Czytasz
Sektor kultury wreszcie zauważony? MKiDN powołuje Fundusz Wsparcia Kultury

Sektor kultury wreszcie zauważony? MKiDN powołuje Fundusz Wsparcia Kultury

Ministerstwo Kultury Gliński Fundusz pomoc koronawirus pandemia artyści MORE news

400 mln złotych – tyle pieniędzy ma zasilić Fundusz Wsparcia Kultury, czyli najnowszy pomysł MKiDN na pomoc polskim artystkom i artystom oraz całem kulturalnemu sektorowi.

Długo czekaliśmy na jakiekolwiek konkrety i na propozycję realnych możliwości pomocy dla branży kulturalnej. Temat, który wielokrotnie poruszaliśmy w ramach naszych wywiadów przy okazji akcji Bilet Wsparcia, temat, który wciąż powraca jak bumerang w wielu internetowych (i nie tylko) dyskusjach.

Od początku pandemii koronawirusa minęło już prawie 5 miesięcy, a przejrzystych i konkretnych informacji na temat finansowego wsparcia dla artystek, artystów, organizatorek/-ów wydarzeń, ludzi pracujących przy produkcji koncertów i wielu innych zaangażowanych w ten sektor gospodarki wciąż brakowało.

Na dzisiejszej konferencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiły się pierwsze informacje o Funduszu Wsparcia Kultury. Przytaczamy zatem za gov.pl: „Celem powoływanego Funduszu Wsparcia Kultury jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii – przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia br.”

Oczywiście, na rządowej stronie widnieje informacja, że „Fundusz Wsparcia Kultury jest kolejnym działaniem pomocowym polskiego rządu kierowanym do twórców i ludzi kultury.” Wszyscy jednak pamiętamy, że dofinansowania w ramach programu „Kultura w sieci” w dużej mierze były przyznawane instytucjom posiadającym religijne konotacje i generalnie takim, które w nazwie projektu miały coś wspólnego z Janem Pawłem II. Oczywiście nieco wyolbrzymiamy, bo znalazły się tam wyjątki, ale były one wciąż bardzo małym procentem wsparcia, jakiego potrzebowała i nadal potrzebuje branża kulturalna.

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z konferencji MKiDN? „Proponowane rozwiązanie, za sprawą którego udzielone zostanie wsparcie na bezprecedensową skalę, zostało zainicjowane przez specjalny zespół ekspercki do spraw sytuacji teatru w czasie pandemii powołany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i łączący wszystkie środowiska teatralne w Polsce.” Padły m.in. informacje na temat tego, w jakich dziedzinach będzie można ubiegać się o pomoc finansową i w jakim wymiarze zostanie ma ona zostać zapewniona.

Sprawdź też
Nagrywki Pani Szydłowskiej Szydłowska Empik Music sanah Mery Spolsky podcast nowość

„O wsparcie będą mogły się ubiegać podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020:

– samorządowe instytucje kultury w wymiarze do 40% utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej, zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019


– przedsiębiorcy (w tym firmy zajmujące się organizacją koncertów) i NGO-sy do 50% przychodów utraconych ze sprzedaży biletów zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019″

Jesteśmy ciekawi, na jakich zasadach będą przyznawane środki z Funduszu Wsparcia Kultury i czy będą one satysfakcjonujące dla tych, którzy tej pomocy potrzebują. Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu pozwoli to na podniesienie się organizacjom, klubom czy artystkom i artystom, którzy ucierpieli finansowo ze względu na pandemię COVID-19. Wszystkie informacje na temat FWK znajdziecie na rządowej stronie gov.pl.

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone