Czytasz teraz
#1 Kultura w domu: sprawdzamy najciekawsze wydarzenia online
Opinie

#1 Kultura w domu: sprawdzamy najciekawsze wydarzenia online

Przyszłość należy do nas (Futur Drei), mat. promocyjne

Spacer po mieszkaniach reżyserów Nowego Teatru, wizyta w nigeryjskich klubach a może elektro-akustyczny performans? W domu wcale nie trzeba się nudzić. Going. sprawdza najlepsze wydarzenia online.

20.10 | Dom. Muzeum Artysty – Nowy Teatr

Nasze cztery kąty do tej pory traktowane były często jako chwilowy przystanek przed kolejnym wyjściem do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi, imprezę czy koncert. Od wiosny zmuszeni jesteśmy jednak zmienić to podejście, bowiem mieszkania stały się centrum naszego wszechświata. Wcześniej woleliśmy raczej podglądać domy innych – popularne reality shows, portale społecznościowe i streamingi pozwalały nam na wirtualne odwiedziny i bezkarny voyeuryzm. Dzięki temu mieliśmy szansę oglądać mniej lub bardziej wyreżyserowaną codzienność innych, najczęściej zupełnie obcych nam ludzi. W ramach akcji Dom. Muzeum Artysty czworo reżyserów teatralnych stara się wyobrazić sobie swój dom jako własne, urządzone pośmiertnie muzeum. Motyw chyba dobrze nam znany, częsty punkt wycieczek, podczas których w skupieniu przyglądamy się pozostałościom po życiu ulubionych twórców. Zaproszeni do współpracy reżyserzy pokażą nam, jak chcieliby, żebyśmy zobaczyli ich mieszkanie –  ważne dla nich przedmioty, meble i klimat. W którym miejscu odpoczywali, a w którym tworzyli? Który kubek był ich ulubionym, czy mieli jakieś dziwne domowe zwyczaje? Co mieszkanie – muzeum powie nam o ich guście i gdzie możemy znaleźć otrzymywane za życia nagrody?

22.10 | Quantum Noize na MÓZG Festival

Wielkimi krokami zbliża się MÓZG Festival. Organizowane w Bydgoszczy święto muzyki i sztuki, tym razem odbywa się pod hasłem „Sztuka jako droga do rozumienia”. Bogaty, interdyscyplinarny program festiwalu to m.in. koncerty szeroko rozumianej muzyki eksperymentalnej, wystawa Jakuba Glińskiego, prezentacja filmu Dureń Karoliny Głusiec, instalacja Olki Kanoniak, a także panele dyskusyjne, pokazy wideo czy performanse. Niektóre z muzycznych eventów będą również transmitowane na żywo – należy do nich odbywający się już w ten czwartek występ Quantum Noize.

Mia Zabelka to pochodząca z Austrii skrzypaczka, wokalistka i kompozytorka, głównie skupiająca się na tworzeniu elektro-akustycznych performansów. Tzw. „automatyczne granie” to jej autorska metoda, polegająca na uruchamianiu bogatego (nie tylko) muzycznego instrumentarium za pomocą swojego własnego ciała i gestów. Dzięki temu zarówno skrzypce, jak inne zewnętrzne obiekty, stają się czymś w rodzaju pudła rezonansowego czy maszyny dźwiękowej, przez które przepuszczany jest dźwięk. Efekt to nieoczywiste, transowe kompozycje, którym niekiedy niedaleko do techno rodem z Berghain. [MS]

22.10 | Afrobeats i afrykańscy milenialsi / Muzeum Etnograficzne 

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają imprezy w nigeryjskich klubach? Nie jeden raz? To tak jak my. Już w najbliższy czwartek opowie o tym Olga Clarke, organizatorka inicjatyw popularyzujących wiedzę o Nigerii i innych krajach afrykańskich. Doktorantka w Katedrze Kultur i Języków Afryki, podczas spotkania, które odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, poruszy jednak nie tylko kwestie nocnego życia i tego, jak wyglądają tamtejsze imprezowe zwyczaje. Będzie to również okazja do zgłębienia wiedzy na temat muzyki afrobeats. Gatunek, którego korzenie sięgają właśnie Nigerii i krajów sąsiedzkich, w ostatnich latach przeżywał prawdziwy boom na całym świecie – widać to było po koncertowych bookingach, line-upach festiwali i muzycznych inspiracjach największych gwiazd. Skąd wziął się ten fenomen, jaka jest jego historia i jaka czeka go przyszłość? Jeśli sami macie obsesje na punkcie muzyki i kultury afrobeats, to spotkanie jest strzałem w dziesiątkę. Pamiętajcie jednak, że obowiązuje na nie specjalna rejestracja. (IK)

22.10 | Tradycja i nowoczesność. Koncert muzyki fortepianowej z Austrii

Austriackie Forum Kultury od lat prężnie działa w Warszawie, organizując liczne wystawy, seminaria i spotkania literackie. Przechodząc w tryb online, instytucja zapowiada m.in. transmisje koncertów. Na czwartek 22 października zaplanowano spotkanie z muzyką fortepianową, oczywiście austriackiego autorstwa, który odbędzie się pod hasłem “Tradycja i nowoczesność”. 

Instytucja przygotowała propozycję, która zadowoli zarówno doświadczonych melomanów, jak i osoby bez wcześniejszej styczności z muzyką poważną, poszukujących wytchnienia w czasie wypełnionym niepokojem. Wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie poprzez transmisję na Facebooku Austriackiego Forum Kultury. 

Zgodnie z motywem przewodnim koncertu, duet fortepianowy Anna Pavlova i Lydia Mayr z równym zaangażowaniem odtwarza klasyczne utwory, jak i sięga po nowoczesne prace współczesnych kompozytorów. W programie znajdą się zatem zarówno sonaty Haydna, Król Olch Schuberta w opracowaniu Liszta, jak i poruszająca sonata Albana Berga, czy całkiem nowoczesna Epiphania Friesa z 2007 roku. [JG]

Anna Pavlova i Lydia Mayr, fot. materiały promocyjne

24. 10 | TIFF 365 – Książkowy Przegląd Portfolio i wykład Krzysztofa Pijarskiego

Internet stał się miejscem promocji kultury na długo przed pandemią. Portale prezentujące sztukę, wirtualne wystawy lub aukcje, czy internetowe portfolia w postaci stron www. pozwalają na dotarcie do szerszej grupy odbiorców.

TIFF Center, odpowiedzialny m.in. za organizację wrocławskiego TIFF Festival , zaprasza na spotkanie wokół zagadnienia książki fotograficznej i jej życia w sieci. Czy materialny przedmiot, w którym tak ważne są gabaryty, faktura i jakość wydruku może odnaleźć się w Internecie? Książki fotograficzne, które możemy zaliczyć do książek artystycznych, często zaprojektowane są w sposób, jaki trudno replikować w wirtualnej przestrzeni. Mimo że, pozostając przy tradycyjnej definicji książki, cyfrowe terytorium wydaje się całkowicie niwelować, to co stanowi jej esencję, współcześni artyści podejmują próby wykorzystania tego nowego medium. Zaproszony przez TIFF Center historyk sztuki i fotograf Krzysztof Pijarski opowie o eksperymentach z „książką cyfrową”. Za przykłady służyć mu będą projekty takie jak The Sochi Project Roba Hornstry i Arnolda van Bruggena, a przede wszystkim AMZN Tytusa Szabelskiego i Makeshift Pawła Starca.

Wykład poprzedzać będzie przegląd portfolio online. Anna Nałęcka -Milach, Łukasz Rusznic i Michał Sita wspólnie przyglądać się będą książkom fotograficznym – zarówno w formie surowych jeszcze pomysłów czy tzw. dummy, jak i wyprodukowanych już publikacji.

Wykład będzie transmitowany na Facebooku TIFF Center. [MS]

Fotografia z cyklu Makeshift, źródło: pawelstarzec.com

24.10 | holoputi aprueba! – solidarity with Chile’s constitutional referendum

25 października w Chile odbędzie się referendum, w którym obywatele wypowiedzą swoje poparcie (bądź sprzeciw) wobec zmiany konstytucji. Aktualnie obowiązujące prawo zostało wprowadzone pod dyktaturą Pinocheta i jest krzywdzące dla kobiet i mniejszości. Krwawo tłumione demonstracje nieustannie pokazują brak jedności i prowadzą do pogłębiania społecznego niepokoju. Spolaryzowane nastroje wokół legislacji wyraźnie dowodzą, że wynik referendum nie jest pewny, a osoby walczące po stronie zmiany potrzebują każdej formy wsparcia. Dzień wcześniej polscy artyści, didżeje i producenci wezmą udział w online’owym wydarzeniu holoputi aprueba!, które ma zamanifestować solidarność z walką toczoną w Chile. Stream będzie dostępny na platformie twitch.tv/holoputi. Zróżnicowaną selekcję muzyczną uzupełnią dedykowane prace wizualne – wszystko autorstwa przedstawicieli środowiska niezależnej i queerowej sztuki. W gronie występujących znajdują się m.in. malarz i performer Jakub Gliński, didżejki daisy cutter, shjva i yaxuriyamilex oraz didżej, krytyk muzyczny i wydawca Filip Lech. Oprócz nich w line-upie pojawi się wielu innych artystów i wiele artystek, którzy jednogłośnie wyrażają wsparcie dla Chilijczyków, walczących o lepszą przyszłość. [JG]

daisy cutter, fot. materiały promocyjne

26. 10 | Liebchen / Majewska / Sitarz / Zemler / „Goodnight Mr. Górecki”

Goodnight Mr. Górecki to nadchodząca płyta Bôłt Records będąca muzycznym pożegnaniem Henryka Mikołaja Góreckiego, autora słynnej Symfonii pieśni żałosnych, w 10. rocznicę jego śmierci. Punktem wyjścia projektu jest kontemplacyjno-elegijna kompozycja Dobranoc, dedykowana pamięci Michela Vynera, szefa London Sinfonietty i przyjaciela Góreckiego. Po nieco zapomniany utwór sięgnęła czwórka wybitnych muzyków – flecistka Ewa Liebchen, śpiewaczka Barbara Kinga Majewska, pianistka Emilia Sitarz i wszechstronny perkusista Hubert Zemler. Muzycy połączyli Dobranoc z dwoma innymi utworami Góreckiego, Dla ciebie Anne Lill oraz Valentine Piece i stworzyli wyjątkową kompozycję skupiającą się nad rozważaniami o istocie istnienia i odchodzeniu. Wydarzenie odbędzie się 26 października – premierowy koncert będzie jednocześnie połączony z wydaniem nowej płyty BÔŁT Records.

Zobacz również
Rainer Weiner Fassbinder

26.10-8.11 | On-line 11. LGBT Film Festival 2020

Tegoroczna edycja LGBT Film Festival odbywa się w formule hybrydowej – po kinowych projekcjach w dziewięciu polskich miastach, festiwal przenosi się do sieci na platformę Outfilm. Internetowa część festiwalu rozpocznie się 26 października i potrwa do 8 listopada. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którym nie udało się trafić na pokazy w kinach oraz świetna okazja do ponownego obejrzenia wyjątkowych pozycji festiwalu. Czeka na nas 21 filmów, a wśród nich premierowe pokazy z całego świata oraz selekcja klasyków kinematografii LGBT, którą zobaczymy w ramach 10. urodzin rodzimej firmy dystrybucyjnej Tongariro Releasing. W programie 11. edycji festiwalu znajdziemy między innymi dokument Punkt zapalny o niezapomnianej instalacji Julity Wójcik Tęcza, szwedzkie spojrzenie na normy społeczne i świat transseksualnych dziewczyn w Girls like us, analizę norm i oczekiwań społecznych wobec kobiet i mężczyzn we włosko-szwajcarskim Normal oraz polski i irlandzki blok krótkich metraży. Festiwal rozpocznie film Łowca, klimatyczny i mroczny thriller będący wrażliwym studium dorastania, a zamknie Przyszłość należy do nas – obraz rodziny i kultury imigrantów z Iranu, borykających się z dyskryminacją i trudnościami. [KP]

Film A potem tańczyliśmy zobaczycie w ramach 11. LGBT Film Festival 2020, fot. materiały promocyjne

do 25.10 | Conrad Festival

Wczoraj rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Conrad Festival otrzymał niedawno nagrodę EFFE Award, plasując się tym samym w pierwszej piątce festiwali kulturalnych w Europie. To bardzo duże wyróżnienie, a Wy możecie wziąć udział w tak prestiżowym wydarzeniu nawet nie wychodząc z domu! Festiwal wyróżnia też wspierająca rozwój i stawiająca na świeżość formuła konkursu, w ramach którego zwycięzca otrzyma Nagrodą Conrada. Co w nim takiego wyjątkowego? Jest on kierowany tylko do debiutantów, co daje możliwość nabrania wiatru w żagle i zdobycia pewności siebie dopiero co szukającym swojego miejsca w świecie literatury artystom. Wśród gości zaproszonych w ramach paneli dyskusyjnych zobaczycie m.in. Etgara Kereta, Sigrid Nunez, Chantal Mouffe, Roya Jacobsena czy Marka Bieńczyka. Festiwal potrwa do 25 październik. (KK)

do 25.10 | Wirtualne Targi Książki Empiku

Od niespełna tygodnia trwa druga edycja Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik.com. Za nami mnóstwo premier, webinariów i spotkań, ale – co ważniejsze – wiele jeszcze przed nami! W tym tygodniu czeka nas m.in.spotkanie z Wojciechem Drewniakiem, który w swojej nowej książce przedstawia zabawne z perspektywy czasu i niemalże surrealistyczne wydarzenia, będące codziennością okresu PRL. Będzie też o tym, jak to jest przysłowiowo „rzucić to wszystko i wyjechać…”. W tym wypadku między innymi do Gruzji, Chin, Tajlandii, Tanzanii o czym opowie Wam Martyna Skura. Ponieważ ten rok nie należy dla wielu do najłatwiejszych, może przydać się siła, wsparcie i motywacja do działania. O tym, jak odnaleźć w sobie te wartości pisze Beata Pawlikowska w książce Kalendarz książkowy 2021, Rok dobrych myśli, Beata Pawlikowska i Agnieszka Maciąg w Twojej wewnętrznej mocy. O swojej drodze do transformacji opowiedzą na spotkaniach autorskich. Niespodzianka czeka na lubiących polską kuchnię, a zarazem podążających z duchem czasu. Spotkanie z Michałem Korkoszem pozwoli Wam przyjrzeć się książce Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami, która jednoznacznie udowadnia, że na diecie wegetariańskiej nie trzeba rezygnować z naszych ulubionych smaków. Wiele spotkań dotyka kwestii dzisiaj bardzo aktualnych, w tym np. książek w formie mówionej, o których posłuchacie w ramach dyskusji „Powrót do jaskini, czyli rzecz o książkach audio”.

Michał Krokosz, mat. promocyjne

do 30.10 | Koreańska Jesień

Trwa Koreańska Jesień w Warszawie – wyjątkowe, coroczne święto miłośników i miłośniczek kultury koreańskiej. Tegoroczna edycja odbywa się w – standardowej już jak na obecne czasy – formule hybrydowej. Wprawdzie, festiwal rozpoczął się na początku października, ale nie oznacza to bynajmniej końca atrakcji! Już 24 października o godzinie 19 odbędzie się rozmowa panelowa „Korea w Polsce”, którą można będzie oczywiście śledzić w trybie online. Zaledwie dwa dni później wystartuje 6. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich, który stanowi finał wydarzenia. W jego ramach zaprezentowane zostaną filmy prezentowane w trzech sekcjach: „Koreańskie hity”, „Nowe twarze” oraz „Siła kobiet w kinie koreańskim”. Dodatkową atrakcją będą bez wątpienia towarzyszące festiwalowi rozmowy i panele dyskusyjne. W jednym z nich udział weźmie Kim Hee-jung, reżyserka filmu Francuzka. W roli moderatora i łącznika między publicznością a twórczynią wystąpi zaś Marcin Krasnowolski. Ponadto, widzowie zyskają możliwość śledzenia dyskusji reprezentujących czasopismo „EKRANy” Miłosza Stelmacha i Marty Stańczyk, którzy porozmawiają o festiwalowej sekcji „Siła kobiet w kinie koreańskim”. Wszystkie wspomniane wydarzenia będą dostępne w trybie online na stronie MOJEeKINO.PL. Szczegółowy program seansów znajdziecie tutaj. [PW]

Wydarzenia online sprawdzali dla Was: Jagoda Gawliczek, Kosma Kowalczyk, Igor Kozak, Kacper Pliżga, Milena Soporowska i Patryk Wojciechowski.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony