Czytasz
„Szamanka” wraca do kin. Czy będzie szokować tak jak kiedyś?

„Szamanka” wraca do kin. Czy będzie szokować tak jak kiedyś?

szamanka

Szamanka powraca na ekrany kin. Skandalizujące dzieło Andrzeja Żuławskiego wciąż budzi zainteresowanie jako klasyk polskiej kinematografii.

Kontrowersje od prawie 30 lat

W momencie premiery w 1996 roku Szamanka ukazywała Polskę jako przesiąkniętą odosobnieniem i upadkiem wartości. Siłą rzecz podejmowała temat tego, co znajduje się poza pozornym oglądem, czyli niechęci do konfrontacji z własnymi demonami. Po blisko 30 latach od premiery dzieło nabiera nowego znaczenia i może dotrzeć do publiczności, proponując inny kontekst interpretacyjny.

Bogusław Linda, ikona polskiego kina, wcielił się w ważnego bohatera, ale niewiele mniej uwagi zyskała debiutującą wtedy w pierwszoplanowej roli Iwona Petry. Dzięki wszechstronności nie tylko zaskoczyła widzów, ale także zdobyła uznanie samego reżysera. Niezwykłość Szamanki polega również na tym, że był to pierwszy film Żuławskiego zrealizowany w Polsce po długim czasie spędzonym za granicą.

Rave’owa historia Polski. W tym filmie wpadniemy do Manieczek i odwiedzimy Wixapol

Szamanka: powrót do korzeni

Nie tylko treść tego filmu jest niezwykła, lecz także jego forma. Szamanka wraca na ekrany w oryginalnej formie, czyli z taśmy 35mm. To wydarzenie będzie więc prawdziwą gratką dla miłośników kina. Patryk Tomiczek, właściciel firmy Reset, która odpowiada za ponowne wyświetlanie filmu w kinach, podkreśla, że ta forma prezentacji filmu jest nie tylko wyjątkowa, ale i niezastąpiona dla koneserów.

Data i miejsce premiery:

23 maja – Kino Pod Baranami, Kraków

28 maja – Kino Pałacowe, Poznań

31 maja – Kino Światowid, Katowice

Sprawdź też

4 czerwca – Kino Mikro, Kraków

7 czerwca – Kino Nowe Horyzonty, Wrocław

28 czerwca – Kino Iluzjon, Warszawa

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone