Karol Pałka, reżyser dokumentu Bukolika, zajął drugie miejsce w kategorii Architektura i design. Doceniono jego fotografie uzdrowisk na Słowacji.
Sony World Photography Awards to nagroda przyznawana nieprzerwanie od 2007 roku. Jej organizatorzy deklarują, że chcą nią stworzyć platformę ciągłego rozwoju kultury fotograficznej. Właśnie dlatego nie ograniczają do jednej kategorii, ale promują różne grupy twórców: od obiecującej młodzieży, przez studentów, aż po dorosłych amatorów i profesjonalistów. W końcu każdy z nich może natknąć się na taki kadr, który okaże się prawdziwym rarytasem.
Z godnością i dużym talentem
Za nami kolejna, 17. już odsłona prestiżowego plebiscytu. Najważniejsze wyróżnienie Sony World Photography Awards, czyli tytuł fotografa roku, przypadł w udziale Juliette Pavy. Francuzka zgłosiła do konkursu projekt Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women. Opowiada w nim, jakie skutki wywołała kontrola urodzeń wśród mieszkanek największej wyspy świata. W ramach niej kilku tysiącom Inuitek bezprawnie założono wkładki wewnątrzmaciczne. Duński rząd nie chciał bowiem doprowadzić do zwiększenia przyrostu naturalnego u rdzennej ludności.
Sztuczna Polska: Komunijny kicz, Rihanna i siatki z Biedronki. Sprawdźcie naszą rozmowę z autorem popularnego instagramowego profilu!
Pavy chciała uchwycić za pomocą obiektywu to, co trudne do wyrażenia słowami – istotę traumy zbiorowej oraz poniesionej przed laty krzywdy. W swoim projekcie nie poprzestała na klasycznych portretach. Jako sprawna reportażystka udokumentowała także same placówki medyczne i zdobyła zdjęcia rentgenowskie. – Jej fotografie ukazują bohaterki reportażu z godnością, a jednocześnie w głęboko intymny sposób. Takie przedstawienie tematu wymagało wyjątkowego talentu. Autorka zaangażowała się w ujawnienie surowych realiów, z jakimi borykają się zmarginalizowane społeczności – chwali zwyciężczynię Monica Allende, jedna z członkiń kapituły Sony World Photography Awards.
Po stronie słabszych
W tym roku klasycznie przyznano także nagrodę za wybitny wkład w fotografię. Otrzymał ją Sebastião Salgado, którego znakiem rozpoznawczym pozostaje czarno-biały, bazujący na silnych kontrastach styl. Szersza publiczność może kojarzyć Brazylijczyka z dokumentu Sól ziemi, w którym zagrał główną rolę. Film poza zapierającymi dech w piersiach kadrami daje wgląd w to, jak empatycznym, czułym i stającym po stronie słabszych człowiekiem jest fotograf.
Sony World Photography Awards. Z wizytą w uzdrowisku
Wśród twórców, którzy zwrócili uwagę kapituły, znalazł się także jeden Polak. Karol Pałka może być dobrze znany entuzjastom rodzimej fotografii. W przeszłości zajmował się m.in. więziami łączącymi rodzeństwo (Bracia), pustymi kompleksami noclegowymi w Czechosłowacji (Hotel) oraz powidokami komunistycznymi reżimów (Gmach). Zrealizował także kameralny dokument Bukolika, w którym opowiada o ludowej pobożności. Na potrzeby najnowszego projektu wybrał się zaś na Słowację. To właśnie zrealizowane tam Spa Island dało mu drugie miejsce w kategorii Architektura i design.
Ku wspólnotowym rytuałom
Tytuł przedsięwzięcia w tym przypadku mówi wiele. Fotograf trafnie zauważył, że kultura uzdrowiskowa od lat pozostaje istotnym elementem życia Słowaków. Niektórzy wręcz nabożnie podchodzą do wygrzewania się w saunach i nie potrafią wyobrazić sobie tygodnia bez wizyty w spa. Pałkę interesowało, jak architektura sprzyja takim wspólnotowym rytuałom. Choć tętniące życiem miejsca na jego zdjęciach akurat świecą pustkami, łatwo wyobrazić sobie sytuacje, gdy trudno tam o znalezienie jakiejkolwiek wolnej przestrzeni.
Z pełną listą wyróżnionych fotografii można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej konkursu. Kto zaś przypadkiem odwiedza Londyn w najbliższym czasie, ten będzie mógł zobaczyć je na żywo. Wystawa organizowana przez tamtejszy Somerset House potrwa aż do 6 maja. Wszyscy zainteresowani będą mogli zaopatrzyć się na niej w torby płócienne oraz okolicznościowe fotoksiążki.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.