjne odkrycie i Pink Floyd
W przełomowym badaniu wzięło udział 29 osób cierpiących na padaczkę. Neurobiolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego wraz ze swoim zespołem postanowił wszczepić w ich mózgi specjalne elektrody rejestrujące aktywność mózgu. Badacze zauważyli aktywność komórek nerwowych, które reagowały na dźwięki piosenki oraz że elektrody nie wykrywały jedynie słów, ale też rytm oraz harmonię. W wyniku tych obserwacji naukowcy opracowali model komputerowy służący do rekonstrukcji dźwięków pozwalający generować utwory za pomocą danych pochodzących z aktywności mózgu.
To nie koniec badań dotyczących aktywności mózgu na poszczególne dźwięki, ale badacze wyznają, że ich kontynuacja może być trudna, ponieważ pozostałe obszary mózgu są trudno dostępne bez użycia metod inwazyjnych. Nie oznacza to jednak, że prace zostały zakończone. W dalszej perspektywie najnowsze odkrycia mogą przyczynić się do opracowania technologii pozwalającej na komunikację ludziom z chorobami neurologicznymi.
Podczas badania użyto piosenki legendarnego zespołu Pink Floyd pochodzącej z płyty The Wall wydanej w 1979 roku. Kawałek opowiada o traumie dziecka po stracie rodzica, której efektem może być tworzenie emocjonalnego muru obronnego. Numer prawdopodobnie odnosi się do przeżyć członków zespołu związanych z przedwczesną stratą ojca. Zespół zapewne nie spodziewał się, że po 44 latach ich dzieło zostanie wykorzystane w badaniach mających na celu leczenie chorób neurologicznych.