Czytasz
Wizytówka: Muzeum Lubelskie w Lublinie

Wizytówka: Muzeum Lubelskie w Lublinie

Jednym z pierwszych muzeów jakie będziemy mogli odwiedzać w maju jest Muzeum Lubelskie w Lublinie. Położone w zbudowanym w XII wieku zamku kryje w sobie m.in. nowoczesną wystawę archeologiczną czy świetne zbiory malarstwa ludowego.

Co prawda muzea i galerie sztuki dostały zielone światło na otwarcie już od 4 maja, ale poszczególne instytucje otwierają się etapowo. W naszym cyklu Wizytówka przedstawiać będziemy powracające do życia w czasie pandemii muzea, galerie i inne instytucje kultury. O tym, co i w jaki sposób będzie można zwiedzać w Muzeum Lubelskim opowiedziała nam Justyna Woźniak z Działu Marketingu i Relacji Zewnętrznych.

Muzeum Lubelskie to znak rozpoznawczy Lublina. Wzniesiony na wzgórzu zamek to wielokrotnie przebudowywany obiekt, który wielu przypomina… sowę. Jego charakterystyczna fasada rzeczywiście działa na wyobraźnię.

To, co możemy znaleźć w lubelskim muzeum to m.in.  zbiory malarstwa, w tym m.in. autorstwa czołowych XIX-wiecznych polskich twórców i twórczyń, m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej czy Leona Wyczółkowskiego. XX wiek reprezentują tacy awangardowi twórcy jak Władysław Strzemiński, Andrzej Wróblewski czy Tadeusz Kantor. Oprócz tego, polecamy zbiory malarstwa ludowego Lubelszczyzny – niesamowita wyobraźnia i swoboda twórców takich jak Jan Sidor czy Barbara Zabłotna po raz kolejny udowadniają, że niekiedy brak typowo akademickiego wykształcenia może być zaletą. Wystawa „Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej” to z kolei przykład ciekawie zaaranżowanej wystawy archeologicznej, na której dużą rolę edukacyjną grają urządzenia multimedialne. Chociaż tych ekspozycji nie będziemy jeszcze mogli oglądać Muzeum Lubelskie powoli otwiera się ponownie dla zwiedzających „odmrażając” pozostałe oddziały.

Muzeum jest otwarte od 8 maja. Co będzie można zobaczyć w tej I fazie „odmrażania” lubelskiej instytucji?

Już od dzisiaj, od piątku 8 maja, ponownie zwiedzać można oddziały Muzeum Lubelskiego w Lublinie. W pierwszej kolejności otworzyliśmy cztery lubelskie oddziały: Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Józefa Czechowicza, Dworek Wincentego Pola, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” oraz dwa oddziały w Nałęczowie: Muzeum Bolesława Prusa i Muzeum Stefana Żeromskiego. Muzea w Lublinie czynne będą od wtorku do niedzieli w godz. 9-17, z wyjątkiem oddziału martyrologicznego (wtorek-sobota, godz. 9-16), nieco inaczej czynne będą oddziały nałęczowskie: od środy do niedzieli, również w godz. 9-17.

Przestrzenie muzealne trzeba było oczywiście przystosować do nowych warunków zw. z pandemią. Jak wygląda to w praktyce w Muzeum Lubelskim? Czy wprowadziliście jakiś specjalny proces rejestracji na wizyty?

Przede wszystkim zmuszeni byliśmy ograniczyć liczbę osób mogących przebywać w muzealnych pomieszczeniach. Z tego względu prosimy o wcześniejszą rezerwację wizyty, mailowo bądź telefonicznie, tak by uniknąć niepotrzebnego oczekiwania na wejście. Wszystkie osoby odwiedzające muzeum prosimy o zakrywanie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki oraz zachowywanie bezpiecznej odległości 2 metrów. Przed wejściem do muzeum należy zdezynfekować ręce płynem lub żelem do dezynfekcji oraz zaopatrzyć się w rękawice jednorazowe. Szczegółowe informacje dotyczące nowych zasad zwiedzania znajdują nie na naszej stronie internetowej.

Jaką widzicie państwo przyszłość muzeum/zwiedzania w takiej formie? Czy myśleliście o przeniesieniu części działań/wystaw do sieci?

Wszystkie wydarzenia zaplanowane w muzeum zmuszeni byliśmy przenieść do sieci. Regularnie spotykamy się z naszymi gośćmi przed ekranami komputerów m.in. podczas wykładów organizowanych w ramach Lubelskiej Akademii Niepodległej. Planowane wystawy przeniesione zostały na drugą połowę roku bądź na przyszły rok.

Adam i Ewa, Jan Sidor, 1988 r., Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie, mat. ze strony organizatora.

Jakie będą kolejne kroki? Co będzie otwarte w późniejszych etapach?

Przygotowujemy się do otwarcia dwóch obiektów znajdujących się na Zamku Lubelskim: Kaplicy Trójcy Świętej oraz romańskiego donżonu. Obecnie trwają w nich jeszcze prace związane z przebudową i modernizacją siedziby głównej muzeum.

Jakie największe wyzwania w obliczu pandemii stoją przed instytucją kultury jaką jest muzeum? 

W tym trudnym okresie najważniejsze jest dla nas zadbanie o bezpieczeństwo naszych gości. Wszystkie nasze zalecenia dla odwiedzających muzeum mają na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19. Stale śledzimy zalecenia rządu i wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dostosowujemy naszą działalność do ich wytycznych.

Sprawdź też
nietypowe muzea

Fragment ekspozycji archeologicznej, mat. ze strony organizatora.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone