Pride Month: książki o tematyce LGBTQ+, które warto przeczytać
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie…
Świętujemy Pride Month! Nie możemy zbierać się na imprezach i wydarzeniach, które odbywały się w związku z nim do tej pory, nie pójdziemy też na Marsz Równości, ale znajdą się inne opcje.
Czerwiec jest wyjątkowym czasem dla społeczności LGBTQ na całym świecie, bo dla upamiętnienia zamieszek w Stonewall z 1969 roku nazywany jest Miesiącem Dumy. Ówczesne gwałtowne zrywy gejów, lesbijek i osób transpłciowych, ich sprzeciw wobec brutalnych działań policji oraz traktowania jak obywateli gorszej kategorii, traktowany jest jako katalizator późniejszych, pozytywnych zmian.
Niestety w tym roku nie możemy okazywać dumy, solidarności ani wsparcia w corocznych Marszach Równości ani innych masowych wydarzeniach. Nie znaczy to jednak, że można całkowicie zapomnieć o Pride Month! Poniżej przedstawiamy kilka książek, które swoją tematyką idealnie wpisują się w ten okres.
James Baldwin – Mój Giovanni (1956)
James Boldwin jest jednym z najwybitniejszych afroamerykańskich powieściopisarzy i eseistów, który w swoich znanych manifestach poruszał kwestie rasizmu oraz społecznej nierówności, która dotykała (i nadal dotyka) czarnoskórych Amerykanów.
Wydany w 1956 roku Mój Giovanni jest jednak historią skupiającą się na homoseksualizmie. Główny bohater wyjeżdża do Paryża, gdzie w gejowskim barze poznaje Giovanniego – między mężczyznami zaiskrzyło, jednak Amerykanin nie jest pewny swoich uczuć. Musi zdecydować, czy wybiera bezpieczniejszy, powszechnie akceptowany związek z kobietą, czy posłuchać głosu serca i budować relację z tytułowym Giovannim. Historia o alienacji, społecznym pojmowaniu męskości i osobach LGBTQ+ w latach 50. – literacka klasyka, którą warto nadrobić, jeśli jeszcze nie czytaliście.
Jerzy Jarniewicz – Bunt Wizjonerów (2019)
Wydana w ubiegłym roku książka Jarniewicza to opis ważnych momentów dla społeczności LGBTQ na całym świecie. Opowieści autora przedstawiają nam idealistów, którzy chcieli zmian, świata równego dla wszystkich i sprawiedliwego. Dążąc do realizacji swoich wizji często decydowali się na różnego rodzaju prowokacje i rewolty, których owocem są zmiany społeczne, widoczne obecnie w zachodnich społeczeństwach. Nie brakuje oczywiście odniesień także do sytuacji w naszym kraju.
Jeffrey Eugenides – Middlesex (2002)
Nagrodzona Pulitzerem powieść nazywana jest kwintesencją talentu amerykańskiego pisarza. Epicka książka to historia Calliope odkrywającej fizyczny pociąg do koleżanki z klasy. Wraz z rozwojem ich relacji i własnym dojrzewaniem, bohaterka odkrywa, że jej ciało nie rozwija się tak, jak ciała koleżanek. Perypetiom bohaterki towarzyszą opisy ośmiu dekad i istotnych wydarzeń, które zmieniały oblicze świata.
André Aciman – Call Me By Your Name (2007)
Nadal nie czytaliście tej książki? Po prostu to zróbcie. A później odpalcie film na jej podstawie i zalejcie łzami cały pokój.
Remigiusz Ryziński – Dziwniejsza historia (2018)
Reportaż Ryzińskiego ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne i jest opisem historii osób LGBTQ, którym przyszło żyć w niespokojnych latach m.in. okupacji i zaraz po niej. Ucząc się w szkołach historii naszego kraju, można odnieść wrażenie, że osoby homoseksualne pojawiły się tu wraz z kapitalizmem, telewizją MTV i Bravo, choć oczywiście tak nie było. Żeby nie narażać się na ostracyzm, w większości nie „wychodziły one z szafy” i nie mówiły publicznie o swojej orientacji. Ryziński daje nam możliwość zgłębienia historii tej społeczności, jej poszczególnych bohaterów i ciekawych osobistości. Jest nawet fragment poświęcony pierwszej polskiej drag queen!
Maggie Nelson – Argonauci (2015)
Bestseller New York Timesa i jedna ze stu najlepszych książek dwóch pierwszych dekad XXI wieku. Argonauci jest zapiskiem własnych emocji i doświadczeń autorki, która była partnerką osoby niebinarnej. To historia pełna inteligentnych spostrzeżeń i przemyśleń, pozwalająca zagłębić się w kwestie tożsamości, seksualności oraz przemijania. Ponadto jest ważnym głosem kobiety żyjącej w nieheteronormatywnym związku, a jej przemyślenia zawarte w książce są ważnym głosem dla środowisk feministycznych i queerowych.
Alysia Abbott – Tęczowe San Francisco (2015)
Burzliwe czasy związane ze znacznymi zmianami społecznymi w Stanach Zjednoczonych, niestereotypowa relacja ojca z córką i walka o prawa osób LGBTQ – tak w skrócie można opisać książkę napisaną przez Abbott. To cudowna literacka podróż, pozwalająca przenieść się w czasie i poczuć atmosferę lat 70. i 80., jaka panowała na ulicach m.in. tytułowego San Francisco. Kluczową rolę we wspomnieniach pisarki pełnił jej ojciec, Steve Aboott, biseksualny poeta i aktywista LGBTQ, który w niezwykły sposób wpłynął jej dorastanie, poznawanie i odczuwanie świata. Wielokrotnie nagradzane Tęczowe San Francisco to pozycja obowiązkowa.
Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to nadal bardzo istotne sprawy:
– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody
– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem
– zachowaj co najmniej 2 metry odległości od innych osób (jeśli nie możesz go zachować, musisz mieć założoną maseczkę)
– obowiązek noszenia maseczek nadal obowiązuje w środkach transportu publicznego, sklepach, kościołach, urzędach czy muzeach
– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi
– ładna pogoda i wysoka temperatura nie oznaczają, że pandemia koronawirusa się skończyła
Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie takie. Ale w miarę to nauka mnie najbardziej kręci i w ogóle mam nadzieję na przyszłość". Ponadto uliczne trendy, szeroko pojęty lifestyle i eksplorowanie warszawskich zakamarków. Często nie śpię, bo scrolluję TikToka.