Czytasz
Bilety na Unsound 2023 już w sprzedaży. Ogłoszono pierwszych artystów!

Bilety na Unsound 2023 już w sprzedaży. Ogłoszono pierwszych artystów!

Dla fanów eksperymentalnych, przekraczających granice gatunkowe i awangardowych brzmień początek października już od ponad dwóch dekad wiąże się z wycieczką do Krakowa i nie inaczej będzie tym razem. 21. edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo ekscytująco.

Unsound już wcześniej zdążył zdradzić motyw przewodni swojej kolejnej odsłony. Po bubbles (bańki) i dəəp authentic nadeszła pora na DADA. To oczywiste nawiązanie do dadaizmu, który tuż po I wojnie światowej zawładnął myśleniem artystów i intelektualistów. Momentalnie zrywając z mieszczańską logiką i racjonalnością, uderzał w radykalne tony. Nie chodzi nam o to, by słuchać lub patrzeć wstecz, szukając pomysłów w przeszłości. Myślimy o dada w kontekście współczesnego świata, z uchem nastawionym na przyszłość, w którym wszechobecne są pozaludzkie byty – tłumaczył w marcu współtwórca i dyrektor artystyczny festiwalu, Matt Schulz.

Jak brzmi Unsound? Odpowiedzi na to pytanie szukali dziennikarze z portalu Resident Advisor.

Szalone decyzje kuratorskie

Jego słowa wyjaśniają, dlaczego w zespole kuratorskim wydarzenia znalazła się… Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja. Postanowiliśmy tak wytrenować AI, by formułowała dziwaczne rady dotyczące programu i nakłaniała osoby z naszego zespołu do podejmowania zabawnych bądź szalonych decyzji. To, czy posłuchamy tych sugestii, to już inna sprawa, ale podobnie jest przecież z innymi współpracownikami – wyjaśniała Gosia Płysa, dyrektorka Unsoundu. Brzmi intrygująco? Spójrzcie, jakich wyborów programowych dokonała SIAD z organizatorami. Odsłonięcie pierwszej części line-upu już za nami, a wraz z nim: start sprzedaży biletów. Podobnie jak ostatnio, tak i tym razem znajdziecie je w Going., w różnych konfiguracjach. Całotygodniowe karnety, weekendowe wejściówki, a może passy na jeden koncert? Do wyboru, do koloru.

Unsound 2023 odbędzie się w dniach 1-7 października. Ty możesz zaopatrzyć się w swój bilet już dzisiaj!

Legendy w Krakowie

Niekwestionowaną gwiazdą dzisiejszego ogłoszenia jest duet Autechre. Sean Booth i Rob Brown to legendy muzyki elektronicznej, w szczególności IDM-u i glitchu. Na przestrzeni 35 lat działalności twórczej wydali 15 albumów studyjnych, z czego dwa ostatnie SIGN i PLUS w 2020 roku. Flagowi reprezentacji wytwórni Warp Records nie odwiedzili Polski od sześciu lat. Szykuje się więc moc wzruszeń i naprawdę wyjątkowy występ. Na rozgrzewkę polecamy ponadpięciogodzinny miks, jaki panowie wypuścili kilka miesięcy temu. Set promował reedycję składanki Artificial Intelligence z 1992 roku, która przyniosła formacji międzynarodową rozpoznawalność.

Autechre Bike

Nie mniej wyjątkowy może okazać się występ Amerykanów z Negativland, którym na scenie będzie towarzyszyć SUE-C. Drugim imieniem formacji jest prowokacja, co znakomicie współgra z motywem przewodnim całego festiwalu. Artyści konceptualizują każdą ze swoich płyt, rozbrajając definicję klasycznego albumu. W Dispepsi zaprezentowali kolaż dźwiękowy oparty na fragmentach reklam napojów gazowanych. No Business stanowiło ich komentarz dotyczący wojny o naruszenie praw autorskich, w którą samą byli zresztą zamieszani. Trzy dekady temu zrobiło się o nich głośno, gdy na EP-ce U2 intencjonalnie parodiowali Bono i spółkę.

Negativland użyli sampli z reklam Pepsi bez zezwolenia firmy. Jak argumentowali, nikt nie pytał się ich o to, czy chcą oglądać spoty napoju w telewizji, zatem postanawiają odpłacić się pięknym za nadobne.

Unsound 2023. Tygiel gatunków

Co poza dwiema legendami czeka na nas w Krakowie? Jak zawsze chętnie posłuchamy królowej techno, VTSS, która tym razem podkręci BPM-y z Sherelle. Lonnie Holley, ikona eksperymentalnego folku z Alabamy, podzieli się na żywo piosenkami z wydanego niedawno albumu Oh Me Oh My. Ian Mugerwa, szerszej publiczności znany jako Dawuna, odsłoni bardziej emancypacyjne, a zarazem eteryczne oblicze R&B. W stolicy Małopolski pojawi się z trzyosobowym zespołem. Voice Actor przypomną, że są jednymi z najlepszych współczesnych twórców spoken word, zaś pochodzący z Kairu 3Phaz wskrzesi egipskie, tradycyjne brzmienia w nowym wydaniu. Jak widać, w kotle z gatunkami znów porządnie zamieszano.

Ubiegłoroczny set 3phaza.

Unsound przyzwyczaił nas również do premierowych, nieprezentowanych nigdzie wcześniej wykonań. Sami ostrzymy zęby na audiowizualne show Models. Lee Gamble (muzyka), Candela Capitán (choreografia) i Jacqueline Sobiszewski (światła) zestawią synergię mediów z działaniem sztucznej inteligencji. Raphael Rogiński, jeden z najlepszych rodzimych gitarzystów, wziął na tapet tradycyjną muzykę litewską i tamtejsze mity o wężach. Minimalistyczne pejzaże dźwiękowe przed publicznością roztoczą z kolei Martyna Basta i claire rousay. Kupujemy te projekty w ciemno i nie możemy się doczekać, aż zobaczymy je na żywo. Tymczasem zostawiamy Was z pełną listą zapowiedzianych właśnie artystów. Więcej ogłoszeń wkrótce!

Unsound 2023 pierwsze ogłoszenie

33EMYBW & Joey Holder (CN/UK) – live A/V premiere

3Phaz (EG)

7038634357 (US)

Ale Hop & Laura Robles present Agua Dulce (PE)

Autechre (UK)

claire rousay & Martyna Basta (US/PL) – premiera

DADABOTS (US)

Dawuna (US)

DJ Babatr (VZ)

Iceboy Violet (UK)

Julia Reidy (AU)

KAKUHAN & Adam Gołębiewski (JP/PL) – premiera

Lee Gamble prezentuje Models z Candelą Capitán & Jacqueline Sobiszewski (UK/ES/PL) – premiera

Lonnie Holley (US)

LustSickPuppy (US)

Mabe Fratti (GT)

Marginal Consort (JP)

Sprawdź też
Justice

Natural Wonder Beauty Concept (DJ Python & Ana Roxanne) (US)

Negativland & SUE-C (US)

Nick León (US) – europejska premiera na żywo

Nikki Nair (US)

Ojoo Gyal (MA/BE)

OPLA (PL)

PLF (Elvin Brandhi, Lukas Koenig, Peter Kutin) (AT/UK)

Raphael Rogiński prezentuje Žaltys z Indrė Jurgelevičiūtė (PL/LT) – premiera

Sherelle b2b VTSS (UK/PL)

Voice Actor (UK)

¥ØU$UK€ ¥UK1MAT$U (JP)

grafika promująca Unsound Festival 2023 / materiały organizatora
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone