Czytasz
Efron i White na wrestlerskim ringu. Oto zwiastun „The Iron Claw”

Efron i White na wrestlerskim ringu. Oto zwiastun „The Iron Claw”

Fabularyzowana historia braci Von Erich, którą wyreżyserował Sean Durkin, zapowiada się wyjątkowo intrygująco. Uwaga – coś dla siebie odnajdą w niej nie tylko entuzjaści sportu.

Mickey Rourke jako Randy „The Ram” Robinson mierzył się z fizycznymi ograniczeniami w Zapaśniku. Jack Black w Nacho Libre porzucił fartuch kucharza na rzecz stroju sportowego. Reżyserzy Sokoła z masłem orzechowym, Tyler Nilson i Michael Schwartz, w centrum uwagi umieścili zaś Zaka (Shia LaBeouf) – młodego chłopaka z zespołem Downa, który marzy o potyczkach na ringu. Przykładów podobnych filmów, gdzie pierwsze skrzypce gra wrestling, nie brakuje. Nic dziwnego – sceny intensywnych treningów i walk potrafią wypaść na dużym ekranie bardzo przekonująco. Łatwo wpleść w nie również wątki dotyczące ambicji czy dostosowywania się do wzorców męskości.

Zapaśnik przez wielu krytyków jest uznawany za najlepszy film Darrena Aronofsky’ego.

Charyzmatyczny siłacz

Do listy podobnych produkcji dołącza właśnie The Iron Claw. W tym przypadku sam tytuł zdradza już wiele. Żelazny pazur, bo tak najłatwiej go przetłumaczyć, to jeden z chwytów polegających na unieruchomieniu przeciwnika. Atakujący kładzie rękę na jego twarzy, ściskając skronie kciukiem i palcami. Pomysłodawcą tej całkiem skutecznej techniki był Jack Barton Adkisson, nieżyjący już wrestler i 20-krotny zwycięzca mistrzostw WCWA World Heavyweight Championship. Sportowiec początkowo trenował futbol amerykański i kanadyjski, ale w latach 50. postanowił sprawdzić się w innej siłowej dyscyplinie. Tak właśnie trafił na trenera Stu Harta, który przekonał go do przyjęcia pseudonimu Fritz von Erich. Wraz z Walterem Sieberem, przedstawiającym się jako Waldo, tworzył parę „złych braci Niemców”. Tężyznę fizyczną łączył z charyzmą i umiejętnością zjednywania sobie publiczności.

Jak wygląda podziemny wrestling w Polsce? Sprawdźcie naszą relację!

Wrestling jako tarcza

Adkisson postanowił zarazić miłością do wrestlingu swoich synów. W The Iron Claw poznamy bliżej historię dwójki z nich: Kevina i Kerry’ego. Reżyserowi filmu, Seanowi Durkinowi (Gniazdo, serial Nierozłączne, Martha Marcy May Marlene), zależało na tym, żeby migawki ze świata kontaktowego sportu zestawić z intymną historią von Erichów. Wielodzietna rodzina nie miała lekko. Przez dłuższy czas gnieździła się w niewielkiej przyczepie kempingowej w Niagara Falls, a pozostali synowie Fritza zmarli niespodziewanie, w tragicznych okolicznościach. Sami Kevin i Kerry musieli sprostać rosnącym oczekiwaniom swojego ojca-trenera. – Mama próbowała ochronić nas z boską pomocą. Tata próbował zrobić to samo z wrestlingiem. Powiedział, że jeśli będziemy najtwardsi i najsilniejsi, nic nie będzie w stanie nas skrzywdzić. Uwierzyłem mu, a właściwie wszyscy to zrobiliśmy – deklaruje w poniższym zwiastunie pierwszy mężczyzna.

Zwiastun filmu The Iron Claw Seana Durkina / A24

Moc fizycznej metamorfozy

W głównych rolach Durkin obsadził znanych, rozpoznawalnych aktorów. Kevina sportretowała gwiazda Plażowego haju, Króla rozrywki i młodzieżowej serii High School Musical, Zac Efron. Aby jak najwierniej oddać postać profesjonalnego wrestlera, nabrał mięśni. Poszczególnych chwytów i uników uczył się zaś od byłego członka federacji WWE, Chavo Guerrero. – To prawdziwy maniak. Jest bardzo skupiony: ma dużą wiedzę o diecie i treningach. Jeśli chodzi o przemianę fizyczną, czuję, że zawstydził nas wszystkich. Wygląda naprawdę niesamowicie chwalił na łamach magazynu Esquire swojego ekranowego brata Jeremy Allen White. Amerykanin, dotychczas znany przede wszystkim z ról serialowych (The Bear, Shameless – Niepokorni), szturmem wdziera się kolejną wyrazistą kreacją do świata kina.

Sprawdź też

Harris Dickinson, Zac Efron, Jeremy Allen White i Stanley Simons w filmie The Iron Claw Seana Durkina / A24 / materiały prasowe

The Iron Claw opatrzone ścieżką dźwiękową Richarda Reeda Perry’ego, członka rockowej grupy Arcade Fire, pojawi się w amerykańskich kinach chwilę przed Bożym Narodzeniem, 22 grudnia. Współproducentem filmu jest A24, studio współodpowiedzialne za sukcesy Wszystko wszędzie naraz, Midsommar. W biały dzień i Nieoszlifowanych diamentów. Szczegóły dotyczące polskiej dystrybucji produkcji pozostają jeszcze nieznane.

plakat filmu The Iron Claw / A24 / materiały prasowe
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone