Czytasz
Festiwal Unsound z ostatnim ogłoszeniem. Program robi wrażenie

Festiwal Unsound z ostatnim ogłoszeniem. Program robi wrażenie

Do rozpoczęcia jubileuszowej, dwudziestej edycji imprezy zostały już niecałe dwa tygodnie. Włodarze Unsoundu zaostrzają apetyt na tańce, kontemplację i doświadczanie muzyki w grodzie Kraka ostatnim ogłoszeniem. Poza koncertami i setami, tradycyjnie zadbano też o obszerną część dyskusyjną.

W ubiegłym roku Unsound meandrował pomiędzy sferą wirtualną a rzeczywistą. Wiodąca część imprezy, której motywem przewodnim było dəəp authentic, odbyła się w Krakowie. Goście festiwalu zobaczyli na żywo m.in. The Bug, Danny’ego L Harle, Bendika Giske, LSDXOXO oraz kompozytora Roberta Aiki Aubreya Love. Transmisje części występów, paneli dyskusyjnych oraz rozmów z artystami były dodatkowo dostępne online. Na platformie PLAY Kraków pojawił się choćby zapis premierowego wykonania Weavings – wieloosobowej improwizacji muzyków z całego świata. Jej pomysłodawcą był Nicolàs Jaar – chilijsko-amerykański producent i połowa duetu Darkside.

teaser „Weavings” – kompozycji prezentowanej na ubiegłorocznym Unsoundzie

Bańka wypełniona muzyką

Tegoroczna odsłona imprezy, która już za pasem, będzie za to całkowitym powrotem do stacjonarnego formatu. Możliwość ponownie wizyty w stolicy Małopolski jest o tyle cenna, że Unsound na całego świętuje swój okrągły jubileusz. Program wydarzenia już wcześniej robił duże wrażenie, a teraz – coby dodatkowo podgrzać atmosferę – uzupełniono go o kolejnych wykonawców. Jednocześnie zdradzono nazwiska prelegentów i prelegentek, którzy odmienią festiwalowy idiom bubbles przez wszystkie przypadki. W ich interpretacji bańki odnoszą się zarówno do specyfiki zwartych, zamkniętych środowisk, jak i do spekulacji na rynku finansowym.

Zainteresowany Unsoundem? Zdobądź bilety

Wśród nowych artystów Unsoundu szczególnie warto zwrócić uwagę na pochodzącego z Republiki Południowej Afryki Virgo Deepa. To czołowy przedstawiciel amapiano – nowego stylu rozpiętego pomiędzy house’em, lounge’em a jazzem. W podobne rejony zdarza się skręcać reprezentującemu Ekwador DJ Pythonowi (na zdjęciu głównym), choć częściej króluje u niego wyważony reggaeton. Batu przywiezie z Wielkiej Brytanii solidną porcję połamanych, bulgoczących basów, w czym będzie mu wtórować OK Williams. W formule B2B wraz z Timem Reaperem, najodpowiedniejszym przewodnikiem po świecie współczesnego jungle, zagra zaś Kode9. Założyciel kultowej wytwórni Hyperdub jest dobrze znany unsoundowej publiczności. Najprawdopodobniej to on wystąpił w kopalni soli w Wieliczce w 2015 roku, choć krążyła plotka, że postacią kryjącą się za konsoletami był sam Burial.

Virgo Deep pokaże na Unsoundzie, czym właściwie jest amapiano i dlaczego warto przyjrzeć mu się uważniej

Polsko-ukraińskie akcenty

Program 20 edycji imprezy zasilili także kolejni reprezentanci ukraińskiej sceny elektronicznej i awangardowej. Mowa o Facheroi, Dianie Azzuz oraz Rinie Priduvalovej. Honoru polskiego środowiska będą za to bronić Eltron, Charlie, Hermeneia, Monster (B2B z samym Objektem!), Olivia, kontrabasista Ksawery Wójcicki oraz Jacek Sienkiewicz. Klasyk rodzimego techno zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej, dużo bardziej eksperymentalnej płyty Pristine.

Sprawdź też

jedna z gościń Unsoundu, Monster, w B2B z Solid Blake

Unsound rozpocznie się 9 października i potrwa do 16 października. Przypomnijmy, że poza ogłoszonymi właśnie twórcami wystąpią na nim m.in. Alyona Alyona, Phew, Kali Malone, Pole, Eris Drew, Two Shell oraz Space Afrika. Caroline Polachek, która odwołała jesienną trasę koncertową, zastąpi Shygirl. Całą listę gości festiwalu zamieszczono na jego oficjalnej stronie internetowej.

unsound 2022
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone