Czytasz
W co grać, jak żyć? Wybieramy 10 gier planszowych, przy których nie będziecie się nudzić

W co grać, jak żyć? Wybieramy 10 gier planszowych, przy których nie będziecie się nudzić

fot. Jake Nebov, źródło: Unsplash

Kto z nas nie lubi trochę zdrowej rywalizacji? Podczas świąt czy ferii warto rozruszać się trochę intelektualnie, przy okazji udowadniając znajomym czy rodzinie, do kogo należy zwycięstwo… Sprawdźcie naszą selekcję planszówek i gier, które nie tylko umilą Wam nadchodzące dni, ale mogą być też inspiracją na gwiazdkowy prezent.

Na spotkania z rodziną, znajomymi, czy jako prezent na święta – planszówki to idealne antidotum na nudę. Wybraliśmy dla Was te najciekawsze. Od świata mafii, przez dzikie totemy, aż na przepełnionej grozą krainie kończąc – dzięki naszej selekcji będziecie mogli w każdy weekend ograć bliskich w innym stylu.

Jumanji

źródło: Empik.com

Kto nie zna królowej wszyskich gier planszowych? Gry, przez którą Kirsten Dunst ledwo uszła z życiem! Film z 1995 roku z Robinem Williamsem to już klasyk familijnych filmów przygodowych. By odtworzyć zwariowany świat Jumanji można w nią po prostu… zagrać. “Rzuć ośmioboczną kostką, aby sprawdzić, co Cię czeka!” – zachęca opis. A wiadomo jak to się w filmie skończyło… Zatem zanurz się w przerażającej dżungli i szykuj się na walkę z krokodylem! Z tą grą na pewno nie będziecie się nudzić – ani w święta, ani w sylwestra czy na kameralnym spotkaniu z przyjaciółmi.

Dixit

źródło: Empik.com

Gdyby Freud miał swoją ulubioną grę planszową, z pewnością byłaby nią Dixit. To idealna gra karciana dla osób lubiących psychologię i odjechane obrazki. Każdy z uczestników podaje wymyślone przez siebie hasło, wybierając jednocześnie kartę, która najlepiej je reprezentuje. Reszta uczestników nie zna owej karty – sami starają się przyporządkować hasłu swoją propozycję. Ten, kto zgadnie, która karta jest autora/autorki hasła, zgarnia punkty. Czemu ta gra jest tak ciekawa? Bo pozwala Wam zajrzeć do podświadomości uczestników i sprawdzić, kto z Was myśli podobnie. Oprócz wersji tradycyjnych, Dixit oferuje wiele ciekawych dodatków, które rozszerzają bazową koncepcję planszówki.

5 sekund

Udzielenie trzech poprawnych odpowiedzi w 5 sekund? Bułka z masłem… Pomyślał ktoś, kto nie miał jeszcze okazji zagrać w tę ekscytującą planszówkę. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w momencie rozgrywki – presja upływającego czasu, świst kuli zjeżdzającej w dół klepsydry i chęć zwycięstwa sprawiają, że 5 sekund oferuje całą gamę emocji w ramach bardzo prostej rozgrywki. Oprócz wersji tradycyjnej, istnieją również wersje rodzinne, junior czy specjalistyczne wersje tematyczne.

Pan tu nie stał

źródło: Empik.com

Dzięki grze Pan tu nie stał przenosimy się w świat peerelowskich kolejek po kiełbasę i papier toaletowy. Pan tu nie stał to wyjątkowa planszówka strategiczna. Tak, jak najbardziej strategiczna! W końcu dobre podroby same się do domu nie przyniosą! Uczestnicy walczą o deficytowe towary a każdy będzie zaciekle bronić swojego miejsca. Gra tylko dla tych o silnych nerwach, którzy w niejednej kolejce stali. Oprócz wersji bazowej, do kupienia są również specjalne edycje Cinkciarz i Demoludy.

Jungle Speed

źródło: Empik.com

Znudzeni grami opierającymi się na wiedzy lub kreatywności? Jungle Speed przychodzi na ratunek. W tej nieprawdopodobnie dynamicznej zabawie liczy się refleks, spostrzegawczość i zdolność do szybkiej analizy sytuacji. Wystarczy jeden błąd by stracić całą przewagę nad przeciwnikami. Uwaga! Szybkość rozgrywki sprawia, że gra potrafi naprawdę wciągnąć. Oprócz tradycyjnej wersji, mamy również wersje dla dzieci lub wersje tematyczne, jak prezentowana powyżej totemiczna odmiana Jungle Speed.

Gra rodzinna Domek

źródło: Empik.com

Nudzi was tradycyjny domek dla lalek? Nie chcecie w nocy nadepnąć na klocek po konstruowaniu budynków? A może chcielibyście rozbudzić swoje wewnętrzne dziecko? Gra karciana Domek uprzyjemni Wam czas oraz rozwinie kreatywność. Zaaranżuj własny zwycięski dom. Ilość kombinacji rozgrywek zależy tylko od Ciebie.

Mafia

źródło: Empik.com

Nie byłoby Among Us gdyby nie Mafia. To klasyczna gra dla sporej liczby osób, która nigdy się nie nudzi. Sprawdź swoje zdolności aktorskie, popisz się intuicją i pomysłowością, by pomóc swojej drużynie zwyciężyć. Mafia sprawdzi się w wielu towarzyskich sytuacjach bowiem do gry nie potrzeba niczego poza kartami. Po prostu rozsiądź się wygodnie z rodziną bądź znajomymi i przekonaj się, kto jest prawdziwym mistrzem lub mistrzynią blefu.

Sprawdź też

Eldritch Horror Przedwieczna Groza 

źródło: Empik.com

Ze świata mafii przeskakujemy prosto w świat opowieści z dreszczykiem… Jest rok 1926. Ze snu budzą się pradawne potwory. Ludzkość stoi na skraju szaleństwa. Inspirowana twórczością mistrza grozy, H. P. Lovecrafta gra to z pewnością propozycja dla ludzi o mocnych nerwach… Podczas rozgrywki będziemy musieli zmierzyć się ze starożytnymi kultami i przedziwnymi stworami, które chcą doprowadzić do globalnej katastrofy.

Ryzyk Fizyk

źródło: Empik.com

Jeśli jesteś specjalistą bądź specjalistką od ciekawostek i brylujesz w towarzystwie sypiąc z rękawa ciekawymi fun-factami, masz szansę zabłysnąć w grze planszowej Ryzyk Fizyk. Pamiętaj jednak, że wiedza to nie wszystko. Wyjątkowe zasady gry sprawiają, że nawet znając wszystkie odpowiedzi, możesz przegrać z kimś, kto potrafi ryzykować i stawiać swoje żetony na odpowiedzi innych. Oprócz wersji Deluxe, znajdziecie również wersję Vegas czy wersję familijną.

Party. Założysz się?

źródło: Empik.com

Jeżeli ciekawi Was, czy razem ze znajomymi jesteście w stanie podołać niektórym zadaniom, zwróćcie uwagę na grę Party. Założysz się. Podczas rozgrywki będziecie się świetnie bawić wykonując ćwiczenia na czas. Sprawdźcie się przy łamigłówkach, kalamburach i zadaniach zręcznościowych. Oprócz wersji dla znajomych istnieje również odmiana familijna oraz dodatek z nowymi zadaniami.

Planszówki wybierali dla Was i selekcjonowali: Angelika Nadworna, Milena Soporowska i Patryk Wojciechowski.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone