Czytasz
To oficjalne: kobiety zdominowały brytyjski rynek muzyczny!

To oficjalne: kobiety zdominowały brytyjski rynek muzyczny!

Kobiety rynek muzyczny

Według danych British Phonographic Industry artystki zdominowały brytyjską listę przebojów. Kobiety spędziły 31 tygodni na jej szczycie, zajmując aż siedem z 10 miejsc w rankingu najpopularniejszych singli 2023. Rynek muzyczny należał w tym roku do dziewczyn!

Kobiety konsekwentnie podbijają rynek muzyczny w Wielkiej Brytanii. Jak donosi Guardian, Miley Cyrus z utworem Flowers utrzymywała się przez 10 tygodni na czele listy singli. Na szczytowym miejscu w 2023 roku znalazły się również takie artystki jak Dua Lipa, Ellie Goulding, Kenya Grace, Raye, Billie Eilish, Doja Cat, Olivia Rodrigo oraz Taylor Swift.

Kobiety i rynek muzyczny

Historyczny sukces

W ogóle wśród najpopularniejszych utworów roku dominowały kobiety. Cyrus, Swift, Goulding, Raye, SZA, Pink Pantheress i Libianca zajęły siedem z 10 miejsc. Jest to najwyższy wskaźnik w ponad 70-letniej historii brytyjskiej listy przebojów.

Jo Twist, dyrektor generalna British Phonographic Industry, wyraziła radość z tych osiągnięć i silnej pozycji kobiet w przemyśle muzycznym. Jednakże zaznacza, że należy unikać przesadnego entuzjazmu, bo naszym celem jest, aby takie wyniki stały się normą, a nie jednorazowym wyskokiem.

Sprawdź też
Clout Festival 2024

Największy udział kobiet w tym wieku

Ponadto 48,5% wszystkich utworów, które w tym roku weszły do pierwszej dziesiątki, zostało nagranych przez kobiety zarówno solo, jak i w collabach (np. Ellie Goulding i Calvin Harris). To największy roczny udział kobiet w TOP 10 w XXI wieku. 2023 był dziewiątym kolejnym rokiem wzrostu brytyjskiej branży muzycznej. Sprzedaż muzyki wzrosła o 10%, osiągając 182,8 miliona sprzedanych albumów lub ich odpowiedników streamingowych. Sam streaming również odnotował rekord. Osiągnięto 179,6 miliardów streamów w ciągu roku, co stanowi wzrost o 12,8% w porównaniu z poprzednim . Co więcej, to prawie dwukrotnie więcej niż w 2018 roku!

Czytajcie więcej o świecie popu tutaj!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone