W Warszawie powstaje QueerMuseum! Otwarcie na Paradzie Równości
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Założycielem placówki, będącej pierwszym tego typu miejscem w kraju, jest Lambda Warszawa. QueerMuseum ma przybliżyć historię społeczności LGBTQ+ w Polsce.
Lambda Warszawa obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Jubileusz ćwierćwiecza to dla organizacji nie tylko okazja do podsumowania dotychczasowej pracy. Aktywiści dostali kolejny zastrzyk energii do tego, żeby wspierać społeczność LGBTQ+ w Polsce. Nadal robią to na wielu polach, prowadząc szkolenia, warsztaty i publikując książki oraz broszury. Zapewniają także pomoc psychologiczną osobom nieheteronormatywnym w kryzysowych sytuacjach. – Naszą wizją jest działanie na rzecz tworzenia świata bez opresji, w którym każda jednostka stanowi pełnoprawny podmiot życia społecznego – piszą w swoim manifeście działacze.
Zaglądać do przeszłości
W październiku organizacja zdążyła już ogłosić odświeżenie swojego przepastnego Archiwum. Od 1995 roku gromadzone są w nim magazyny, plakaty, broszury i dokumenty poświęcone społeczności LGBTQ+. Nie brakuje w nim także przypinek, wlepek i transparentów z marszów równości. Lambda konsekwentnie digitalizuje większość zbiorów, które następnie opublikuje na nowej stronie internetowej. Wszyscy zainteresowani będą mogli jednak przejrzeć je także na miejscu.
Czegoś takiego w Polsce nie było
Z fizycznym udostępnieniem Archiwum wiąże się jeszcze jedna nowość. Zbiory nie trafią bowiem na Żurawią 24a/4, gdzie dziś znajduje się siedziba Lambdy. Zostaną przetransportowane do nowo powstającego QueerMuseum – pierwszej tego typu placówki w kraju. Będzie się ona mieścić w samym centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej. – Klucze od lokalu już odebraliśmy, niebawem rozpoczniemy remont i adaptacje pomieszczeń – informują aktywiści. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi goście odwiedzą muzeum w przyszłym roku podczas Parady Równości. Konkretna data wydarzenia nie została jeszcze ustalona.
La Pose Varsovie to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić!
W QueerMuseum poza archiwalnymi zbiorami znajdzie się biblioteka oraz specjalnie wygospodarowana przestrzeń wystawiennicza. Ekspozycja ma przekrojowo opowiedzieć o losach społeczności LGBTQ+ nad Wisłą. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Warszawa dołącza właśnie do grona miast, które dbają o pamięć tych osób – piszą pomysłodawcy projektu. Działalność placówki tym samym uzupełni stopniowo poszerzający się wachlarz atrakcji dla nieheteronormatywnych jednostek. Dziś należą do nich choćby kluby z muzyką elektroniczną, burleską albo pokazami drag queens.
Pisarze na front
Lambda Warszawa poinformowało dziś także o ustanowieniu nowej nagrody literackiej. QueerBook będzie przyznawany w czterech kategoriach: proza polska, proza zagraniczna (za przekład), książka non-fiction (reportaże, eseje, literatura popularnonaukowa) oraz książka dla dzieci i młodzieży. Wspólnym mianownikiem nominowanych i późniejszych zwycięzców ma być tematyka LGBTQ+. Szansę na statuetkę w tym roku z pewnością mogłaby mieć Joanna Ostrowska, która niedawno ubiegała się o Nike. Jej publikacja Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej przegrała jednak z tomikiem wierszy Mondo cane Jerzego Jarniewicza. Autorkę doceniła za to publiczność głosująca w plebiscycie internetowym.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.