Czytasz
Wyzwalający soundtrack na cześć kobiet – świętujemy Światowy Dzień Feministek

Wyzwalający soundtrack na cześć kobiet – świętujemy Światowy Dzień Feministek

Cardi B, kadr z teledysku do "WAP"

7 listopada obchodzimy Światowy Dzień Feministek. Z tej okazji mamy dla Was kawałki mówiące o kobiecej świadomości i sile. Wśród wybranych przez nas artystek znalazły się m.in. Cardi B, Björk czy zespół The Slits.

Cardi B | WAP feat. Megan Thee Stallion

Cardi Bi znowu na językach – jej utwór WAP wykonany wraz z Megan Thee Stallion to oda na cześć kobiecej przyjemności. Działający na wyobraźnię, dosadny miejscami tekst spotkał się z komentarzami balansującymi na granicy obrzydzenia. Jeden z republikańskich polityków, James Bradley napisał na swoim Twitterze: “WAP sprawiło, że chciałem wlać sobie do uszu wodę święconą”. Przy okazji wywołania niemałych kontrowersji, WAP obnażył patriarchalną hipokryzję – gdyby tekst wykonał raper, a opisywana przyjemność należała do mężczyzn, głosy krytyki z pewnością nie byłyby tak mocne. Polska producentka i DJ-ka VTSS zrobiła remiks duetu, którego mogliśmy posłuchać m.in. podczas jej występu na Avant Art Festival w Starym Klasztorze we Wrocławiu.

Björk | Hunter

Kto pamięta doskonały teledysk Paula White’a do Hunter Björk? Aż trudno uwierzyć, że powstał ponad 20 lat temu! Islandzka artystka zmieniająca się niedźwiedzia polarnego to manifest kobiety niezależnej. Björk przejmuje rolę tytułowego “łowcy”, który wyrusza na polowanie. Niektóre z interpretacji sugerują, że wokalistka śpiewa o polowaniu na kolejnych partnerów. Chłód, skupienie i prostota czynią Hunter czymś w rodzaju wojennego hymnu. Przypominający rytmiką marsz utwór zdecydowanie doda sił przy realizacji każdej, nawet najtrudniejszej misji.

Aretha Franklin | Respect

Na naszej liście nie może zabraknąć królowej soulu. Mowa oczywiście o Arethcie Franklin, która w 1967 roku nagrała kultowy utwór Respect. Utwór stał się bezsprzecznym hymnem swojej epoki, soundtrackiem do walki o podstawowe prawa człowieka. To nie tylko utwór dla kobiet i o kobietach. “Nie miało znaczenia, czy byłeś_aś mężczyzną, kobietą, czarnoskórym czy białym. Każdy może odnieść się do fragmentu: Daj mi trochę szacunku!” – mówi dr Lyn Lewis z Uniwersytetu Detroit-Mercy.

The Slits | Typical Girls

Przenosimy się do świata punk rocka, ostrych makijaży i krzykliwych strojów. Zdominowany przez mężczyzn gatunek, wydał na świat parę znakomitych feministycznych kawałków Z pewnością należy do nich Typical Girls zespołu The Slits, w którym zespół na części pierwsze rozkłada wizerunek “typowej dziewczyny. “Nie buntuje się”, “nie tworzy”, “nie myśli zbyt logicznie” – śpiewa wokalistka Ari Up. Utwór podważa wszelkie dotyczące kobiecości stereotypy, budując jednocześnie nowy obraz feministki – elokwentnej i świadomej, ale przy tym zabawnej i mającej do siebie dystans.

Sprawdź też
Flow Quebonafide

Lesley Gore | You Don’t Own Me

Hit Lesley Gore, gwiazdy pop lat 60., doczekał się wielu coverów, przeróbek i remiksów. Piosenka została również wykorzystana w finałowej scenie świetnej komedii Zmowa pierwszych żon (The First Wives Club), w której Goldie Hawn, Diane Keaton i Bette Midler planują zemstę na zdradzających ich mężach. Film został okrzyknięty “kultowym filmem kobiet w średnim wieku”. Sama Lesley, po wielu latach ukrywania swojej orientacji, w 2004 roku oznajmiła, że jest lesbijką.

Tori Amos | Silent All These Years

Tori Amos jak żadna inna twórczyni, potrafi ubrać w poetyckie słowa i subtelną muzykę niezwykle brutalną rzeczywistość. Silent All These Years to chyba jedna z najbardziej feministycznych piosenek lat 90. “Czasem słyszę swój głos, i jest on tutaj, milczący przez wszystkie te lata” – śpiewa amerykańska kompozytorka. Niech nie zwiedzie Was spokojna, instrumentalna warstwa nagranego w 1991 roku utworu. Muzyka miała być antytezą dla przemocy schowanej w słowach. “Silent było dla mnie prawie jak talizman. A to z kolei przywołuje mityczną historię o syrenie” – mówi Tori. W kawałku Tori syreną jest ubrana w męskie jeansy dziewczyna, która cały czas zastanawia się “czy nadal będzie czekać, aż ktoś ją zrozumie”.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone