To już 16. Edycja Millenium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmowego w Polsce. Jak co roku program to nie tylko dokumentalne perełki, ale też spotkania z twórcami, bohaterami filmów, debaty i liczne wydarzenia muzyczne.
Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny w Europie odbywa się jednocześnie w sześciu miastach: od 10 do 19 maja w Warszawie (Kinoteka, Luna, Iluzjon, Muranów, Muzeum Polin), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe) i Lublinie (Centrum Spotkania Kultur). Od 15 do 24 maja w Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe). Od 11 do 19 maja w Bydgoszczy (Kino Orzeł) i po raz pierwszy od 12 do 19 maja w Katowicach (Kosmos, Rialto, Światowid).
Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat zrozumie ciebie. Różnorodność tematyczna leży zarówno w naturze dokumentu, jak i całego festiwalu. Selekcje oferują więc bogaty przekrój – nie zabraknie pozycji podejmujących tematy sztuki, psychologii, dokonań naukowych czy sportu.
Różnorodny i zaskakujący program
W programie znajdziecie m.in. filmy najbardziej uznanych twórców. W tym filmowy autoportret Agnes Vardy ,,Varda jako portret”, dialog pomiędzy Wernerem Herzogiem i Michaiłem Gorbaczowej ,,Herzog/Gorbaczow” czy też trzy pozycje Roberto Minerviniego – Włocha, który w swoich filmowych obrazach ukazuje wielokulturowość Stanów Zjednoczonych. Reżyser żyjący od lat w Teksasie wygłosi też na festiwalu swój wykład mistrzowski.
Nie zabraknie też wyczekiwanych polskich premier, w tym ,,Marek Edelman… i była miłość w Getcie” Jolanty Dylewskiej – poruszający obraz, który podnosi kwestię erotyki i miłości w obliczu zagłady. W tej sekcji znajdziecie również choreo-dokument Jaśminy Wójcik i Igora Stokfiszewskiego ,,Symfonia Fabryki Ursus”. Ta wyjątkowa pozycja ukazuje historię byłych pracowników warszawskiej fabryki za pomocą pamięci ich ciała.
Dla zaangażowanych w historię najnowszą znajdą się pozycje bezpośrednio związane z przemianami i polityką współczesnej Europy. Jak co roku na Millenium Docs Against Gravity nie zabraknie też tytułów ukazujących związki między światami filmu i sztuki. Wśród nich takie tytuły jak ,,Pogawędki o drzewach to zbrodnia” Suhaiba Gasmelbariego, zdobywcy Nagrody dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznych Berlinale, czyli historia o czterech członkach sudańskiego klubu filmowego, których łączy chęć odrestaurowania kina pod Chartumem.
Nowe tematy, nowe podejścia
Oprócz znanych i wyczekiwanych selekcji, w tym roku czekają na nas też zupełnie świeże grupy tematyczne.
Selekcja Czwarte oko jest poświęcona roli zaangażowanego dziennikarstwa we współczesnym świecie. Selekcja Moda dla ludzi to z kolei wnikliwy obraz wielkich postaci związanych z historią mody – Jeana Paula Gautiera, Yves Saint Laurenta czy Halsona Frowicka.
Selekcja Science non-fiction to kategoria filmów skoncentrowanych wokół tematyki sztucznej inteligencji i ryzyka, które wiąże się z eksplorowaniem przez naukowców tego pola. Wśród tytułów znajdziecie m.in. eksperyment Tommyego Pallotta i Femke Wolting ,,Nowy, lepszy człowiek”, w którym autorzy tworzą własnego robota, żeby sprawdzić czy będzie w stanie zastąpić ich w roli filmowców.
Oprócz pozycji filmowych Millenium Docs Against Gravity to także Akademia Dokumentalna, czyli program ponad 30 debat, spotkań, warsztatów, które animują i pozwalają na nieskrępowaną wypowiedź także tym po drugiej stronie ekranu.
Festiwalowi towarzyszyć będą także wydarzenia muzyczne. Wśród nich spotkanie z Dominikiem Strycharskim (odpowiedzialnym za eksperyment muzyczny, będący soundtrackiem Symfonii Fabryki Ursus), pianistką Barbarą Drążkowską i Jaśminą Wójcik – połączą swoje siły, żeby za pomocą improwizacji oddać ducha Ursusa.
Do 30 kwietnia trwa sprzedaż karnetów na warszawską edycję: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/page/Karnety-Warszawa
Bilety będą w sprzedaży od 27 kwietnia.
Widzimy się w waszych miastach!