Czytasz
Pomoc Ukrainie – co możemy zrobić? [AKTUALIZOWANE]

Pomoc Ukrainie – co możemy zrobić? [AKTUALIZOWANE]

pomoc ukrainie

24 lutego o 5 rano Ukraina została zaatakowana przez wojska rosyjskie. W świetle tych tragicznych zdarzeń wszyscy solidaryzujemy się z Ukraińcami. Każdy z nas może jakoś pomóc, oto kilka sposobów na pomoc Ukranie.

Pomoc Ukrainie jest w tym momencie kluczowa. O to jak wspierać i co robić zapytaliśmy dr Katarzynę Maniszewską z Collegium Civitas, która jest ekspertką ds. terroryzmu i członkinią Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

  • Jeśli masz przyjaciół, znajomych z Ukrainy zapytaj wprost – czy możesz pomóc, jakiej pomocy potrzebują, bo każda sytuacja może być indywidualna.
  • Nie daj się zwieść propagandzie rosyjskiej, nie bądź ofiarą dezinformacji – włącz krytyczne myślenie, weryfikuj informacje w różnych źródłach
  • Pokaż wsparcie poprzez np. umieszczenie oświadczeń o solidarności z Ukrainą, ukraińskiej flagi w mediach społecznościowych.
  • Jeśli chcesz wesprzeć finansowo – wybieraj konkretne osoby, które znasz oraz/lub uznane organizacje pozarządowe. Pamiętaj, że mogą pojawić się różnej maści oszuści, próbujący skorzystać na cudzym nieszczęściu.
  • Nie ulegaj panice!

Igor Isajew jest Ukraińcem mieszkającym w Polsce. Cytujemy jego bardzo ważny i trafny wpis:

Najważniejsze, co mogę i co będę robił teraz dla Ukrainy — to informowanie, bo informacja jest jednych z głównych frontów ataku Rosji. Teraz najważniejsze jest NIE panikować, bo to jeden z głównych celów taktycznych Putina, jak w Ukrainie, tak i na Zachodzie. W ukraińskich mediach społecznościowych i komunikatorach teraz — eksplozja dezinformacji. W mniejszym stopniu widzę to w Polsce, ale to jest.

Więc: nalegam, żeby nie udostępniać niezweryfikowanych informacji w sieciach społecznościowych ani w komunikatorach. Jeśli nie wiecie, jak sprawdzać informację, szczególnie tej z zagranicy, najlepiej w ogóle nie czytać o Ukrainie na portalach społecznościowych, a robić to na sprawdzonych portalach informacyjnych. Z Polski do Ukrainy pojechało wielu dziennikarzy (Wyborcza, Onet, OKO.press, media rządowe), którzy znają ten kraj, i nie ma podstaw, by im nie wierzyć.

Przekujcie, proszę, poczucie paniki i bezradności na pomoc armii ukraińskiej czy ukraińskim organizacjom pozarządowym.

Sprawdzone fundacje

MIĘDZYNARODOWY FUNDUSZ „КОЖЕН МОЖЕ”

Międzynarodowy Fundusz „КОЖЕН МОЖЕ” pomaga niepełnosprawnym dzieciom i niepełnosprawnym osobom starszym, które ucierpiały w wyniku wojny na Ukrainie i potrzebują wsparcia, a także wspiera szpitale i inicjatywy wolontariackie na Ukrainie.

UKRAIŃSKA FUNDACJA „ТЕРИТОРІЯ ДОБРА”

Ukraińska fundacja „ТЕРИТОРІЯ ДОБРА” pomaga ukraińskiej armii oraz dzieciom mieszkającym w strefach objętych wojną w obwodach donieckim i ługańskim.

FUNDACJA „POWRÓT ŻYWYCH”

Fundacja „Powrót żywych” jest jedną z największych organizacji charytatywnych pomagających na froncie ukraińskim.

UKRAIŃSKI FUNDUSZ HUMANITARNY

Ukraiński Fundusz Humanitarny pomaga organizacjom pozarządowym zajmującym się pomocą humanitarną oraz agencjom ONZ na Ukrainie w niesieniu pomocy najbardziej zagrożonym społecznościom i ludziom oraz w dostarczaniu im pilnie potrzebnej żywności, wody, schronienia i innego podstawowego wsparcia.

Tech To The Rescue

Fundacja Tech To The Rescue uruchamia kampanię wsparcia ukraińskich organizacji pozarządowych przez firmy technologiczne. Cyberbezpieczeństwo, wymiana informacji i zarządzanie zasobami – to kluczowe obszary wymagające wsparcia u naszych wschodnich sąsiadów w obliczu rosyjskiej agresji.

Hospitalierzy

Sprawdź też

To „batalion medyczny” działający na linii frontu. Kupuje także hełmy, kamizelki kuloodporne etc.

Inne formy pomocy

Powstała strona zbierająca i łącząca ze sobą osoby oferujące schronienie i transport, jak i tych, którzy go potrzebują

Na Facebooku istnieje grupa Visible Hand – tam możesz skontaktować się z osobami z Ukrainy przebywającym w Polsce, które bezpośrednio proszą o pomoc w doraźnych kwestiach.

W serwisie ArtRage możesz przekazać datek na pomoc przy ugoszczeniu naszych sąsiadów – imigrantów z Ukrainy szukających schronienia w Polsce. Połowa pieniędzy idzie na Fundację Centrum Pomocy Międzynarodowej. Przy wpłacie dostaniesz książki o tematyce ukraińskiej.

Szacuje się, że 16 tysięcy dzieci na Ukrainie potrzebuje pilnej pomocy. Od początku wojny przekonaliśmy się, że rosyjskie rakiety nie oszczędzają cywili – również tych najmłodszych. Wobec tego, w Going. inicjujemy akcję Bilet wsparcia dla Ukrainy.

20 marca, w Łodzi odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, którego celem będzie zebranie jak najwyższej kwoty na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi szeroko zakrojone działania pomocowe. Na scenie Atlas Areny wystąpią zarówno polscy jak i ukraińscy artyści. Emisja: 20 marca o 20:00 na antenie TVN oraz w Player.pl

Razem z Ukrainą

Protest pod ambasadą Rosji

Kilka tysięcy osób zebrało się w okolicach ambasady rosyjskiej w Warszawie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec wojennej agresji na sąsiednią Ukrainę. Wśród protestujących jest wielu Rosjan. Na miejscu jest nasz reporter, Bartosz Mindewicz.

Wysłuchajcie przejmującego przemówienia Natalii Panchenko:

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone