Czytasz
Watykan będzie eko. Papież ogłosił budowę farmy solarnej

Watykan będzie eko. Papież ogłosił budowę farmy solarnej

Watykan

Czy Watykan ma szansę dołączyć do czołówki najbardziej zrównoważonych państw? Papież twierdzi, że tak. W tym celu zlecił wybudowanie elektrowni słonecznej.

Świat chce być eko

Przyszłość wygląda zielono. Coraz więcej państw w trosce o środowisko przerzuca się na zieloną energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Jak na tę sprawę zapatruje się Polska? Według raportu Forum Energii (FE) na 2023 rok węgiel nadal dominuje i stanowi około 60,5 proc. w miksie energetycznym. Dobra wiadomość jest taka, że jest to o 10 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. OZE może pochwalić się natomiast rekordem, bo po raz pierwszy osiągnęła poziom 27 proc.

Do perfekcji wiele nam jednak brakuje, ale są państwa, które mogą się nią szczycić. Albania, Bhutan, Nepal, Paragwaj, Islandia, Etiopia i Demokratyczna Republika Konga wyprodukowały niemal 100 proc. energii elektrycznej, wykorzystując tę odnawialną, w tym geotermalną, wodną, słoneczną lub wiatrową. Do grona tych krajów chce dołączyć niebawem Watykan.

Czy polskie miasta są odpowiednie na odpoczynek? Ranking mówi, że nie

Farma solarna zazieleni Watykan

Watykan planuje stać się ósmym państwem generującym energię jedynie z odnawialnych źródeł. Swoimi ambitnymi planami o budowie elektrowni słonecznej podzielił się niedawno… papież Franciszek. W liście apostolskim wyznał, że inicjatywa powstanie na należącym do Watykanu terenie pod Rzymem o powierzchni 424 hektarów. Projekt ma pomóc zwiększyć wydajność istniejących już paneli słonecznych w mieście.

Musimy dokonać transferu w kierunku modelu zrównoważonego rozwoju, który ograniczy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery i postawić sobie za cel neutralność klimatyczną – czytamy w liście. Papież zaznaczył, że jesteśmy na takim etapie rozwoju, w którym możemy pozwolić sobie na bardziej przyjazne środowisku działania. Powiedział także: Ludzkość dysponuje środkami technologicznymi niezbędnymi do stawienia czoła transformacji środowiska oraz towarzyszącymi jej konsekwencjami etycznymi, społecznymi, gospodarczymi i politycznymi. Energia słoneczna odgrywa w tym fundamentalną rolę.

Sprawdź też
Fred Again Peggy Gou

Działania na rzecz klimatu nie są dla Watykanu nowością. W 2023 roku kraj podjął współpracę z Volkswagenem, który pomógł przekształcić sporą flotę samochodów w pojazdy elektryczne, ale swoje stanowisko w sprawie kryzysu klimatycznego papież Franciszek ogłosił niemal dekadę temu. W maju 2015 zadeklarował chęć odnowienia dialogu na temat tego, jak będziemy dalej budować przyszłość planety.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone