Czytasz
Utwór Kendricka Lamara uznany za najlepszy rapowy kawałek ery streamingu

Utwór Kendricka Lamara uznany za najlepszy rapowy kawałek ery streamingu

Spotify Kendrick

Spotify wydało werdykt: Kendrick Lamar jest autorem najlepszego rapowego utworu ever. Kawałek odsłuchano niemal 700 milionów razy.

Spotify opublikowało listę 100 rapowych piosenek, które zdominowały erę streamingu, a na szczycie zestawienia znalazło się Alright z 2015 roku, którego autorem jest Kendrick Lamar.

Przeczytajcie więcej newsów ze świata amerykańskiego rapu!

Utwór, który jest znakiem czasów

Utwór został odtworzony na platformie ponad 686 milionów razy. Wyprodukowany przez Pharrella i Sounwave’a kawałek ma również teledysk, który w serwisie YouTube wbił do dzisiaj 173 miliony wyświetleń. Billboard opisał Alright jako piosenkę definiującą poprzednią dekadę.

Spotify i Kendrick

Chuck D z Public Enemy określił kiedyś rap jako CNN z getta. Artyści używali tego gatunku, aby dokumentować swoje trudności i sprzeciwiać się opresyjnym systemom. Jednak w połowie minionej dekady gatunek stał się głównie formą ucieczki od rzeczywistości. Niespodziewane zabójstwa Erica Garnera, Michaela Browna i Tamira Rice’a przez policję w ciągu zaledwie kilku miesięcy w 2014 roku wstrząsnęły afroamerykańską społecznością. Skutki tych traumatycznych wydarzeń zostały jednak niemal całkowicie przemilczane przez raperów.

Ku pokrzepieniu uciemiężonych serc

To Pimp A Butterfly Kendricka Lamara to jeden z niewielu albumów, które w tamtym czasie odnosiły się do owych napięć społecznych. Czwartym singlem promującym album było właśnie Alright. Utwór był bezpośrednim komentarzem do tamtych wydarzeń. K-Dot odnosił się do brutalności policji i naruszeń praw obywatelskich. Piosenka stała się nieoficjalnym hymnem protestujących na ulicach amerykańskich miast. Po śmierci George’a Floyda w 2020 roku obserwowaliśmy wysyp protest songów, ale raper interweniował już pół dekady wcześniej.

Sprawdź też
modelki diament

Album przyniósł Kendrickowi trzy statuetki Grammy – za Najlepszy rapowy album, Najlepszą rapową piosenkę oraz Najlepsze rapowe wykonanie. W obu przypadkach docenioną piosenką było Alright. Wtórując temu, serwis Spotify również uhonorował utwór najwyższym wyróżnieniem w swoim rankingu. Wysoko na liście znalazły się także kawałki takich postaci jak Cardi B, Drake, Future, Travis Scott czy Kanye West. Pełną playlistę możecie znaleźć poniżej:

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone