Czytasz teraz
W poszukiwaniu wspólnoty – ruszył festiwal WARSZAWA W BUDOWIE
Opinie

W poszukiwaniu wspólnoty – ruszył festiwal WARSZAWA W BUDOWIE

Warszawa w Budowie, fot. Sisi Cecylia, mat. organizatora

2 października pod hasłem Coś wspólnego ruszyła kolejna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Kuratorzy Tomasz Fudala i Natalia Sielewicz w dobie pandemii i rosnących podziałów pytają o to, czym jest wspólnota i jak zbudować sieć powiązań opartą na trosce i uważności. Wystawa potrwa do 17 stycznia 2021 roku.

2 października od godziny 15 w Muzeum nad Wisłą będziemy mogli oglądać próby artystycznego zdefiniowania wspólnoty. Tym razem, zamiast skupiać się bardziej na materialnych obiektach tworzących tkankę miejską, organizatorzy festiwalu przesuwają punkt ciężkości na tych, którzy miasta używają w praktyce. Mniejsze i większe społeczności zostają włączone w szereg programów partycypacyjnych, w których ich głos zaczyna mieć coraz większe znaczenie. 

Prace nad muralem Polacy się jednoczą Rafała Dominika otwierającym wystawę, fot. Sisi Cecylia, mat. organizatora

Temat jest wyjątkowo aktualny – pandemia, a w szczególności wiosenne doświadczenie restrykcyjnego lockdownu, zmieniła nasze podejście do bliskości. Gdy bliski kontakt staje się nie tyle źródłem komfortu, co zagrożenia inaczej patrzymy na nasze ciała  – inaczej też będziemy patrzeć na skupiska ludzkie. Paradoksalnie w sytuacji, w której to zgrupowanie stanowi ryzyko zakażenia, wspólnotowość staje się antidotum na strach i niepewność. Wspólnotowość rozumiana jako wsparcie, gotowość niesienia pomocy, praktyczne zastosowanie górnolotnych haseł, które często padają w momentach kryzysu polityczno-społeczno-ekonomicznego.  

Tegoroczna 12. edycja opiera się na wystawie oraz programie wydarzeń realizowanych w oparciu o działania ośmiu grup roboczych. Oprowadzania, dyskusje, warsztaty stanowią integralną część festiwalu.

Jak zbudować na nowo sferę publiczną, kiedy nie mamy do niej dostępu? Jakie formy zaangażowania stosować, kiedy nie możemy się spotkać? Jak z miasta korzystają seniorzy i jak my możemy ich wesprzeć? Jak wyznaczyć zdrowe granice prywatności w czasach, w których dobrowolnie podajemy o sobie coraz więcej informacji?

Zobacz również
listopad 2024

Na te i inne pytania próbują znaleźć odpowiedź zaproszeni do projektu artyści i artystki. A Wy możecie zobaczyć ich propozycje już dzisiaj w Muzeum nad Wisłą.

Fragment muralu Polacy się jednoczą Rafała Dominika, fot. Sisi Cecylia, mat. organizatora

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony