Pantone prezentuje kolor roku 2023. „Jest odważny i nieustraszony”
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
W ubiegłym roku królował Very Peri – niebieski z domieszką fioletu i czerwieni. Wcześniej wybrano uspokajającą szarość i słoneczną żółć. Na jaką barwę tym razem postawili eksperci z Pantone?
Amerykański instytut z siedzibą w Carlstadt po raz pierwszy wskazał kolor roku ponad dwie dekady temu. Zwyciężył wtedy bladoniebieski cerulean. Każda kolejna edycja plebiscytu wzbudzała większe zainteresowanie, a Pantone nieoczekiwanie weszło w szeregi trendsetterów. Podawane do publicznej wiadomości wybory znajdują odwzierciedlenie w nowych kolekcjach mebli, ubrań oraz akcesoriów. Bynajmniej nie są przypadkowe – nad werdyktem debatują eksperci ds. designu, grafiki oraz mody. Dwa razy w roku spotykają się na tajnym zgromadzeniu w jednej z europejskich stolic.
Kolor jako komentarz społeczny
Specjaliści nie biorą pod uwagę jedynie walorów estetycznych danych kolorów. Szczególnie interesuje ich to, czy oddają ducha zmieniających się czasów. W 2011 roku, gdy zwyciężył odcień różowego wiciokrzewu, tłumaczyli, że ma dać ukojenie w dobie narastającego stresu. – Potrzebujemy czegoś, co podniesie nas na duchu. Honeysuckle zniewala i stymuluje. Idealnie odpędza bluesa – pisano w werdykcie. Ostatnim triumfatorem plebiscytu był zaś Very Peri – niebieski z domieszką fioletu i czerwieni. – Pantone 17-3938 [konkretne oznaczenie koloru – przyp. red.] eksponuje energiczną, radosną postawę. Zachęca do odważnej kreatywności i pomysłowej ekspresji – podkreślali jurorzy.
Barwy Stylesa i Hamiltona
Właśnie przywitaliśmy grudzień. Przychodzi czas podsumowań końcoworocznych, świątecznych promocji i kalendarzy adwentowych. Czego brakuje w tej układance? Koloru nadchodzącego roku, rzecz jasna. Pantone nadrobiło jednak zaległości i wczoraj zaprezentowało Viva Magenta 18-1750. Garnitur skąpany w podobnych barwach na premierę Nie martw się, kochanie podczas festiwalu w Wenecji założył Harry Styles. Wcześniej w podobnym anturażu widzieliśmy kierowcę wyścigowego Lewisa Hamiltona. Zbliżone odcienie lubi także księżna Walia, Katarzyna. Zupełnie nas to nie dziwi – ten kolor często utożsamia się z władzą i siłą.
Jak polscy raperzy nawijają o modzie? Sprawdźcie sami!
– 18-1750 wibruje werwą i energią. To odcień zakorzeniony w naturze, pochodzący z rodziny czerwieni i wyrażający kolejny sygnał mocy. Jest odważny, nieustraszony, pulsujący. Jego żywiołowość sprzyja radosnemu i sprzyjającemu świętowaniu, pisząc nową narrację – przekonuje kapituła Pantone. Zeitgeist znów został właściwie uchwycony. Niepokoje społeczne obecne na wielu szerokościach geograficznych nie nastrajają pozytywnie. W takich czasach szukamy punktów zaczepienia i nadziei.
Musowanie na siatkówce
Ważnym aspektem, na który zwróciła uwagę Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Pantone Color Institute, jest naturalność magenty. Ekspertka zwraca uwagę na jego połączenie z pierwotną materią. Inspiracją do stworzenia barwy była czerwień koszenili. To barwnik pozyskiwany z wysuszonych czerwców kaktusowych – owadów z gatunku pluskwiaków, które zamieszkują Amerykę Południową i Meksyk.
Wybór instytutu w rozmowie z portalem „The Guardian” skomentował James Fox. Oprócz tego, że na co dzień wykłada na Uniwersytecie Cambridge, jest on autorem przekrojowej książki The World According to Colour. – To dobry strzał, zwłaszcza gdy wszystko wokół zdaje się szare, ciemne i mroczne. Kolor jakby musuje na siatkówce, wibruje, nie da się go tak łatwo przyporządkować – przyznaje. Sama Eiseman mówi, że magentę po prostu trudno zignorować.
Zaczerpnąć więcej inspiracji
Więcej informacji na temat werdyktu zawarto na oficjalnej stronie internetowej Pantone. Znajdziecie tam również tzw. Magentaverse, czyli zestaw innych kolorów, które komponują się z tegorocznym zwycięzcą. Khaki stoi tu w jednym rzędzie z szarawym piaskiem, liliowym i derenią. Świeższych podpowiedzi na kolejne outfity już dzisiaj nie znajdziecie.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.