Czytasz teraz
„Zaczynamy projektować i kupować uważniej” – rozmawiamy z organizatorką Świątecznych Targów WZORY online
Opinie

„Zaczynamy projektować i kupować uważniej” – rozmawiamy z organizatorką Świątecznych Targów WZORY online

Bäckerei Bytom i ich "uskrzydlone" sukienki, fot. mat. promocyjne, źródło: Facebook WZORÓW

Czym jest „kwarantanna konsumpcji”? Jakie trendy są widoczne w najnowszym wzornictwie? I dlaczego Świąteczne Targi Wzory online to idealna okazja do sprawienia upominków sobie i najbliższym, a także wsparcia polskich rzemieślników? O tym wszystkim Going.MORE opowiada jedna z organizatorek wydarzenia, Jagoda Valkov.

Świąteczne Targi WZORY online przedłużone zostały do 13 grudnia. Szperając na wirtualnych półkach znajdziecie tam mnóstwo nietuzinkowych pomysłów na prezenty. Co znajdziemy na targach, czym charakteryzuje się nasz rodzimy design i co to właściwie znaczy uważne projektowanie? Dowiecie się z naszego wywiadu z Jagodą Valkov.

Czym są Targi WZORY? Jaka idea przyświecała Wam tworząc to wydarzenie?

Warszawskie Targi Designu mają na celu promocję młodego polskiego wzornictwa. Od 2013 roku skracamy dystans między projektantem a klientem, aranżując na WZORACH przestrzeń do dialogu między nimi i ułatwiając bezpośredni kontakt, który angażuje wszystkie zmysły. Pragniemy, aby sztuka jaką jest projektowanie użytkowe miała jak najlepsze warunki do rozwoju i rozkwitu.

WZORY to doskonałe miejsce do poszukiwania prezentowych inspiracji. W ramach świątecznej edycji możemy spodziewać się aż 130 wystawców. Co będzie można kupić w ramach WZORÓW? 

Jak co roku oddajemy do dyspozycji odwiedzających ceramikę, biżuterię, kosmetyki, tekstylia i grafiki – wszystko z polskich małych manufaktur. Jeśli miałabym pokusić się o wytypowanie top 3 najbardziej nieoczywistych przedmiotów, które można znaleźć na tegorocznych WZORACH, z pewnością wzięłabym pod uwagę woskowe pachnące obrazki do szafy od Studiocedrowy.pl, które z czegoś tak prozaicznego jak zapachowa zawieszka do szafy tworzy małe dzieła sztuki. Drugim wyjątkowym przedmiotem na mojej liście byłaby księżycowa lampa od Moonlamp – trudno ując w słowa efekt, który powstaje we wnętrzu dzięki przemyślanemu rozproszeniu światła, to po prostu trzeba zobaczyć. I last but not least – nasza technologiczna nowinka, czyli Emanui i ich rewolucyjny produkt, który w końcu uprości używanie kubeczka menstruacyjnego wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do umywalki. Sterylizator Emanui to ten typ produktu, po użyciu którego zastanawiasz się, jak mogłaś wcześniej bez niego funkcjonować. 

W tym roku zdecydowaliście się na formułę online. W jaki sposób można wziąć udział w wirtualnej edycji targów?

Do 13 grudnia czekamy na odwiedzających na platformie www.wzory.design. To tam, siedząc wygodnie w fotelu, można znaleźć prezent idealny dla bliskiej osoby albo dla siebie. Jesteśmy też na Facebooku @targi.wzory i Instagramie @wzory_targi_designu. Tam prezentujemy naszych wystawców oraz transmitujemy warsztaty, w których każdy może wziąć udział za darmo. Przed nami m.in. jeden z najbardziej wyczekiwanych, czyli ten prowadzony przez Anię i Agę, właścicielki manufaktury naturalnych kosmetyków TOBO+MALA, które podzielą się wiedzą, jak samodzielnie, w domowym zaciszu, zrobić kosmetyki. 

W ramach WZORÓW będzie można kupić wiele designerskich produktów polskich marek. Czym charakteryzuje się nasz rodzimy design? Czy można wskazać na jakieś cechy szczególne rodzimych produkcji? Co nas wyróżnia? 

To temat na długą rozmowę. Jednak, gdybym miała wskazać kilka elementów charakteryzujących polski design, to po pierwsze byłby to sentyment do polskiego folkloru, który od dawien dawna stanowi inspirację dla polskiego wzornictwa. Kiedyś, gdy Polski nie było na mapach, stanowił on ostoję kultury narodowej, pozwalając jej przetrwać – dziś jest swego rodzaju ukłonem ku temu, z czego wyrastamy. Jedni z twórców wpisujący się w ten nurt polskiego designu, których produkty można znaleźć na Wzorach, to Palone ceramics, którzy, jak sami o sobie mówią, chcą przedstawić ceramikę Bolesławiecką z innej, bardziej nowoczesnej i uniwersalnej strony, ale z zachowaniem tradycji, dzięki której ma ona tak niepowtarzalny charakter. Drugi dostrzegalny w polskim wzornictwie nurt to ten kładący nacisk nie tyle na styl, co na dostępność – czyli tzw. democratic design. Zgodnie z tą ideą – dobrego designu dostępnego dla wszystkich, działa marka Bardach. Pierwszym przejawem aktywności marki był otwarty późnym latem sklep internetowy BARDACH Store (www.bardach.store), w którym znaleźć można było unikatowe propozycje marek zewnętrznych. Był to jednak tylko pretekst, by móc pokazać szerszej publiczności własne kreacje, dostępne m.in. na świątecznych WZORACH. Poza folklorem i designem demokratycznym, warto również zwrócić uwagę na wzornictwo zrównoważone, uwrażliwione na otaczające nas środowisko. Poszukiwanie nieinwazyjnych dla środowiska metod produkcji, czy ekologicznych materiałów to tematy brane na warsztat przez wielu polskich designerów, w tym markę Worki Worki. Właścicielki marki, w celu ograniczenia zużycia plastiku, który często nie poddaje się recyklingowi, postawiły na worki z naturalnych tkanin i tych z odzysku. Dziewczyny podkreślają, że wszystkie półprodukty, tkaniny, jak i dodatki powstały w Polsce lub w Europie, dzięki temu skrócony został dystans między producentem, twórcą a klientem i zmniejszony wpływ na środowisko.

Bardach Store skupia się na prostych, subtelnych rozwiązaniach, źródło: Facebook WZORÓW

Dlaczego warto wspierać lokalnych rzemieślników, lokalne marki?

Powody można wymieniać bez końca! Po pierwsze, produkty oferowane przez lokalnych rzemieślników to gwarancja najwyższej jakości, masowa produkcja często przymykająca oko na jakość materiału, czy dokładność wykonania, w tym przypadku nie wchodzi w grę. Po drugie, gwarantują one etyczne zakupy. Małe marki, aby przekonać klientów do zakupu, muszą odznaczać się niezwykłą transparentnością, w dzisiejszych czasach to już standard. Zatem jeśli zależy nam na środowisku i pewności, że nasz produkt powstał z poszanowaniem pracy ludzkich rąk, lokalni rzemieślnicy to najlepszy adres. Jednak, aby tym wszystkim odznaczały się przedmioty, którymi się otaczamy, musimy wesprzeć lokalnych rzemieślników, dla których świąteczne targi to „być albo nie być” ich budowanych latami marek. Grudniowe targi to najlepszy moment, aby wesprzeć ich działania. Od kilku lat w ramach Wzorów walczymy razem z nimi o to, aby świat był piękniejszy. Przed nami decydująca bitwa. Jednak tym razem walka toczy się nie tylko o piękno, ale i ludzi stojących za każdą z marek. Aby ich uratować wystarczy postawić w te święta na polskich projektantów. 

Zobacz również
TEDE FENIX

Jakie zauważyliście w ostatnich latach trendy w designie? Czy można mówić o jakiś wyróżniających się tendencjach  – np. skupieniu na naturalnych materiałach, koncepcji zero waste? 

Dokładnie tak – design zrównoważony, o którym wcześniej wspominałam, skupiony na szacunku do otaczającego nas środowiska, to jedna z głównych tendencji zauważalnych na świecie. Wydaje się, że wizja katastrofy klimatycznej zaczyna funkcjonować w powszechnej świadomości zarówno projektantów, jak i konsumentów. Zaczynamy projektować i kupować uważniej. Tym bardziej, gdy dodamy do tego kryzys spowodowany pandemią. Li Edelkoort, światowej sławy prognostka trendów, nazywa to “kwarantanną konsumpcji” – szalone tempo produkcji wielkich gigantów ustępuje, chałupnictwu i lokalnym produktom wytwarzanych w pojedynczych egzemplarzach. To ważne zarówno dla środowiska, jak i naszych lokalnych rzemieślników, których rokrocznie zapraszamy na Wzory.

WZOROM towarzyszy również bogaty program wydarzeń, warsztatów, spotkań i dyskusji. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

W ramach tegorocznych WZORÓW odbyły się już dwa panele dyskusyjne, podczas których dyskutowaliśmy o tym “Jak zaprojektować koniec?” i “Jak zamykać stare, by zrobić miejsce na nowe idee w projektowaniu”. Jeśli komuś nie udało się dołączyć do dyskusji, nic straconego – obie można jeszcze nadrobić na Facebooku, na stronie wydarzenia. Oprócz rozmów nie mogło zabraknąć również warsztatów. Choć kilka już za nami, wciąż czekamy jeszcze na spotkanie z Agatą Taśmińską z bloga „Z głową w sznurkach”, która pokaże nam jak przygotować świąteczne ozdoby na choinkę sztuką makramy, Q&A z Sebastianem z Roślinne Porady, który odpowie na pytania dotyczące domowej dżungli i jeden z najbardziej wyczekiwanych – warsztat z Anią i Agą, właścicielkami manufaktury naturalnych kosmetyków TOBO+MALA, które pokażą nam jak przygotować samodzielnie kosmetyki. Po szczegóły na temat nadchodzących warsztatów oraz zapisane transmisje tych, które już za nami, zapraszam na stronę wydarzenia na Facebooku. Czekają tam m.in. takie perełki jak warsztat automasażu twarzy prowadzony przez Anetę Kolendo Borowską – jedną z najbardziej doświadczonych wizażystek w Polsce. 

Sprawdźcie całą ofertę WZORÓW tutaj.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony