Czytasz
Tauron Nowa Muzyka 2024 dorzuca do pieca. Oto 7 nowych artystów w składzie

Tauron Nowa Muzyka 2024 dorzuca do pieca. Oto 7 nowych artystów w składzie

Prezent świąteczny w tym roku przedwcześnie trafił pod choinkę. Fani eklektycznej elektroniki z różnych stron świata nie powinni być zawiedzeni!

Program kolejnej edycji katowickiej imprezy, która odbędzie się w dniach 20-23 czerwca, rośnie w siłę. Już wcześniej dowiedzieliśmy się, że Śląsk odwiedzą Bicep (z premierowym audiowizualnym show Chroma), Chase & Status, IAMDDB i Nihiloxica. Ogłoszono także, kto otworzy festiwal specjalnym występem w Katowice Miasto Ogrodów. Projekt CBM 8032 AV zaprezentuje Robert Henke, niemiecki producent znany szerszej publiczności jako Monolake. W ramach niego na scenie stanie pięć komputerów Commodore. Trzy z nich będą emitować awangardowe, eksperymentalne dźwięki, których sekwencję ustali inna maszyna. Nie zabraknie, rzecz jasna, immersyjnych wizualizacji. Tego koncertu nie zapomną i Wasze oczy, i uszy.

Fragment koncertu CBM 8032 Roberta Henke

Co się odwlecze, to nie uciecze

Na tym Tauron Nowa Muzyka jednak zupełnie nie kończy. Dziś, najwyraźniej jako przedwczesny prezent pod choinkę, otrzymaliśmy kolejną odsłonę line-upu. Gwiazdą ogłoszenia bez dwóch zdań pozostaje Clark. Brytyjczyk już wcześniej miał odwiedzić Polskę, ale przybycie do Katowic uniemożliwiły mu problemy z wizą. Miejmy nadzieję, że tym razem nic nie stanie już na przeszkodzie, bo artysta ma masę nowego materiału do zaprezentowania. W tym roku wydał płytowy dyptyk Sus Dog (pomagał mu przy nim sam Thom Yorke) i Cave Dog. Albumami potwierdził, że jest nie tylko utalentowanym producentem sprawnie lawirującym między ambientem, minimalem a IDM-em, ale też sprawnym wokalistą.

Clark – Medicine (feat. Thom Yorke)

Tauron Nowa Muzyka 2024. Kraina łagodności

Atutem Tauron Nowa Muzyka od zawsze była różnorodność line-upu. Zabawę możemy rozpocząć od wyważonych, spokojniejszych dźwiękach, żeby stopniowo zwiększyć BPM-y i skończyć na nocnych harcach. W przyszłym roku o to bardziej wyważone oblicze elektroniki zadba choćby Martin Kohlstedt. Niemiecki kompozytor specjalizuje się w łączeniu głębi syntezatorów modularnych z instrumentami akustycznymi. Takie zestawienie demonstruje w instalacjach artystycznych, ścieżkach dźwiękowych i na płytach, z czego ostatnia – Feld – ukazała się pod koniec marca.

Martin Kohlstedt – live at Elbphilharmonie Hamburg 2017

Nową pozycję do swojej dyskografii dołożył także inny gość festiwalu, Dorisburg. Szwed, który ostatnio wydał album That Who Remembers z Sebastianem Mullaertem, serwuje mroczne, hipnotyczne brzmienia. Jego występy to gwarancja transu od pierwszej minuty! Fani eksperymentów polubią jeszcze jedną zapowiedzianą wykonawczynię, Dashę Rush. Kompozycje w wydaniu autorki krążka Contemplating kryją w sobie całą paletę emocji, a przy tym są złożone i nieoczywiste. Na żywo często zdarza jej się podkręcić tempo, co najlepiej widać na załączonym obrazku.

Sprawdź też
North West Album

Dasha Rush – Stone Techno 2023 – ARTE Concert

Tauron Nowa Muzyka 2024. Madryckie techno i kongijski bunt

Chcecie jeszcze szybciej? Nie ma problemu. Katowice odwiedzi także DVS1, który za konsoletami stoi już od ponad ćwierć wieku. Stały bywalec berlińskiego Berghain i reprezentant wytwórni Klockworks ochoczo korzysta z bogatego doświadczenia. Kłanianie się klasykom nieustannie uzupełnia poszerzaniem muzycznych horyzontów. Set w całości oparty na winylach zagra za to Héctor Oaks. Artysta stawiał pierwsze kroki w madryckim undergroundzie, ale z czasem zyskał rozpoznawalność w całej Europie. Najbardziej interesuje go techno, gabber i drum n’bass. Na pewno spocimy się też na występie KOKOKO! Kongijski pięcioosobowy kolektyw używa instrumentów powstałych z ulicznych odpadów. Wyrazistą twórczością – żywą, rytmiczną, kipiącą od energii – artyści odnoszą się do bieżącej sytuacji polityczno-społecznej w ich ojczyźnie.

DVS1 Boiler Room DJ Set at Decibel Festival

Kolejne ogłoszenia już wkrótce, ale my już wiemy jedno. W dniach 20-23 czerwca nie widzimy się nigdzie indziej, tylko w katowickiej Strefie Kultury.

Dwudniowe bilety na Tauron Nowa Muzyka znajdziecie w Going. Może to dobry pomysł na prezent gwiazdkowy ostatniej szansy?

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone