4 grudnia rusza kolejna edycja festiwalu WATCH DOCS poświęconego prawom człowieka w filmie. Organizatorzy przygotowali aż 9 sekcji tematycznych. Wszystkie dokumenty dostępne będą online do 13 grudnia. My wybraliśmy dla Was 5 z nich, które musicie zobaczyć!
20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie odbędzie się w formule online. Od 4 do 13 grudnia na platformie mojeekino.pl będziemy mogli zobaczyć dokumenty z całego świata. Dla tych, którzy nie widzieli filmów z poprzednich edycji, organizatorzy przygotowali niespodziankę – hity z minionych lat będzie można oglądać bezpłatnie od 14 do 30 grudnia na vod.pl.
Przejdźmy jednak do programu tegorocznego festiwalu. Wśród filmów znalazły się opowieści o politycznych represjach, seksualnym tabu, ekologicznych katastrofach czy mechanizmach propagandy. Repertuar kolejnej edycji ujawnia skomplikowane procesy, w które uwikłany jest współczesny człowiek. Redakcja Going. wybrała dla Was 5 dokumentów, które zdecydowanie warto obejrzeć podczas festiwalu.
7-My Sierpnia | reż. Michał Bolland
Film bardzo aktualny, odnoszący się do niedawnych wydarzeń na naszym własnym podwórku. Michał Bolland sprawdza granice brutalności i rządowej opresji, opowiadając historię pokazowych zatrzymań podczas warszawskich demonstracji w obronie aktywistki LGBT Margot. Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka stają się bohaterami i bohaterkami niezwykłego dokumentu, który przybliża historie ludzi, walczących o prawo do bycia sobą.
Agencja wpływu | reż. Diana Neille, Richard Poplak
Jak nowoczesny marketing miesza się z polityką? Co odróżnia propagandę od kampanii reklamowej? Diana Neille i Richard Poplak przyglądają się postaci Lorda Tima Bella, który dzięki swoim technikom aż trzykrotnie zapewnił zwycięstwo Margaret Thatcher. Bella spotykamy pod koniec życia, kiedy chętnie dzieli się opowieściami „od kuchni”, wprowadzając nas w kuluary światowych reżimów.
Flint. Nie ufaj nikomu | reż. Anthony Baxter
Małe miasteczko nieopodal Detroit staje się bohaterem wnikliwego studium układów sił. W tytułowym Flint woda kranowa jest niezdatna do picia. Władze miasta zalecają używanie wody… butelkowanej. Żyjący skromnie mieszkańcy miasta zaczynają prostestować. Nagłośniona sprawa przyciąga do miasteczka naukowców, szarlatanów, celebrytów, polityków i aktywistów. Każdy z nich wydaje się mieć w tej wizycie swój własny, ukryty cel.
Zero | reż. Kazuhiro Soda
Słynny japoński doktor Doktor Yamamoto przechodzi na emeryturę. Bohater filmu Mental z 2008 roku, gwiazda japońskiej psychiatrii, wycofuje się z życia zawodowego, by opiekować się chorą na Alzheimera żoną. Ale co zrobią bez niego jego wierni pacjenci? Czy poradzą sobie w życiu bez wsparcia doktora? Kontemplacyjny film Sody w niespiesznych kadrach analizuje proces odchodzenia, z czułością hołdując wewnętrznemu spokojowi.
W domu reżysera | reż. Marc Isaacs
W eksperymentalnym filmie Marca Isaacsa to sam dom reżysera staje się wyjątkowym planem zdjęciowym. Spotykają się w nim sprzątaczka, robotnicy naprawiający płot w ogródku, sąsiadka z Pakistanu i bezdomny. To międzynarodowe i międzykulturowe środowisko stanowi odzwierciedlenie różnych problemów społeczno-politycznych. Krzyżujące się wątki doprowadzają do zaskakujących zwrotów akcji. Pełen absurdów, ale i humoru film miesza dokument z fikcją.
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z wykształcenia historyczka sztuki i fotografka, z zamiłowania kartomantka. Ezo tematy nie są mi obce. Lubię rozmawiać, szczególnie z kobietami i o kobietach. Jestem związana z Radiem Kapitał, gdzie współprowadzę "Tarotiadę" i mam swoje solowe pasmo "Czeczota".