21. MFF Watch Docs – prawa człowieka to temat, który powinien zajmować wszystkich
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE
10 grudnia rozpoczyna się 21. edycja WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. To jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki.
Tegoroczna edycja będzie mieć formę hybrydową. Pokazy będą odbywać się w kinie Muranów i Kinotece w Warszawie do 16 grudnia oraz online, na portalu mojeekino.pl do 19 grudnia.
Festiwal otworzy film „Sędziowie pod presją” w reżyserii Kacpra Lisowskiego. Będzie to polska premiera dokumentu, który miał światową premierę 20 listopada na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie.
Sędziowie Pod Presją to to film o zderzeniu człowieka z systemem – opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z bohaterów filmu jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje niekorzystne dla rządzących wyroki. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli – twarzą sędziowskiego buntu. Twórcy filmu przyglądają się konsekwencjom bezkompromisowej postawy Tuleyi i pokazują, jak polityczna presja wpływa na jego życie. To, co dla nas ważne, to prawda zdarzenia, prawda przeżycia.” – opowiadają twórcy filmu: reżyser Kacper Lisowski i producentka Iwona Harris.
W tegorocznym programie festiwalu nie zabraknie dotychczasowych stałych sekcji programu: międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych, Chcę zobaczyć (panorama współczesnego dokumentu zaangażowanego), Nowe filmy polskie (najciekawsze polskie filmy sezonu poświęcone kwestiom społecznym) oraz Na krótko(krótkie metraże dotyczące praw człowieka). Jak zwykle na WATCH DOCS projekcjom – zarówno kinowym, jak i tym w Internecie – towarzyszyć będą dyskusje z gośćmi festiwalu: twórcami, dziennikarzami i ekspertami. Pełen program festiwalu znajdziecie tu.
Od tej edycji pojawi się również drugi konkurs, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. O nagrodę Zielonego Psa (Green Dog Award) będą rywalizować dokumenty poświęcone ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka.
Podczas 21. festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie pokażemy retrospektywę twórczości Jean-Gabriela Périota. Nie zabraknie jego najnowszego filmu Powrót do Reims (fragmenty), który miał premierę na tegorocznym Festiwalu w Cannes. To zmontowany z klasycznych filmów i materiałów archiwalnych portret francuskiej klasy robotniczej od lat 50. do współczesności. Film jest luźno oparty na głośnej książce francuskiego filozofa i socjologa Didiera Eribona, którego idee zostały przefiltrowane przez osobiste i polityczne doświadczenia reżysera. Po raz pierwszy w swojej twórczości Periot sięga po głos lektora, a raczej lektorki – jest nią słynna francuska aktorka młodego pokolenia Adèle Haenel.
Jean–Gabriel Périot będzie gościem 21. WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, odbierze osobiście Nagrodę im. Marka Nowickiego i spotka się z widzami.
21. edycja festiwalu Watch Docs startuje już 10 grudnia
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE