Czytasz teraz
Filmy, po których wybierzesz się na OBIE urodzinowe imprezy Tomasza Stańki
Kultura

Filmy, po których wybierzesz się na OBIE urodzinowe imprezy Tomasza Stańki

W najbliższy weekend Tomasz Stańko świętowałby swoje 79. urodziny. Z tej okazji w Warszawie i Rzeszowie czekają nas specjalne muzyczne wydarzenia (informacje o nich na końcu tekstu), a my ponownie przyglądamy się twórczości polskiego mistrza trąbki.

Skupimy się jednak na muzycznych związkach Tomasza Stańko z filmami i serialami, których jest niemało. Jego kompozycje wykorzystywane były w masie znanych i uwielbianych przez miliony widzów produkcjach zarówno polskich jak i zagranicznych. Oto kilka z nich:



Homeland

Oglądaliście serial Homeland? Obsypany pięcioma Złotymi Globami, ośmioma Emmy, Satelitami i nagrodami od każdej możliwej amerykańskiej gildii, od 2011 roku budzi wielkie emocje wśród fanów na całym świecie. Uważni widzowie być może zorientowali się, że w niektórych odcinkach serialu wykorzystane zostały kompozycje pochodzące z albumu Dark Eyes Tomasza Stańko. Decyzja rzecz jasna doskonała, bo idealnie dopełniają akcje i dramaturgię wydarzeń rozgrywających się na ekranie.



Reich

Polacy zdecydowanie mają słabość do filmów z początku nowego milenium, w których pojawiał się Bogusław Linda. A jeśli reżyserował je Pasikowski, sukces wydawał się gwarantowany. Gdy spojrzymy jednak na historie filmu Reich, to możemy chyba uznać go za wyjątek od tej reguły. Potwierdza to ilość widzów, którzy obejrzeli ten film w kinach. Jego jedynym, jasnym i bezsprzecznie niezwykle udanym punktem była muzyka skomponowana właśnie przez wielkiego jazzmana.

Fanom jazzu polecamy też wydarzenia, które odbędą się w stolicy w ramach Warsaw Summer Jazz Days 2021 w dniach 8 – 11 lipca


Pożegnanie z Marią

Swobodna adaptacja opowiadania Tadeusza Borowskiego, które możecie pamiętać z lekcji polskiego w szkole średniej, powstała w 1993 roku. Wśród aktorów pojawiających się na ekranie wymienić możemy takie POTĘŻNE nazwiska jak Danuta Szaflarska, Jan Frycz czy Bartłomiej Topa. Tomasz Stańko i stworzone przez niego przejmujące utwory, były wisienką na torcie filmu Filipa Zylbera. Tym co widzieli polecamy odświeżyć sobie zarówno muzykę jak i sam film. Kto jeszcze nie oglądał- nadrabiajcie zaległości!



Mała Matura 1947

Na przestrzeni ostatniej dekady (z małym hakiem), muzykę Tomasza Stańko mogliśmy usłyszeć także w filmie Janusza Majewskiego Mała Matura 1947. Opowieść o Ludwiku, młodym chłopaku buntującym się przeciwko powojennej rzeczywistości, brutalne realia tamtych lat i codzienne rozterki żyjących wówczas ludzi, świetnie ukazane zostały przez grających w produkcji aktorów. Wśród nich zobaczymy m.in. Adama Wróblewskiego, Marka Konrada, Wojciecha Pszoniaka i Wiktora Zborowskiego.

Zobacz również
sztuczna inteligencja


Wśród zaplanowanych na ten weekend wydarzeń w stolicy jest m.in. koncert jednego z najbardziej cenionych amerykańskich trębaczy młodego pokolenia – Ambrose Akinmusire. DJ Envee wykorzysta natomiast fragmenty wywiadów przeprowadzonych z kompozytorem przez filozofa i dziennikarza Tomasza Michałowskiego. Projekt Stańko na Głos będzie zatem mieszanką muzyki oraz przemyśleń jazzmana na takie tematy jak religia czy fizyka.

W Rzeszowie, rodzinnym mieście artysty, urodziny obchodzone będą przez dwa dni. Usłyszymy wówczas m.in. Tomasza Dąbrowskiego grającego na trąbkach samego Stańki, które wypożyczyła mu córka legendy polskiego jazzu, Anna Stańko.

Po więcej informacji zajrzyjcie TUTAJ!


Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony