Czytasz teraz
Księgarnia 24/7? – trwa festiwal wydawnictw niezależnych Art Bibuła
Kultura

Księgarnia 24/7? – trwa festiwal wydawnictw niezależnych Art Bibuła

Długi weekend z książkami bez wychodzenia z domu? Jasne! Ale to nie są zwykłe książki. Festiwal Art Bibuła to świetna okazja do zapoznania się z niezależnymi wydawnictwami: zinami i photobookami, jakich trudno szukać w typowych księgarniach. Tym razem inicjatywa wraca w formule online.

O wydarzeniu opowiedziały mi Katarzyna Ewa Legendź oraz Katarzyna Zolich z Fundacji Paper Beats Rock.

Od lewej: Katarzyna Zolich i Katarzyna Ewa Legendź / mat. promocyjne

Czym jest właściwie zin? Co odróżnia go od innych publikacji?

Ziny to publikacje wykonywane własnym sumptem, czasem na domowej drukarce, w punktach ksero czy na risografie. Są robione oddolnie, „z potrzeby serca”, tworzone w małych nakładach – od 50 do 100 egzemplarzy i upowszechniane głównie we własnym środowisku. Tyle w teorii. W rzeczywistości to sposób na to, aby podzielić się swoją sztuką (fotografią, ilustracją), ważnymi dla autora ideami, a czasem doświadczeniami, z innymi ludźmi.

Ziny mogą podsumowywać lub zaczynać projekty artystyczne. Jako tańsza alternatywa dla książek lub katalogów pozwalają dotrzeć do większej grupy odbiorców. Nie stać cię na sygnowane fotografie lub obraz? Możesz kupić wersję A5 i w ten sposób „wejść w posiadanie” pracy, która cię interesuje.

Na czym polegają Wasze targi w nowej formule? Jak można coś na nich kupić?

Nasze targi to kontynuacja pomysłu, który przyszedł nam do głowy w 2019 roku, kiedy zorganizowałyśmy pierwszą Art Bibułę – offline, a gościło nas wtedy katowickie Rondo Sztuki. COVID-owe przetasowania pokazały, że chociaż dostęp do wydarzeń kulturalnych w mniejszych ośrodkach był już i tak mocno ograniczony, to w czasie pandemii wykluczenie to ukazało nam się w pełnej krasie.

Nie mamy ambicji zastąpić spotkań twarzą w twarz, dotykania papieru i okołostoiskowych rozmów z twórcami formą online’ową, bo to po prostu niemożliwe. Jednak w tych szalonych czasach potrzeba stworzenia platformy, gdzie będzie można bezpiecznie „spotkać” twórców i poznać prace z całego kraju, nie tylko z pięciu największych miast, jest bardzo istotne.

 

Żeby sobie cos kupić, należy udać się na targizinow.pl/targi/, gdzie można szukać konkretnych twórców lub przeglądać kategorie. Nasi autorzy są niezależni, każdy sklep jest oddzielnie zarządzany przez wystawcę, zatem gdy coś wpadnie nam w oko, kontaktujemy się bezpośrednio z twórcą przez stronę produktu i finalizujemy transakcję. Zupełnie jak na stoisku.

W tym roku zorganizowałyście otwarty nabór na prace. Co finalnie udało się wyselekcjonować? Jakie tematy, jakie formy najbardziej Was zainteresowały? 

Dzięki formule online mogłyśmy dotrzeć do szerszego grona artystów: zarówno tych znanych, jak Janek Koza, jak i tych bardziej niszowych, zakorzenionych w typowo alternatywnych kręgach, jak Wydawnictwo Bomba.

Zobacz również
Chiny material cienszy niz wlos

Postawiłyśmy na różnorodność, dlatego w tej edycji, prócz świetnych książek, komiksów oraz zinów, mamy więcej grafik i ilustracji, a także odbitki i printy fotograficzne.

Udało nam się stworzyć miejsce, gdzie wielbiciele piękna, bez względu na wiek, znajdą coś dla siebie. Mamy plakaty dla dzieci, publikacje dla dziewczyn, chłopaków, kobiet, mężczyzn i wszelkich osób – bez względu na rodzajniki. Cieszymy się najbardziej z tego, że prezentowane prace wnoszą w nasze jesienne życie sporo kolorów i nierzadko humoru.

Targom towarzyszą wydarzenia. Z kim spotkamy się w ten długi weekend?

12 listopada, w piątek, o 18.00, znajdziemy się bliżej fotografii – porozmawiamy z Martą Przybyło z Fundacji Archeologia Fotografii oraz Krzyśkiem Orłowskim z Zinteki. W sobotę 13 listopada o 17.00 spotkamy się z Małgorzatą Mycek, jedną z założycielek Wydawnictwa Bomba i pogadamy o barwnym życiu ziniarzy, ziniarek, i wszelkich osób ziniarskich. Oprócz tego cały tydzień patronujemy premierze zina fotografki Pauliny Korobkiewicz i malarza Jacka Martyna Richardsona. Zin jest do nabycia na targach, a jego promocyjne wideo zostanie odsłonięte w sobotę (13.11) o 12.00. Po wydarzeniach będzie można spotkać się z naszymi gośćmi na czacie i dopytać o nurtujące sprawy. Zapraszamy serdecznie!

Więcej o wydarzeniu dowiecie się tutaj.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony