Czytasz
„Ukryta sieć” z pierwszym trailerem. To adaptacja prozy Jakuba Szamałka

„Ukryta sieć” z pierwszym trailerem. To adaptacja prozy Jakuba Szamałka

Opublikowany właśnie zwiastun thrillera, w którym główną rolę zagrała Magdalena Koleśnik, wciska w fotel. Wygląda na to, że twórcom filmu udało się przenieść na duży ekran mroczny klimat bestsellerowych książek.

Polska, bliżej nieokreślona przyszłość. Bohaterowie jeżdżą na elektrycznych hulajnogach i segwayach, zamieszkują inteligentne domy i wydają polecenia swoim smartfonom. Wizja futurystycznego państwa jest jednak tylko fasadowa. W tym samym świecie na stacjach benzynowych można kupić broń, a próżną rozrywką bogaczy są wyjazdy na safari. Moralnością żyjących tam osób kieruje system wartości oparty na zemście. Gdy ktoś zabije członka twojej rodziny, musisz odwdzięczyć się tym samym. Krwawą wendetę powstrzyma jedynie transakcja opiewająca na pół miliona złotych, którą koordynuje tajemniczy notariusz-demiurg. Umowę przypieczętowuje wypicie kieliszka wódki zawierającego upuszczoną kroplę krwi.

Zwiastun filmu Eastern w reżyserii Piotra Adamskiego.

Pułapki nowoczesności

Powyższy opis, niewątpliwie kryjący w sobie coś niepokojącego, to wytwór wyobraźni Piotra Adamskiego. Reżyser przeniósł go na duży ekran w swoim debiutanckim filmie pełnometrażowym z 2019 roku. – „Eastern” ukazuje dystopijny świat, który rządzi się logiką z przeszłości – tłumaczył twórca w oficjalnej informacji prasowej. Według niego coraz częściej próbujemy okiełznać teraźniejszość, odwołując się do konserwatywnych zasad. Rozwój technologiczny nie zawsze idzie w parze z progresywnym myśleniem.

Mam tak samo jak ty Doroty Masłowskiej i Zepsute miasto Marka Kaczmara. Która z premierowych książek lepiej opisuje Warszawę?

Od tamtej premiery minęły cztery lata. Teraz Adamski powraca ze zdwojoną siłą i prezentuje Ukrytą sieć. To luźna adaptacja bestsellerowej trylogii Jakuba Szamałka, czołowego gracza na polskim rynku thrillerów i powieści sensacyjnych. W popularnych książkach nie brakuje refleksji nad zwodniczym obliczem postępu i próbami konfrontacji z nieznaną dotąd rzeczywistością. Zupełnie nie dziwi, że na warsztat wziął je akurat reżyser Eastern.

Zwiastun filmu Ukryta sieć w reżyserii Piotra Adamskiego.

Zburzyć świat jednym kliknięciem

Główną bohaterką filmu jest Julita Wójcicka. Rezolutna kobieta próbuje zagrzać sobie miejsce w środowisku medialnym. Wie, że dobry news może zapewnić jej pożądaną rozpoznawalność, kolejne zlecenia i zaufanie redaktorów naczelnych. Mając to na uwadze, dziennikarka śledzi okoliczności tajemniczego odejścia znanego celebryty. Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią jej, że powinna odpuścić temat, ona idzie w zaparte. Szybko okazuje się, że sprawa jest wyjątkowo zawiła, a siatka kłamstw i szemranych powiązań – wyjątkowo gęsta. Dużą rolę znów odgrywają nowe technologie. – Każdy krok ma swoje konsekwencje. Obserwuje ją bowiem ktoś, kto może pozyskać jej najskrytsze tajemnice i jednym kliknięciem zburzyć jej świat – zdradzają enigmatycznie producenci. Sama książkowa seria podejmowała wątki zorganizowanych ataków hakerskich, kryptowalutowych przekrętów i hegemonii sztucznej inteligencji. W tym przypadku intryg może być równie wiele.

Plakat filmu Ukryta sieć w reżyserii Piotra Adamskiego.

Ukryta sieć to kolejny popis umiejętności Magdaleny Koleśnik. W Sweat Magnusa von Horna zagrała popularną influencerkę borykającą się z dojmującą samotnością. Innych ludzi Aleksandry Terpińskiej ubarwiła kreacją Anety – pracownicy drogerii nieszczęśliwie zakochanej w Kamilu, aspirującym raperze. Regularnie występuje także w spektaklach stołecznego Teatru Powszechnego. Teraz znów udowodni, że umie budować złożone postacie stojące przed trudno rozwiązywalnymi dylematami. W premierowym thrillerze stawką jest bezpieczeństwo, ale też odkrycie niewygodnej prawdy.

Sprawdź też
Taylor Swift

Piotr Trojan w filmie Ukryta sieć / Monolith Films / materiały prasowe

Ukryta sieć – kto w obsadzie?

Poza Koleśnik u Piotra Adamskiego występuje czołówka rodzimych aktorów. Na dużym ekranie zobaczymy m.in. Andrzeja Seweryna, Piotra Trojana, Mikołaja Grabowskiego i Wiktorię Gorodeckają. Autorem zdjęć do filmu jest Tomasz Woźniczka (Chleb i sól, Żywioł, Wielki strach), zaś muzyki – Hubert Zemler i Karolina Rec-Jarmulska, szerszej publiczności znana także jako Resina. Scenariusz wyszedł zaś spod rąk reżysera i Łukasza M. Maciejewskiego (Dzień matki, Braty, Najmro). Do jego ostatecznego kształtu trzy grosze dołożył także sam Jakub Szamałek.

W Ukrytą sieć zaplątamy się już 1 września. Dystrybucją filmu zajmuje się Monolith Films.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone