Czytasz
Nie w szczepionkę! Aphex Twin wyjaśnia kontrowersyjne tagi z SoundClouda

Nie w szczepionkę! Aphex Twin wyjaśnia kontrowersyjne tagi z SoundClouda

Dla tych, którzy chcą poznać moje przemyślenia na jakikolwiek temat, powinienem też dodać na przyszłość, że jednocześnie wierzę we wszystko i nic – zadeklarował zaczepnie producent. 

Aphex Twin, niekwestionowana legenda ambientu i IDM-u, wydał ostatnią długogrającą płytę Syro we wrześniu 2014 roku. Nie oznacza to jednak, że od dekady odpoczywa od muzyki – zmienił po prostu preferowany format jej dystrybucji. Dziś najczęściej prezentuje nowe piosenki na EP-kach, z czego ostatnia, Blackbox Life Recorder 21f / In a Room7 F760, ukazała się w lipcu. Producent wrócił także do regularnego koncertowania. Na londyńskim Field Day, szwedzkim Rosendal Garden Party czy niderlandzkim Best Kept Secret Festival pojawił się na scenie w towarzystwie gigantycznego sześcianu, na którym wyświetlano psychodeliczne, budzące niepokój wizualizacje. Glitch, abstrakcja, zdeformowane twarze: ot, esencja imaginarium Richarda D. Jamesa.

Internetowe teorie spiskowe 

Brytyjczyk sukcesywnie aktualizuje też swoje konto na platformie SoundCloud. Ukrywając się pod nickiem @user18081971, zamieszcza tam niepublikowane wcześniej remiksy, reworki i B-side’y. Zdarza mu się także odnosić do komentarzy zostawianych przez słuchaczy, którzy pytają go o wykorzystane sample, instrumenty albo efekty. Taką formę komunikacji wybrał też do tego, żeby zdementować plotki dotyczące jego rzekomych kontrowersyjnych poglądów. O co chodzi i czy rzeczywiście powinien się bronić? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Sprawa dotyczy wewnętrznych tagów, jakimi w 2014 roku Aphex Twin opatrzył jeden z utworów. Użytkownik Reddita – platformy, gdzie nader często dochodzi do oddolnych, nieformalnych śledztw – zwrócił uwagę na to, że nawiązywały do teorii spiskowych. W ich myśl trujące, zawierające drobinki rtęci i aluminium szczepionki powodują nowotwory i autyzm. Producent nie omieszkał także wspomnieć o zamachu terrorystycznym z 11 września 2001 roku, działalności grupy Hamas i teorii chemtrails – przekonaniu, że smugi kondensacyjne pozostawiane przez samolot mają szkodliwy wpływ na organizmy ludzkie.

Znaleźć porozumienie z innymi 

O tym, że sytuacja nie była bezprecedensowa, świadczy też inny komentarz artysty. Cztery lata temu skrytykował zwolenników stosowania pandemicznej ochrony indywidualnej. – Mówisz o mnie, że jestem głupim idiotą z aluminiową czapeczką na głowie, a sam od dwóch miesięcy ubierasz tą samą znoszoną maskę skomentował. Aphex Twin nie znalazł się przez to aż tak mocno na cenzurowanym i nie dosięgnęło go ostrze cancel culture, ale postanowił zawczasu uprzedzić fakty. 

Sprawdź też
Lana Del Rey country Met Gala 2024

Czasami rzeczywiście umieszczam losowe rzeczy w tagach, ale ten o szczepionkach został zmieniony. To normalne, że gdy stajesz się znany, ludzie będą próbowali cię obalić. Zalecam próbę znalezienia wspólnej płaszczyzny z innymi, a nie dzielenie się na coraz mniejsze grupy – napisał. Jednocześnie skonkretyzował swój stosunek do szczepionek. – Warto wiedzieć, że co zasady nie jestem przeciwko nim, ale należy indywidualnie się im przyglądać. Sprawdzać, co w nich jest, prowadzić badania i zdecydować, czy są odpowiednie dla ciebie i twoich bliskich – dodał. 

Trans, taniec, tożsamość. I. JORDAN wydaje pierwszą płytę nakładem wytwórni Ninja Tune!

Wytwórnia Warp Records, która prezentuje dorobek wykonawcy już od trzech dekad, nie odniosła się jeszcze do sprawy swojego podopiecznego. Być może uznała, że wyjaśnienia Brytyjczyka są już wystarczające. Istnieje też możliwość, że cała sprawa to dla niej raczej burza w szklance wody.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone