Czytasz
Kobiece inspiracje i niezwykłe historie. Czym zaskoczy nas TEDxWarsawWomen 2023?

Kobiece inspiracje i niezwykłe historie. Czym zaskoczy nas TEDxWarsawWomen 2023?

W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem Two Steps Forward. Wszyscy gotowi do stawiania odważnych kroków i poszerzania horyzontów powinni tłumnie się na niej stawić!

Czujesz przesyt koncertami i chciałxbyś nabrać sił przed ponownym koczowaniem za barierkami? Nadrobiłxś wszystkie filmy w kinach, a katalogi serwisów streamingowych nie kryją już przed Tobą żadnych tajemnic? W Warszawie wkrótce odbędzie się wydarzenie, które stanowi świetną alternatywę dla sprawdzonych sposobów na spędzenie wolnego czasu. TEDxWarsawWomen, w tym roku przypadające na 8 grudnia, przypadnie do gustu wszystkim osobom głodnym wiedzy i ciekawym świata. Na wydarzeniu nie panuje sztywny podział na dyscypliny. Wykłady dają tu naukowcy, sportowcy, psychologowie, aktywiści oraz przedstawiciele nieoczywistych profesji.

Grafika promująca tegoroczną odsłonę TEDxWarsawWomen

Początki pełne przełomów

Pierwsze spotkanie pod szyldem TED odbyło się blisko cztery dekady temu, w lutym 1984 roku. W kalifornijskim Monterey zademonstrowano wówczas działanie komputera Apple Macintosh i pokazano płytę kompaktową. O swojej pracy opowiedzieli architekt Nicholas Negroponte, futurologiczny pisarz Stewart Brand i urodzony w Polsce matematyk Benoit Mandelbrot. Impreza nie przyciągnęła jednak tłumów, kończąc się finansowym fiaskiem. Po sześciu latach na szczęście nastąpił przełom i powróciła ze zdwojoną siłą.

Inspiracje na wielu szerokościach geograficznych

Dziś TED (za tym akronimem kryją się słowa Technology, Entertainment i Design) to marka rozpoznawalna na całym świecie. Na jej wydarzeniach pojawili się dotąd m.in. Bill Gates, Elon Musk, Greta Thunberg i Jane Goodall. Wykłady już dawno zaczęły odbywać się także poza Stanami Zjednoczonymi. Przeważająca część z nich jest nieodpłatnie udostępniana w sieci. Niektóre samodzielnie organizuje TED Foundation, inne powstają na jej licencji. To właśnie do drugiej grupy należy TEDxWarsawWomen, obecne na eventowej mapie Warszawy od 2010 roku.

Jane Goodall, jedna z najwybitniejszych prymatolożek w historii, opowiedziała o tym, co odróżnia nas od szympansów

Stołeczne wydarzenie za każdym razem promuje hasło przewodnie. Ostatnio wspólnym mianownikiem wystąpień było słowo Redefinicje. Goście i gościnie zastanawiali się nad tym, czy w dobie współczesnych kryzysów – wojny w Ukrainie, pandemii COVID-19 czy rosnących nierówności społecznych – wypada dokonać rewizji wielu istniejących pojęć. Joanna Malinowska-Parzydło opowiadała o wzmożonej potrzebie siostrzeństwa, a Monika Gałuszkiewicz przypomniała, jak ważna jest właściwa edukacja seksualna. W Teatrze 6. piętro zajrzeliśmy także do metawersum, poznaliśmy tajniki dobrego umierania i dowiedzieliśmy się, że plastik w niektórych sytuacjach może jednak być fantastic.

Alicja Trojanowska-Laskowska / Przyszłość jest plastikowa / TEDx WarsawWomen 2022

Polska edukacja i podróże pozaziemmskie

Nie mniej ciekawie będzie w tym roku. Wydarzenie pod hasłem Two Steps Forward (ang. Dwa kroki naprzód) to zachęta do nieszablonowego myślenia i przekraczania granic. W końcu szlaki innym przecierają właśnie ci niebojący się chadzać własnymi ścieżkami.

TEDx Warsaw Women ogłosiło już nazwiska pierwszych prelegentów, których usłyszymy w Multikinie Złote Tarasy. Izabela Turczyńska-Buszan, wzięta radczyni prawna, przekona, że o złożonych zagadnieniach z kodeksów i regulaminów można opowiadać w zajmujący sposób. Inżynierka Agnieszka Elwertowska podzieli się swoimi doświadczeniami z analogowych misji kosmicznych, a Monika Brzózka – refleksjami z pracy menedżerki i dyrektorki finansowej. Nie zabraknie także insightów ze świata edukacji. Zadba o nie Borys Bińkowski – doktor Uniwersytetu Wrocławskiego i autor książki Szkoła od nowa. Przekonuje w niej, że najnowsze doniesienia na temat rozwoju człowieka powinny zrewolucjonizować nasze myślenie o tym, jak uczyć dzieci i młodzież. A ta czwórka ekspertów to dopiero wierzchołek góry lodowej – więcej nazwisk padnie już wkrótce.

Sprawdź też

Publiczność zgromadzona na TEDxWarsawWomen 2022 / fot. materiały prasowe

Pierwsza pula biletów na wydarzenie rozeszła się na pniu. Ci, którzy nie zdobyli ich w porę, od 29 listopada będą mogli zaopatrzyć się w wejściówki z drugiej puli. W cenie 299 zł poza wstępem na wszystkie wykłady otrzymacie gadżety i lunch z cateringu dietetycznego Anny Lewandowskiej. To brzmi jak okazja, którą żal przegapić!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone