Czytasz
Warszawa z 1905 roku w „The Thaumaturge”. Ta gra może być hitem

Warszawa z 1905 roku w „The Thaumaturge”. Ta gra może być hitem

Fool’s Theory, czyli polskie studio stojące za remake’iem kultowego Wiedźmina, zapowiada kolejny projekt. Premierowe RPG, sytuujące się na przecięciu historii i fantastyki, na pierwszym zwiastunie wygląda bardzo solidnie.

Fundamentem The Thaumaturge jest powrót do przeszłości. Gracze cofną się myślami o blisko 120 lat, do 1905 roku, odwiedzając ówczesną Warszawę. Sytuacja polityczno-społeczna była wtedy mocno napięta. Na obszarze Królestwa Polskiego rozpętała się trwająca przez dwa lata rewolucja. Niepokoje potęgowały porażki Rosji na wojnie z Japonią i pogarszające się warunki pracy robotników. Strajki Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy odbiły się szerokim echem. Niektóre starcia z oddziałami carskimi okazały się brzemienne w skutkach. W demonstracjach w samej stolicy śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. Równie tragicznie zakończyły się zamieszki w Łodzi, Sosnowcu, Ostrowcu i Radomiu.

Pozostajemy w temacie gier i przyglądamy się… symulatorowi życia Jezusa. Czy czeka nas cyfrowe zmartwychwstanie?

Stolica naznaczona kontrastami

Premierowa gra nie wnika głęboko w historyczne zaszłości. Scenariusz RPG jednoznacznie wskazuje jednak, że był to szczególny czas dla rodzimej państwowości i samej Warszawy. – Jej mieszkańcy tworzą wymieszaną grupę o różnych korzeniach, poglądach i wierzeniach, a także o często sprzecznych interesach. To rosyjscy żołnierze, żydowscy kupcy, polscy mieszczanie, choć nie tylko przeczytamy w zapowiedzi na Steamie. Życie metropolii zasadzało się na licznych kontrastach. Okazałe budynki zderzały się z obskurnymi kamienicami Pragi, gdzie łatwo było o kradzieże czy napaści. –  Warszawa to miasto wielkich nadziei i marzeń z jednej strony, a z drugiej – mrocznych pragnień – dodają twórcy The Thaumaturge. Iście książkowa psychomachia to zabieg, do którego nie trzeba nas specjalnie przekonywać.

Zrzut ekranu z gry The Thaumaturge / 11 bit studios / materiały prasowe

Jaka w tym całym anturażu będzie rola graczy? Śmiałkowie wcielą się w postacie tytułowych Taumaturgów. To nieliczna grupa ludzi umiejących okiełznać eteryczne istoty znane Salutorami. Po ich ujarzmieniu wykorzystują je w innych sytuacjach. Dzięki nim potrafią manipulować nastrojami i zamiarami osób trzecich. Niestraszna staje im się również walka wręcz. – Taumaturgia pozostaje mocą, której należy używać ostrożnie – przekonują wydawcy z 11 bit studios. Jako że mamy do czynienia z rasowym RPG, każda podjęta przez nas decyzja będzie mieć kolosalne znaczenie. To my wybierzemy, czy wygra zło i wyrachowanie, czy pokój.

Kreator postaci w grze The Thaumaturge / 11 bit studios / materiały prasowe

Kto stoi za The Thaumaturge?

Pora na parę słów o twórcach premierowej produkcji. Wspomnianego 11 bit studios komukolwiek zaznajomionemu z rodzimym gamedevem nie trzeba specjalnie przedstawiać. W portfolio firmy znajdują się m.in. This World of Mine, Anomaly: Warzone Earth oraz Frostpunk. Oprócz wypuszczania na rynek autorskich gier łączą siły z innymi deweloperami i tak stało się w tym przypadku. Zbudowaniem RPG na najnowszej generacji silnika Unreal Engine zajęło się studio Fool’s Theory. Ostatnio było o nim głośno kilka miesięcy temu. Okazało się wtedy, że to ono stworzy unowocześniony remake Wiedźmina. Nadzór nad całym projektem objęło, rzecz jasna, CD Projekt RED. Przedsięwzięcie jest na razie w fazie developmentu.

Sprawdź też
Orłosęp w Poznaniu

Zrzut ekranu z gry The Thaumaturge / 11 bit studios / materiały prasowe

Konkretna data premiery The Thaumaturge pozostaje jeszcze nieznana. Już teraz wszyscy zainteresowani mogą jednak zapoznać się z oficjalnym gameplayem gry. Choć trwa niewiele ponad minutę, daje wgląd w to, co czeka na nas już za kilka miesięcy. Na uwagę zasługują na pewno kreator postaci i różnorodne lokacje. Zajawka prezentuje m.in. ośnieżone lasy iglaste oraz centrum miasta spustoszonego przez zamieszki. Nie możemy się doczekać, aż wyposażeni w pady i klawiatury zaczniemy je uważnie przeczesywać!

Z dokładną specyfikacją techniczną RPG zapoznacie się na Steamie. Gra ma być dostępna w wersjach na komputery stacjonarne oraz konsole PlayStation 5, Xbox Series X/S.

Gameplayowy zwiastun gry The Thaumaturge / IGN
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone