Czytasz teraz
Myslovitz świętuje 25 lat od premiery „Miłości w czasach popkultury”. Będą koncerty
Muzyka

Myslovitz świętuje 25 lat od premiery „Miłości w czasach popkultury”. Będą koncerty

W 1999 roku tego albumu słuchali prawie wszyscy. Ćwierć wieku później znów nadarzy się okazja, żeby w całości posłuchać go na żywo i zastanowić się nad tym, czy stracił wiele ze swojej aktualności.

Myslovitz nie przystępowało do nagrywania Miłości w czasach popkultury jako debiutanci. Mieli już na koncie trzy długogrające albumy: self-titled debiut, Sun Machine oraz Z rozmyślań przy śniadaniu. Nabrali wprawy w koncertowaniu i zaczęli występować także poza granicami Polski: w USA, Niemczech i Szwecji. Rozgłosu nabrali również za sprawą singla To nie był film. Piosenka, w której nawiązują do fali brutalnych morderstw popełnianych przez młodocianych przestępców, znalazła się na ścieżce dźwiękowej do Młodych wilków ½ Jarosława Żamojdy.

Myslovitz – To nie był film

Konfesje w gitarowym tle

Doświadczenie na różnych polach zaowocowało stworzeniem przemyślanego, spójnego i nośnego albumu. Panowie czerpali pełnymi garściami z gitarowego, melodyjnego brit popu, który święcił wówczas triumfy na Wyspach. Ówczesny lider zespołu, Artur Rojek, ubogacił takie brzmienia niezwykle osobistymi tekstami. Śpiewał o nieszczęśliwej miłości (Dla Ciebie), dojmującym bólu (Zamiana) i dawaniu drugiej szansy (Alexander). Warstwa liryczna piosenek nie jest przy tym osadzona w próżni. Są tu popkulturowe nawiązania (Peggy Sue nie wyszła za mąż), słodko-gorzka oda na cześć stolicy Małopolski (Kraków) i ponura migawka z potransformacyjnej rzeczywistości (Chłopcy).

Myslovitz – Chłopcy

Zasłużony deszcz nagród

Słuchacze i dziennikarze w trymiga docenili pracę kwintetu. Płyta szybko zyskała status kultowej i okryła się podwójną platyną, a zespół otrzymał za nią cztery Fryderyki. Jeden z nich został przyznany reżyserowi teledysku do piosenki Dla Ciebie, Januszowi Kamińskiego. Dziś nieco się zestarzał, ale wówczas zrobił prawdziwą furorę. Główną rolę zagrała w nim Agnieszka Dygant, dzięki czemu utorowała sobie drogę do dalszej kariery.

Myslovitz – Dla Ciebie

Rotacje w składzie

Od premiery Miłości w czasie popkultury w przyszłym roku minie 25 lat. W tym czasie wiele zdążyło się pozmieniać. Artur Rojek odszedł z zespołu i zaczął nagrywać solowo. W 2012 roku zastąpił go Michał Kowalonek. Sześć lat później schedę przejął po nim Łukasz Lańczyk, wokalista Loreen. Obecnie po mikrofon w Myslovitz sięga Mateusz Parzymięso, współzałożyciel zespołu KID A. To on wraz z Wojciechem Powagą, Przemysławem Myszorem oraz Jackiem i Wojtkiem Kuderskimi wkrótce odtworzy kultowy album na żywo.

Zobacz również
Beyonce Dolly Parton Cowboy Carter

Chcecie zobaczyć Nocnego Kochanka na żywo? Załapiecie się jeszcze na jego tournée!

Przyszłoroczna trasa 25 lat „Miłości w czasie popkultury” obejmie zasięgiem największe polskie miasta. Rozpocznie się w walentynkowy wieczór w bielskiej Cavatina Hall, a zakończy dwa miesiące później w gdańskim Starym Maneżu. Zespół zagra na niej szlagiery pokroju Długości dźwięku samotności i Nienawiści, zderzając je ze swoją najnowszą płytą Wszystkie narkotyki świata. To nie koniec niespodzianek dla fanów grupy. Krążek obchodzący ćwierćwiecze doczeka się okolicznościowej reedycji z oryginalną okładką. Zawarty na niej kolaż powstał na podstawie zdjęcia wybitnego polskiego fotografa, Ryszarda Horowitza.

Okładka albumu Miłość w czasach popkultury Myslovitz

Myslovitz / 25 lat Miłości w czasach popkultury

14.02 – Bielsko-Biała / Cavatina
29.02 – Łódź / Teatr Muzyczny
01.03 – Warszawa / Stodoła
02.03 – Lublin / CSK
08.03 – Kraków / Studio
09.03 – Cieszyn / Teatr im. Adama Mickiewicza
15.03 – Katowice / Pałac Młodzieży
16.03 – Olsztyn / CEiK
18.03 – Rzeszów / Filharmonia
21.03 – Bydgoszcz / Filharmonia
22.03 – Szczecin / DK Krzemień
05.04 – Elbląg / Biblioteka Elbląska
06.04 – Poznań / Tama
13.04 – Wrocław / A2
14.04 – Gdańsk / Stary Maneż

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony