Czytasz teraz
Rekomendacje: 12. Festiwal Pięć Smaków
Opinie

Rekomendacje: 12. Festiwal Pięć Smaków

Smaków

Festiwal Pięć Smaków zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji wyselekcjonowaliśmy dla Was najciekawsze naszym zdaniem filmy. Od 14 do 21 listopada w Warszawie będziemy delektować się azjatycką kinematografią.

Braterstwo Ostrzy: Piekielna Bitwa, reż. Lu Yang

Kostiumowe azjatyckie kino to coś, co zawsze działa na naszą wyobraźnię. Tajemniczy spisek, miłosna intryga i polityczne potyczki w czasach dynastii Ming. Braterstwo Ostrzy jest pięknie zrealizowaną produkcją, w której bardzo wiernie odwzorowane są kostiumy, rekwizyty, a tamtejsza rzeczywitość budzi skojarzenia z współczesnością. Warto zobaczyć dla wyżej wymienionych elementów, dla solidnej fabuły i dobrego aktorstwa.

 

Strażnik Dahufa, reż. Busifan

Oglądanie azjatyckich animacji należy do naszych ulubionych przyjemności. Podczas 12. edycji Festiwalu Pięć Smaków przyjdzie nam oglądać kilka najciekawszych pozycji z ostatnich lat. Wśród nich znajdzie się również Strażnik Dahufa, czyli opowieść o strażniku poszukującym swojego księcia. Mroczna, surrealistyczna baśń przywołuje momentalne skojarzenia z mistrzem Miyazakim. Podobnie jak w twórczości mistrza, w Strażniku znajdziemy ukryty głębszy sens i odrobinę politycznej niepoprawności. Nie tylko dla najmłodszych!

 

Dziesięć lat: Tajlandia, reż. Aditya Assarat, Apichatpong Weerasethakul, Chulayarnnon Siriphol, Wisit Sasanatieng

Pokazywany na tegorocznym festiwalu w Cannes film to cztery segmenty wyreżyserowane przez innego twórcę. Zachód Słońca to historia niepoprawnej miłości, ukazującej sztuczne podziały w tajskim społeczeństwie. Z kolei Kotopia jest próbą pokazania nieznanego: dystopii, innego świata, do którego nagle musimy się dostosować. Planetarium to również futurystyczny temat, którego podjął się reżyser Chulayarnnon Siriphol. Ostatni segment pokazuje klasyczny rozłam pomiędzy dążeniem do rozwoju i modernizacji, a zachowaniem tradycyjnego ducha.

 

Moja babcia jest czarownicą, reż. Wang Shauda

Druga animacja w naszym zestawieniu to klasyczna pozycja z późnych lat 90. Tajwańska bajka o chłopcu Dou Dou, który pod nieobecność rodziców zostaje wysłany do babci mieszkającej na prowincji. Młodziak przyzwyczajony do wielkomiejskiego luksusu buntuje się przeciwko staruszce i omyłkowo przyzywa kota, którego osobowość budzi wątpliwości. Pod tym wszystkim ukryta jest tematyka podziałów miast-wieś, a także stereotypów i uprzedzeń. Warto dla fabuły, ale również dla fantastycznej kreski Richarda Mai.

Zobacz również
Basement Fight Circle Warszawa

 

 

Umrzesz jutro, reż. Nawapol Thamrongrattanarit

„Sześć fabularnych epizodów łączy z fragmentami dokumentalnymi, okraszając całość garścią statystycznych informacji: sucha, ogólna wiedza spotyka się dzięki temu z tym, co najbardziej intymne i jednostkowe.” – tak opisują film organizatorzy festiwalu. Umrzesz jutro to historie o śmierci i o życiu. O przemijaniu, o ostatnich chwilach. Wszystko to podszyte onirycznym klimatem i sporą dawką filozoficznych tematów. Reżyser wystrzega się nadmiernego patosu i tworzy dramat, który na długo pozostanie w naszych głowach.

 

Przypominamy, że Festiwal Pięć Smaków odbędzie się w dniach 14-21 listopada w Warszawie. Seanse odbędą się w Kinotece i Kinie Muranów. Bilety na wszystkie filmy znajdziecie POD TYM LINKIEM. Jeśli chcecie zobaczyć filmy z festiwalu we Wrocławiu to tamtejsza mini-odsłona odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty 23-25 listopada.

 

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony