Czytasz
Tauron Nowa Muzyka rozpieszcza! W line-upie Sudan Archives i Clark

Tauron Nowa Muzyka rozpieszcza! W line-upie Sudan Archives i Clark

Tauron Nowa Muzyka

Program katowickiego festiwalu, który odbędzie się w dniach 8-11 czerwca, rośnie w siłę. Dziś dołączyło do niego aż sześcioro nietuzinkowych wykonawców.

Wiele kart odkryto już wcześniej. Organizatorzy Tauron Nowa Muzyka kilka tygodni temu zdradzili nazwiska części artystów, których usłyszymy na rozpoczęcie lata na Śląsku.

Do Polski z nową płytą Raum przyjeżdżają spadkobiercy legend z Tangerine Dream. Trzyczęściowy, zrealizowany z dużym rozmachem tryptyk Profound Mysteries zaprezentuje norweski duet Röyksopp. O ambient na najwyższym poziomie zadba ikona kontemplacyjnego ambientu, William Basinski. Zagrają także m.in. Talaboman, Theon Cross i Mykki Blanco, czarny koń ubiegłorocznego FEST Festivalu. Wiadomo też, kto otworzy cały festiwal uroczystym koncertem w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Do pełnienia tego zaszczytu zaproszono Maxa Coopera. Londyński producent zaprezentuje swoje audiowizualne show, wynosząc IDM i minimal techno na nowy poziom.

Max Cooper dba nie tylko o audialną, ale też wizualną warstwę swoich występów. Sprawdźcie, jak w czerwcu 2021 roku zaprezentował się w ateńskim Akropolu

Tauron Nowa Muzyka, czyli szóstka wspaniałych

Powodów, żeby Tauron Nowa Muzyka znalazła się wśród naszych festiwalowych planów, już teraz jest wiele. Włodarze imprezy mają jednak w zanadrzu kolejne niespodzianki. Dziś podzielili się w swoich mediach społecznościowych sześciorgiem wykonawców, którzy dołączają do line-upu. Tym razem w ogłoszeniach dominują różne odcienie elektroniki. U niektórych artystów splata się z nieoczywistym songwritingiem, u innych sama gra pierwsze skrzypce. Część twórców nie po raz pierwszy odwiedzi Katowice, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla stałych bywalców imprezy.

Nie masz jeszcze biletów na Taurona? Koniecznie trzeba to zmienić!

Dziedzictwo i nowoczesność 

Po entuzjastycznie przyjętym koncercie w warszawskich Hybrydach do Polski wraca Sudan Archives. Brittney Parks, bo tak naprawdę nazywa się artystka, należy do największych nadziei amerykańskiego R&B. Do popularnego gatunku podchodzi w nieoczywisty sposób, wydobywając z niego energię i eklektyzm. Gdy trzeba, sięga nie tylko po elektronikę, ale też po ambitniejszy pop oraz hip-hopowy vibe. Czerpie także pełnymi garściami z dziedzictwa afrykańskiej kultury. Do jej ulubionych wykonawców należą sudański skrzypek Asim Gorashi i kameruński kompozytor Francis Bebey. W Katowicach najprawdopodobniej zaprezentuje lwią część swojego ostatniego albumu Natural Brown Prom Queen.

Sudan Archives – Selfish Soul

Wieść o innym ogłoszonym wykonawcy przywołuje nam wspomnienia z ubiegłorocznej edycji Taurona. Nad Katowicami wezbrały czarne chmury i przez cały wieczór padał deszcz. Mimo niesprzyjającej aury w amfiteatrze przy NOSPR-ze tłumy tańczyły do muzyki tria Klangphonics, grającego elektronikę z wykorzystaniem żywych instrumentów. Podobne wrażenie na festiwalowiczach mogą zrobić berlińczycy z Komfortrauschen. – Wyglądają jak tradycyjny zespół rockowy, ale wnoszą surową energię punka do najbardziej nowoczesnego technopiszą o nich organizatorzy. Podpisujemy się pod tym w stu procentach, czując, że tańczeniu do ich muzyki będzie blisko do naprawdę intensywnego cardio.

Sprawdź też
3ERA Festival 2024

Komfortrauschen – Wand

Wyzwolenie na parkiecie

Na Śląsku po raz pierwszy usłyszymy także selekcję od Best Boy Electric. To artysta rezydujący w kultowym hamburskim klubie Pudel. Współtworzy queerowy, feministyczny kolektyw POSSY, postulując, że jedną z dróg do wyzwolenia jest taniec. Zaangażowany aktywizm osadza w dźwiękach z pogranicza brudnego electro, techno i trance’u. Jeśli polubiliście imprezy spod znaku Oramics albo Ciężkiego Brokatu, docenicie też i jego.

W czerwcu ubiegłego roku Best Boy Electric wystąpił w ramach kultowego cyklu HÖR

Tauron Nowa Muzyka. Comeback znanych i lubianych

Pisaliśmy, że dla części artystów Tauron Nowa Muzyka to dobrze znana impreza. O kim myśleliśmy? Do Katowic z występem w formule live powraca Clark. Wkrótce kultowa wytwórnia Warp Records zaprezentuje kolejny studyjny album Brytyjczyka. Co ciekawe, mają się na nim znaleźć brzmienia żywej perkusji, pieczę producencką nad brzmieniem piosenek objął zaś sam Thom Yorke. Jego kolega po fachu, Errorsmith, wcześniej grał na Śląsku solo. Teraz bierze ze sobą rezydenta Berghain, Fiedela, z którym występuje jako duet MMM. Listę dzisiejszych ogłoszeń zamyka inny stary wyjadacz w świecie hipnotycznego, zbasowanego techno – Answer Code Request. Słuchamy seta ostatniego z DJ-ów i zaklinamy rzeczywistość, żeby czerwiec nastał jak najszybciej!

Dla rozgrzewki – set Answer Code Requesta w ramach cyklu Boiler Room
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone