Czytasz teraz
Perełka dla młodych czytelników. Poznajcie Wydawnictwo Dwie Siostry
Kultura

Perełka dla młodych czytelników. Poznajcie Wydawnictwo Dwie Siostry

Dzieci i młodzież sięgającą po ich publikacje traktuje poważnie, wierząc, że warto jak najwcześniej wpajać dobre lekturowe nawyki. Zaglądamy do katalogu warszawskiej oficyny i zastanawiamy się, jaka jest jej recepta na sukces.

Wydawnictwo Dwie Siostry zostało założone w 2006 roku przez Joannę Rzyską, Ewę Stiasny i Jadwigę Jędras. Ich celem od samego początku pozostawała prezentacja ambitnej literatury dziecięcej. Wierzyły, że młodych czytelników nie trzeba zachęcać do lektury pstrokatymi obrazkami i banalnymi historiami. – Mamy inne spojrzenie. Nie zachwyca nas słodki anglosaski styl. Wolimy mądre książki i ilustracje z pazurem, operujące skrótem, humoremmówiły w jednym z wywiadów. Takie podejście zaowocowało sukcesem liczonym nie tylko w dziesiątkach tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Cztery lata temu warszawską oficynę okrzyknięto Najlepszym Europejskim Wydawcą Dziecięcym Roku. Tytuł jest rokrocznie przyznawany na najważniejszych targach branżowych we włoskiej Bolonii.

Grubson i Malowane Nutki, Sokół i Fasolki… Sprawdźcie najlepszy rap z udziałem dzieci!

Dbałość o szczegóły

Trudno w kilku słowach streścić, jakimi książkami najbardziej interesują się Dwie Siostry. W ich przepastnym katalogu znajdują się zarówno popularnonaukowe tytuły, jak i te oparte na fikcji. Perełki z przeszłości zderzają się z propozycjami od młodszych twórców, które nie były dotąd prezentowane w Polsce. Wspólnym mianownikiem tego, jak wydawnictwo myśli o swoich nowościach, pozostaje jednak dbałość o szczegóły. Pszczoły, kultowe Mapy czy Babcia na jabłoni, które prezentujemy poniżej, kryją ważne przesłanie, a jednocześnie cieszą oko. Sprawdźcie je sami i pomyślcie, czy którejś z nich nie chcielibyście sprezentować swoim pociechom pod choinkę!

logotyp Wydawnictwa Dwie Siostry

Migranci

koncepcja i ilustracje: Issa Watanabe

wiek: 5+

Jak opowiedzieć najmłodszym o kryzysie migracyjnym, zachowując powagę sytuacji, ale nie wprawiając ich w lęk? Z pomocą może przyjść najnowsza propozycja od Issy Watanabe, peruwiańskiej graficzki i ilustratorki. Głównymi bohaterami jej wymownej książki są zwierzęta. Żyrafa, niedźwiedź, tukan, nosorożec i wiele innych gatunków ruszają w drogę, nie mogąc pozostać w znanych sobie siedliskach. Wędrują bez niczego lub z niewielkimi tobołkami u boku. Aby przetrwać, muszą wykazać się dużą determinacją i siłą woli. Migranci dzięki prostej, ale celnej metaforze obrazują zagadnienie, z którym prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć każdemu dziecku. Uwaga – dochód ze sprzedaży powieści graficznej jest przeznaczony na wsparcie działalności statutowej Fundacji Ocalenie.

Książkę zakupicie tu.

okładka książki „Migranci” / Wydawnictwo Dwie Siostry

Pszczoły

tekst: Wojciech Grajkowski, ilustracje: Piotr Socha

wiek: 6+

Aby zrozumieć ich znaczenie dla środowiska, starsi mogą obejrzeć poruszający, nagrodzony Oscarem dokument Kraina miodu. Do młodszych odbiorców jak znalazł pasuje zaś książka Grajkowskiego i Sochy. Duet polskich twórców na ponad trzydziestu rozkładówkach o dużym formacie przybliżył, dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły. Dzięki wielobarwnym ilustracjom czytelnicy wnikną bliżej do ich świata i przyswoją nieoczywiste ciekawostki. Jedna z nich mówi o tym, że sam Napoleon Bonaparte naznaczył owady na symbol swojej władzy! Zrobił to dlatego, że czarno-żółte stworzenia odznaczają się dużą pracowitością, sumiennością i uporządkowaniem. Sam miód – owoc gromadzenia przez nie nektaru – oznacza zaś słodycz i życzliwość.

Książkę zakupicie tu.

Planetarium (seria Muzeum Kosmosu)

tekst: Raman Prinja, ilustracje: Chris Wormell, tłumaczenie: Jeremi K. Ochab

Z pasiek pełnych uli przenosimy się do przestrzeni pozaziemskiej, którą na miejsce akcji swojej bestsellerowej książki wytypowali Chris Wormell i Raman Prinja. Drugi z autorów, doświadczony astronom, zadbał o to, żeby opowiedzieć o kosmosie w angażujący, ale nie nader skomplikowany sposób. Dzięki niemu i wyrazistym ilustracjom dzieciaki zetkną się bliżej z planetami, meteorytami, galaktykami i czarnymi dziurami. Rzut oka na każdą z plansz daje jasną wskazówkę, że obydwaj autorzy od zawsze lubili patrzeć w niebo, a teraz dzielą się swoją pasją z innymi. – Kosmos fascynował mnie od czasu, gdy rodzice kupili mi pierwszy teleskop. Miałem wtedy dwanaście latmówił Prinja w rozmowie z portalem „Foreword Reviews”. Przed nabyciem Planetarium warto przeczytać cały wywiad, bo pytania do niego ułożyli… sami młodzi czytelnicy.

Książkę zakupicie tu.

okładka książki „Planetarium” / Wydawnictwo Dwie Siostry

Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata

tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Ta książka to niekwestionowany sukces Wydawnictwa Dwie Siostry. Została wyróżniona licznymi prestiżowymi nagrodami, w tym Premio Andersen oraz Prix Sorcières. Przełożono ją na kilkanaście języków, a dodruk goni dodruk. Mapy Aleksandra i Daniela Mizielińskich udowadniają, że czasami prosty, ale dobrze wykonany pomysł może zdać egzamin. Duet autorów postanowił zabrać najmłodszych czytelników w podróż po różnych krajach i kontynentach. Barwne rysunki przedstawiają żyjące tam zwierzęta, roślinność, ludzi oraz ich rytuały. Tak jak kiedyś jeździliśmy palcem po globusie, żeby zwiedzać świat, tak dziś możemy zrobić to z tym bestsellerowym albumem.

Zobacz również
Nocny Market 2024

Książkę zakupicie tu.

okładka książki „Mapy” / Wydawnictwo Dwie Siostry

Wszyscy się liczą

tekst i ilustracje: Kristin Roskifte, tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska

Na okładce książki Roskifte, popularnej skandynawskiej ilustratorki, nie ma dwóch takich samych osób. Ukazane tu postacie różnią się płcią, kolorem skóry, typem ubrań i wiekiem. Wszystkie stoją jednak w jednym rzędzie, tworząc zwarty i roześmiany tłum. Nie przeszkadza im, że nie są jednolite. Takie samo przesłanie płynie z wnętrza Wszyscy się liczą, które poza zaangażowanym społecznie, prorównościowym przesłaniem kryje lekcję matematyki. W połowie listopada populacja Ziemi przekroczyła osiem miliardów ludzi. Jak wyobrazić sobie taką liczbę? Z tą publikacją odpowiedź na to pytanie może być nieco łatwiejsza, a przy okazji przyniesie wiele frajdy.

Książkę zakupicie tu.

okładka książki „Wszyscy się liczą” / Wydawnictwo Dwie Siostry

Babcia na jabłoni

tekst: Mira Lobe, ilustracje: Mirosław Pokora, tłumaczenie: Maria Kurecka

Powyższe publikacje nosiły znamiona popularnonaukowych. Opowiadały o zwierzętach, kosmosie albo zjawiskach społecznych. Jak wskazaliśmy wcześniej, Dwóm Siostrom równie nieobce są jednak także całkowicie fikcyjne historie. To one stanowią trzon serii Mistrzowie Ilustracji, w której pojawiają się reedycje klasyków literatury dziecięcej. Jedna z nich została wizualnie opatrzona przez nieżyjącego już Mirosława Pokorę. Historia małego Andiego, który wymyślił sobie najlepszą przyjaciółkę, tytułową babcię, urzeka prostotą i szczerością. Przypomina także, że nikt nie powinien być samotny i warto dzielić się swoimi przeżyciami z innymi ludźmi.

Książkę zakupicie tu.

okładka książki „Babcia na jabłoni” / Wydawnictwo Dwie Siostry

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony