Czytasz teraz
Stan czytelnictwa w Polsce. Tak dobrze nie było od dekady
Kultura

Stan czytelnictwa w Polsce. Tak dobrze nie było od dekady

Najnowszy raport jednoznacznie wskazuje, że nad Wisłą coraz częściej sięga się po książki. Za obiecującym trendem stoi kilka czynników.

Biblioteka Narodowa analizuje stan czytelnictwa w Polsce od 2012 roku. To badanie, które za każdym razem wywołuje wiele emocji. Niektórzy śmiało wyciągają z niego ponure wnioski dotyczące intelektualnej kondycji rodaków. Inni, nieco bardziej zdystansowani, wierzą, że nie ogłupieliśmy, tylko częściej pozyskujemy informacje z nieksiążkowych źródeł. Obie grupy z pewnością ucieszą wieści płynące z kolejnej odsłony raportu.

Dane zebrane jesienią 2023 roku odzwierciedlają wyjątkowy wzrost zainteresowania czytaniem nad Wisłą. Na uwagę szczególnie zasługuje fakt, że aż 43% badanych zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy, co stanowi wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi latami. To największy skok od przeszło dekady, zwiastujący przełom w kulturze czytelniczej. Skąd taka tendencja?

Jon Fosse, Caleb Azumah Nelson, Megan Nolan… Przeczytaj wywiady z najciekawszymi pisarzami!

Stan czytelnictwa. BookTok się opłaca

Bezprecedensowe zmiany zaszły choćby w sferze bibliotek. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, który narzuca otwarcie publicznych placówek przynajmniej przez część sobót w ciągu roku, znacznie zwiększyła się ich dostępność. Korzysta z nich więcej aktywnych zawodowo mężczyzn w wieku 25–39 lat. Dzięki temu mogą przekazywać nawyki czytelnicze kolejnym pokoleniom.

Biblioteka Narodowa podkreśla, że poszerzyła się liczba sposobów pozyskiwania informacji o książkach. Wzrasta rola Internetu, w tym serwisów społecznościowych. Podcasty, vlogi, wpisy influencerów oraz społeczności na platformach takich jak TikTok, YouTube czy Instagram zyskują coraz większą popularność. To trend szczególnie zauważalny wśród młodych odbiorców. Co istotne, idzie w parze z rozwojem literatury young adult. Jej prominentne rodzime przedstawicielki – Aleksandra Negrońska czy Weronika Anna Marczak – sprzedają powieści w setkach tysięcy egzemplarzy.

Weronika Anna Marczak, autorka serii książek Rodzina Monet / @Margoz / CC BY-SA 4.0

Kryminały wciąż w cenie

Stan czytelnictwa to nie wszystko. Raport tradycyjnie bierze również pod lupę charakterystykę przeciętnego Polaka sięgającego po książki. To zazwyczaj osoba wykształcona, mieszkająca w mieście liczącym co najmniej 200 tys. mieszkańców. Może być w każdym wieku, choć im jest starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że rezygnuje z lekturowych nawyków. I w tym przypadku trend jest jednak obiecujący. Odsetek seniorów powyżej 60 roku życia, którzy czytają, wzrósł do 43%. A co z preferowaną formą publikacji? Nadal preferujemy zapach papieru i szelest przewracanych kartek. Tylko 7% czytelników zadeklarowało lekturę przynajmniej jednego tytułu na ekranie urządzenia elektronicznego.

Zobacz również
Dwayne The Rock Johnson

Czytniki e-booków cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, ale nadal zdecydowanie bardziej wolimy papierowe książki / fot. Pexels.

Pod względem preferencji gatunkowych w Polsce dominują książki kryminalne, sensacyjne i thrillery (28%), a także literatura obyczajowa, romanse i powieści erotyczne (22%). Niesłabnącą popularnością cieszą się również non-fiction, biografie, publicystyka oraz poradniki, stanowiąc łącznie 33% czytanych książek.

Ze szczegółowymi wynikami badania można zapoznać się TU.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony