Czytasz teraz
Uniwersytet Yale zapowiedział nietypowy kurs o Beyonce
Muzyka

Uniwersytet Yale zapowiedział nietypowy kurs o Beyonce

yale beyonce

Profesor Daphne Brooks z Yale będzie zagłębiać się w archiwa i albumy Beyonce. Wszystko po to, żeby poznać jej wpływ na feminizm i kulturę.

Muzyka a nauka: od Taylor Swift po Kanye

Wiosną 2025 roku studenci Yale będą mogli uczestniczyć w kursie Beyonce Tworzy Historię: Historia, Kultura, Teoria i Polityka poprzez Muzykę (Beyoncé Makes History: Black Radical Tradition History, Culture, Theory & Politics through Music). Jaki program zakładają te zajęcia? Wybrańcy będą m.in. brali udział w odsłuchach albumów piosenkarki czy dyskusjach na podstawie prac naukowych na jej temat. Nie zabraknie też tworzenia playlist łączących jej dyskografię z muzycznymi poprzedniczkami.

Artystka z Houston nie jest jednak pierwszą, która zainspirowała uczelnie w Stanach do wprowadzenia nowych zagadnień. W minionych latach chociażby na Uniwersytecie w Arizonie można było uczęszczać na wykłady Psychologia Taylor Swift – Zaawansowane Tematy Psychologii Społecznej (Psychology of Taylor Swift – Advanced Topics of Social Psychology). Na Uniwersytecie Stanforda dogłębnie analizowano jej utwór All Too Well (10 Week Version). W Berkeley zaś skupiano się na jej karierze w ujęciu biznesowym. Na Uniwersytecie Concordia pojawił się zaś kurs zatytułowany O geniuszu Westa (Kanye vs Ye: Genius By Design).

Nie zobaczymy już klipów Beyonce? Muzyka potrzebowała przestrzeni

Yale: Beyonce i jej dziedzictwo

Osobą prowadzącą zajęcia na temat twórczości Beyonce będzie profesor Daphne Brooks. Naukowczyni już wcześniej odpowiadała za kurs Czarne Kobiety w Kulturze Muzyki Popularnej (Black Women in Popular Music Culture).

Zawsze wiedziałam, że w pewnym momencie powinnam wrócić do jej postaci – tłumaczyła w Yale Daily News. Ogłoszenie uniwersytetu zbiegło się w czasie z zapowiedzeniem przez Bey nowego albumu, w którym znajdą się niepublikowane zdjęcia związane z albumem Cowboy Carter. Mimo że preordery będą wysyłane dopiero od 13 grudnia, to już wszystkie zeszły na pniu.

Zobacz również
Nemo Eurowizja

A co w Polsce? Cóż, pozostaje czekać, aż na uczelniach w naszym kraju będziemy mogli uczyć się o Sentino i jego niesamowitym wpływie na scenę rapową w Polsce, Niemczech i Hiszpanii.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony