Czytasz teraz
Liczy się proces – rusza kolejna edycja TIFF Festival „Procesy”
Opinie

Liczy się proces – rusza kolejna edycja TIFF Festival „Procesy”

Birthe Piontek, Mackarel, 2018

Tym razem kuratorzy i artyści przyjrzą się zagadnieniu procesów, zmian, przeobrażeń – zarówno na gruncie indywidualnym, jak i zbiorowym. Jak zmieniał się przez 10 lat sam festiwal?

Jaką ewolucję przeszło medium fotografii? Jakim modyfikacjom ulega tożsamość – jednostki i grup? Na te i inne pytania możecie szukać odpowiedzi od 2 do 26 września we Wrocławiu.

W czasach pandemii, kiedy niczego nie można być pewnym, procesualność wydaje się być słowem-kluczem. Poszukując stabilności, natykamy się na nieuchronne zwroty akcji. Program TIFF Festival dotyka tych momentów pomiędzy, przejść z jednego w drugie, a różne tych przejść aspekty możemy eksplorować w ramach wystaw programu głównego, wystaw towarzyszących i sekcji TIFF Open.

Program Główny 

Ja, kobieta / galeria Studio BWA Wrocław

Czy bycie kobietą jest równoznaczne z ciągłym noszeniem maski? Cytowana w tekście do wystawy Olga Tokarczuk pyta o kwestię kobiecej tożsamości. Wizualnych odpowiedzi próbują udzielić m.in. Weronika Perłowska czy Alix Marie. Ja, kobieta to intymna wystawa o tym, czym trzeba się dzielić – strachem, niepewnością – ale po to, by dzięki temu zyskać moc. 

Kobieta-czarownica, kobieta wyzwolona, kobieta sensualna – ostatnio coraz więcej silniejszych głosów na temat roli kobiety w społeczeństwie, tego co jej przystoi, a czego robić publicznie nie powinna. Wystawa kuratorowana przez Monikę Muszyńską dołącza się do tego wielogłosu artystycznych perspektyw. 

Jaskinia / IP Studio

Platon jaskinię widział jako więzienie. Przykuci kajdanami do jej organicznych ścian niewolnicy mieli dostęp jedynie do złudnych obrazów rzeczywistości, podczas gdy ten prawdziwy, duchowy świat istniał zupełnie gdzie indziej. 

Jaskinia powraca w kuratorowanej przez Macieja Bujko wystawie w IP Studio. Zaproszeni do wystawy artyści ożywiają platońską jaskinię, uaktualniając jej znaczenie. Czym może być jaskinia w 2020 roku? Czy mieszkajac w dużych miastach, pracując w przeszklonych wieżowcach, coraz częściej korzystając ze zdobyczy najnowszej technologii nadal nie siedzimy w pełnej ułudy jaskini? Może nigdy z niej nie wyszliśmy? Florian Amoser, Federico Berardi, Asger Carlsen, Łukasz Rusznica, IP Group (Jakub Lech, Dominika Kluszczyk, Bogumił Misala) oraz Ania Haudek eksplorują podziemia naszej jaźni wkraczając w ciemne, niezbadane jej rejony.

Wystawy towarzyszące

Distancing Chronicle / Galeria Entropia

Czym są procesy alienacji we współczesnym świecie? Co je powoduje? Kronika oddalenia Dariusza J. Gorskiego i Miry Boczniowicz dokumentuje stopniowe oddalanie się od siebie – człowieka od człowieka, człowieka od natury. Wykonane głównie w Ameryce i Polsce zdjęcia stają się złowrogą zapowiedzią coraz bardziej postępującego osamotnienia. Wśród fotografii odnajdziemy również zapiski najnowszego przykładu tzw. social distancing. Wymuszony przez pandemię dystans społeczny każdego człowieka wpisuje w rolę potencjalnego zagrożenia. Zdjęcia stają się projektem socjologicznym eksplorującym współczesne więzi międzyludzkie, a może raczej ich zanikanie. Wystawę kuratoruje Mariusz Jodko

Komitet ds. Druków Ulotnych / SIC! BWA Wrocław

Pop-upowa wystawa zinowa Komitet ds. Druków Ulotnych to spontaniczne działanie Marty Tomiak i Konrada Trzeszczkowskiego prezentujące rezultaty miesięcznej rezydencji zinowej skupionej wokół Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 oraz obchodów Sympozjum Wrocław 70/20. W SIC! BWA Wrocław będziemy mogli obejrzeć alternatywne formy książki artystycznej w postaci tworzonych niezależnie zinowych publikacji w niewielkim nakładzie. 

Będę Twoim obrazem / Krupa Gallery

Zobacz również
Dzień Babci i Dziadka

Wystawa kuratorowana przez Piotra Wołyńskiego stanowi przegląd prac artystek i artystów związanych z Wydziałem Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jednocześnie jest próbą sprawdzenia, czym fotografia jest obecnie. Czy określenie “post-fotografia” nadal jest aktualne? Co odróżnia obraz fotograficzny od symulacji? Czy obraz może żyć własnym życiem? I, last but not least, czy istnieje jeszcze tzw. fotografia obiektywna? 

Piotr Wołyński zaprasza do przyjrzenia się artystom, którzy niestrudzenie testują znane od XIX wieku medium fotograficzne. 

Arek Pasożyt – Czas Wyjść / ZŁOTY KIOSK

Artysta i aktywista Arek Pasożyt sprawdza dla nas możliwe wyjścia ewakuacyjne. W czasie ciągłych protestów, konfliktów społecznych, rozgrywających się w przestrzeniach wirtualnych, na ulicach i w mediach kryzysów Pasożyt ogniskuje swoją uwagę na różnych strategiach reagowania. Eskalacja emocji, a może emigracja wewnętrzna? Czynne zaangażowanie, a może ciche przyzwolenie? Zespół ZŁOTEGO KIOSKU – Magdalena Kreis i Yuriy Biley – zapraszają na ulicę Prusa 37. 


Organizatorzy TIFF Festival zapraszają również do obejrzenia wystaw wyłonionych w ramach konkursu TIFF Open artystów. Oprócz tego czeka nas jeszcze Stolikowy Przegląd Portfolio, wystawa publikacji Jak przestałem się martwić i pokochałem wirusa?, spotkania z artystami, oprowadzania kuratorskie, warsztaty i wiele innych aktywności. Otwarcie festiwalu trwa od 2 do 6 września. Wystawy czynne są do 26 września.

Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony