Czytasz teraz
We wspólnym kraju pod wspólnym niebem – kino plenerowe z sąsiadami
Kultura

We wspólnym kraju pod wspólnym niebem – kino plenerowe z sąsiadami

Filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii zupełnie za darmo, a to wszystko w przepięknym ogródku na tyłach urokliwej Foksal 1. Aż do września w każdą środę czeka nas wyjątkowy plenerowy seans poprzedzony spotkaniem z twórcami i ekspertami, którzy przybliżą nam kinematografię i specyfikę każdego z krajów.

Spowodowana wojną w Ukrainie migracja wznowiła dyskusję o wielokulturowości, inności i tolerancji. Jeden z głosów w tej publicznej debacie stanowi letni przegląd filmowy Kino pod wspólnym niebem, który potrwa aż do 7 września. To nie tylko projekcje filmowe, ale i panele dyskusyjne.

Głównym tematem programu filmowego jest współczesny krajobraz społeczno-kulturowy Ukrainy, Białorusi, Indii i Gruzji. Ideą przewodnią zaś zapewnienie przestrzeni dla międzykulturowego dialogu z nowymi mieszkańcami stolicy, oraz spotkania ponad podziałami i stereotypami.

piszą organizatorzy cyklu z Centrum Myśli JPII

A co czeka nas w najbliższą środę? Już dzisiaj 20 lipca obejrzymy obraz Pewnego razu w Kalkucie. Reżyser Aditya Vikram Sengupta przygląda się w nim trudnemu procesowi poszukiwania i odbudowywania tożsamości. Dwie główne bohaterki – pogrążona w żałobie matka oraz żona w separacji – desperacko próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Scenografią dla ich prób stają się oniryczne krajobrazy zatłoczonej Kalkuty, którą śmiało można nazwać trzecią postacią wiodącą w filmie. Obraz indyjskiego reżysera często porównywany jest klimatem do Spragnionych miłości Wong Kar Waia. I coś w tym jest, bo medytacyjny charakter dzieła niesie nas podobnie jak obraz klasyka hongkońskiego kina.

O tożsamości opowiada również gruziński film Co widzimy, patrząc w niebo?, którego seans zaplanowany jest na 27 lipca. Poetycki obraz Alexandre’a Koberidze to opowieść o młodych mieszkańcach Kutaisi, drugiego największego miasta w Gruzji, którzy padają ofiarą klątwy… W wyniku złego uroku ich wygląd ulega drastycznej zmianie. Co byście zrobili, gdyby rano w lustrze przywitał Was zupełnie obcy człowiek?

Oczywiście to nie wszystko. W sierpniu czeka nas cały blok poświęcony Białorusi (aż 4 filmy!), a także powrót do Indii za sprawą opowieści o tradycyjnej hinduskiej rodzinie w The Great Indian Kitchen, Gruzji w tragikomedii BRIGHTON 4t i Ukrainy. Już 17 sierpnia na Foksal 1 zapraszamy na seans Olga, w którym młody reżyser Elie Grappe opowiada o rewolucji w Ukrainie w 2014 roku z perspektywy nastoletniej gimnastyczki Olgi. To drugi obraz zaledwie 28-letniego artysty z Francji.

Zobacz również

Przegląd 7 września zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi i kursów Wajda School.

Wszystkie pokazywane w ramach cyklu filmy wyróżnia świeżość spojrzenia. Nie wynika ona jedynie z podejmowanych tematów, ale i czasu powstania obrazów. Znakomita większość z nich to produkcje z 2021 roku, których normalnie nie znaleźlibyśmy w kinach.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony