Czytasz teraz
Oto polskie bity na zagranicznych samplach. Co ciekawego podebraliśmy ze światowej muzyki?
Muzyka

Oto polskie bity na zagranicznych samplach. Co ciekawego podebraliśmy ze światowej muzyki?

zagraniczne sample

Wybraliśmy najciekawsze fragmenty muzyki spoza Polski, które możemy znaleźć w rodzimych produkcjach. Które zagraniczne sample nas ujęły?

Pisaliśmy wam już o samplach z polskiej muzyki, które zostały wykorzystane w rapowych produkcjach, więc teraz zabraliśmy się za inne zagadnienie. Które zagraniczne sample stały się podstawą polskich sztosów?

Candy.doll

Zacznijmy od schaftera, który wprowadził świeżość do polskiego samplingu w okolicach lat 2018-2019. Ten nowożytny klasyk powstał dzięki The Difference Alana Parkera i Alana Hawkshawa z 1971 roku. Przypomnijmy też, że gdy schafti tworzył wiadomy bit, miał raptem 15 lat!

5 element

Teraz pora na jeden z najpiękniejszych tribute’ów dla klasycznego brzmienia w naszym rapie. Returnersi oparli hołd Małpy i Jinksa na utworze Allspice z 1977 roku (I don’t know), dopieszczając sampel skreczami i cutami z klasyków rodzimej gry. To samplowa perełka najwyższej klasy.

Kabriolety

Motyw przewodni podkładu to Citadel zespołu Veil of Maya. Wielu słuchaczy dopatruje się tu także melodii bardzo podobnej do Real Friends K. Westa. Być może więc, znając zamiłowanie Taco do Life of Pablo, Zeppy szukał dla niego podobnych klimatów? Kto wie, kto wie… Poza wspomnianym chórkiem możemy także znaleźć mały easter egg w postaci sampla z Rock You Like a Hurricane Scorpionsów (gdy Taco nawiązuje do tego zespołu w 2:56).

Na okrągło

Ekspert wokalny, którego skonfrontowaliśmy ze śpiewem polskich raperów, powiedział o tym bicie, że jest oparty na samplu, do którego mało kto nie ma sentymentu. Rzeczywiście, próbki charakterystycznej gitary z utworu Wicked Game Chrisa Isaaka zostały wykorzystane w 14 piosenkach, a sam kawałek ma zarejestrowanych oficjalnie 126 coverów. Nic jednak dziwnego, bo to brzmienie rzeczywiście ma w sobie coś wyjątkowo nostalgicznego.

Trip

Oto przykład jak wielki dyskotekowy hit można przekuć w zupełnie inny klimat. Teken wykorzystał piosenkę Corony Baby Baby, samplując zarówno podkład, jak i wokale z refrenu. Tak oto przebój z 1994 roku stał się podwaliną dla legendarnej już Egzotyki. Co ciekawe, klip Que ma więcej wyświetleń na YT niż oryginał!

Zobacz również
Dawid Kwiatkowski

Aromantycznie (zagraniczne sample w polskim rapie)

Bardzo klimatyczny, jazz-rapowy numer autorstwa Mediuma posiłkował się These Foolish Things Remind Me of You Nata Kinga Cole’a (1957). Gospodarz sam wyprodukował instrumental. Poza samplem przewodnim możemy też usłyszeć grę na klawiszach podebraną od Keitha Jaretta z jego utworu z 1975.

SPRZEDAŁEM SIĘ

Ten numer to niewątpliwie jeden z najświeższych i najciekawszych eksperymentów ostatniego roku w naszym rodzimym rapie. Szybki beatswitch i zabawa formą Okiego bardzo zaskoczyły słuchaczy. Co więcej, już dzisiaj widać wpływ tego utworu na polski newschool. W momentach uspokojenia słyszymy bardzo charakterystyczne wokale, tworzące atmosferę przed kolejnymi dropami. Pochodzą one z Thinkin’ of a Driveby psychorapera o nicku Gimisum Family.

Zagraniczne sample

Ratusz Arsenał (zagraniczne sample w polskim rapie)

Na koniec nieco abstrakcyjny i groteskowy przykład. Kaz do swojej warszawskiej retrospekcji postanowił wykorzystać bit, któremu dał początek… mem. Astronomia (Tony Igy) to popowy hit z 2010 roku, który zyskał drugie życie w okresie pandemii. Wówczas zaczął trendować popularny film z czwórką obywateli Ghany tańczących podczas niesienia trumny. Czy u Bałagana był to celowy zabieg? Możemy jedynie gdybać, co wielki umysł miał na myśli, decydując się na bit Worka.

Zagraniczne sample

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony