Czytasz
„Nasi przodkowie wzywają, by popłynąć ku nowym przestworzom”. Vaiana znów rusza w nieznane

„Nasi przodkowie wzywają, by popłynąć ku nowym przestworzom”. Vaiana znów rusza w nieznane

Vaiana 2

W anglojęzycznej ścieżce dialogowej głosu głównym postaciom ponownie użyczyli Dwayne Johnson oraz Auliʻi Cravalho.

A może morze? Z takiego założenia w poprzedniej dekadzie wyszli John Musker i Ron Clements, reżyserzy Aladyna, Herkulesa i Małej syrenki. Po premierze entuzjastycznie przyjętej Księżniczki i żaby zastanawiali nad tym, w jaką estetykę pójść w następnej kolejności. Początkowo mieli przenieść na duży ekran powieść Mort Terry’ego Pratchetta. Gdy okazało się, że zdobycie praw do adaptacji książki fantasy jest zbyt karkołomne, postawili na autorskie pomysły. Musker zaczął czytać o kulturze polinezyjskiej i bohaterskich wyczynach półboga Māui, które pochłonęły go bez reszty. Aby jeszcze lepiej zrozumieć ich istotę, obaj panowie odwiedzili Fidżi, Samoa i Tahiti. Odbyli tam mnóstwo rozmów z mieszkańcami południowego Pacyfiku. Ich esencję do scenariusza nowego filmu przemycił Jared Bush.

Zwiastun filmu Vaiana: Skarb oceanów / reż. John Musker, Ron Clements / Walt Disney Studios Motion Pictures

Emancypacja wśród fal

Vaiana: Skarb oceanu (oryginalny anglojęzyczny tytuł, Moana, w niektórych krajach został zmieniony) ujrzało światło dzienne w 2016 roku. Produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków i widzów. Doceniono w niej nie tylko oryginalne światotwórstwo oraz piosenki napisane przez Lina-Manuela Mirandę. W recenzjach zwracano uwagę na siłę i charyzmę, jaką obdarzono tytułową bohaterkę. – Podczas gdy wcześniejsze heroiny Disneya czekały, aż ich książę przybędzie, żeby uratować sytuację, ona postanawia w pojedynkę wyruszyć w niebezpieczną oceaniczną podróż i uwolnić swoją wyspę od klątwy. Jej wojaż nie kończy się odnalezieniem męża, tylko siebie samej chwalił protagonistkę Brent Lang z Variety.

Kadr z filmu Vaiana: Skarb oceanów / reż. John Musker, Ron Clements / Walt Disney Studios Motion Pictures

Vaiana 2. Stare i nowe twarze

Dwukrotnie nominowany do Oscara film doczeka się aż dwóch kontynuacji: aktorskiej oraz animowanej. Ta pierwsza ma trafić do kin za dwa lata. Drugą zobaczymy za to jeszcze w 2024 roku, co właśnie zapowiedziano oficjalnym zwiastunem. Musker i Clements tym razem zeszli z krzesła reżyserskiego, ustępując miejsca trójce debiutantów – Davidowi Derrickowi Jr., Danie Ledoux Miller oraz Jasonowi Handowi. Pałeczkę po Lin-Manuelu Mira na polu skomponowania piosenek przejęli Abigail Barlow i Emily Bear. W Vaiana 2 nie zmienił się za to trzon anglojęzycznej obsady dialogowej. Tytułowa bohaterka znów ma głos Auliʻi Cravalho, zaś sekundujący jej półbóg Māui – Dwayne’a Johnsona. Poza nimi w filmie usłyszymy m.in. Nicole Scherzinger oraz Alana Tudyka.

Sprawdź też

Zwiastun filmu Vaiana 2 / reż. David Derrick Jr., Dana Ledoux Miller, Jason Hand /

Vaiana 2. Zjednoczyć rozdzielonych

W drugiej odsłonie animowanych przygód rezolutna bohaterka ani przez chwilę nie usiedzi w miejscu. Pewnego dnia na niebie dostrzega złowrogi piorun, a w uszach zaczynają jej dudnić miarowe dźwięki bębnów. To może oznaczać tylko jedno – przodkowie Vaiany wysyłają jej sygnały, chcąc, żeby ta wraz z Māui, kogutem Hei Hei i świnką Puą udała się w kolejny rejs po Pacyfiku. Tylko w ten sposób zjednoczy wszystkich członków rozproszonej społeczności. Czy jej się to uda? Przekonamy się już od 27 listopada.

Jesse Eisenberg ubiega się o polskie obywatelstwo. Co podkusiło gwiazdę The Social Network i Iluzji?

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone