Czytasz teraz
Bestsellery Empiku i ich historia. To ponad dwie dekady kultury
Lifestyle

Bestsellery Empiku i ich historia. To ponad dwie dekady kultury

Już 7 lutego Empik po raz kolejny przyzna nagrody dla najpopularniejszych twórców kultury. Zanim poznamy nominowanych, zaglądamy za kulisy wyróżnień, których historia rozpoczęła się jeszcze w XX wieku.

Oscary, Grammy czy literacki Nobel mają to do siebie, że nie zawsze odzwierciedlają aktualne trendy. Ich zdobywców wskazują wyznaczeni wcześniej jurorzy. Są wśród nich zarówno teoretycy kultury, jak i aktywni na rynku twórcy. W przypadku Bestsellerów Empiku strategia od samego początku była zupełnie inna. Do zwycięzców należą ci, którzy zawojowali rynkiem wydawniczym, fonograficznym albo filmowym. Wygrywają artyści okupujący listy najchętniej kupowanych książek czy płyt.

W ubiegłym roku na gali Bestsellerów Empiku wspólnie wystąpili Igo z Krzysztofem Zalewskim. Artyści zaśpiewali piosenkę Testosteron Kayah. Rearanżacją coveru zajął się Wojtek Urbański.

Bestsellery Empiku 2022 tuż-tuż

Kolejna gala rozdania nagród zbliża się wielkimi krokami. Ceremonię zaplanowano na 7 lutego. Będzie transmitowana zarówno w mediach społecznościowych (od 19:45), jak i na antenie telewizji TVN (od 20:15). Dyrektorem muzycznym wydarzenia jest Kuba Galiński – doceniony przez branżę producent. Kielczanin w ostatnim czasie współpracował m.in. z sanah, Anią Dąbrowską, Dawidem Podsiadło i Kortezem. Motywem przewodnim imprezy, który będzie korespondować z jego pomysłami, jest hashtag #swiatsiezmienia. – Mimo tego, że […] dużo nowego wydarza się w muzyce, wracamy czasem do rzeczy dobrych, klasycznych, ale w nowoczesnym ujęciu – przyznaje. Świeże brzmienia zderzą się z żywym, orkiestralnym anturażem rodem z lat 70.

Sanah w świecie Wiedźmina? Tak popularna wokalistka pożegnała 2022 rok

To, kto ma szansę na tegoroczne Bestsellery Empiku, stanie się jasne 11 stycznia. Nominacje zostaną ogłoszone podczas livestreamu, który poprowadzą Karol Paciorek i Red Lipstick Monster. Napięcie rośnie, zwłaszcza że w minionym roku w kulturze działo się naprawdę dużo. Po pandemicznym letargu twórcy wrócili do gry, chcąc nadrobić to, co ograniczyły obostrzenia epidemiologiczne. Jeździliśmy na festiwale, uczestniczyliśmy w trasach koncertowych i oglądaliśmy blockbustery na dużych ekranach. Topowi artyści stanęli w jednej parze z obiecującymi debiutantami.

Nominowanych do Bestsellerów Empiku 2022 tym razem ogłoszą Karol Paciorek i Red Lipstick Monster.

Kryminały i edukacja

Emocje towarzyszące Bestsellerom może ostudzić przebieżka po ich poprzednich edycjach. To dobra okazja do prześledzenia, jak kształtowały się gusta Polaków. Nagrody po raz pierwszy przyznano w 1999 roku, wtedy pod nazwą Asy Empiku. W kategorii Literatura polska triumfowała Joanna Chmielewska z książką Jak wytrzymać z mężczyzną. Literatura obca należała do Paulo Coelho i Alchemika. Wyróżniono także Americanę The Offspring oraz Kayah i Gorana Bregovicia za ich jedyny dotąd wspólny album. Pierwszym Wydarzeniem roku okrzyknięto program EuroPlus+Reward służący do nauki języka angielskiego.

Kayah i Bregović zostali wyróżnieni w pierwszej edycji Bestsellerów Empiku, wtedy jeszcze pod nazwą Asy Empiku.

Zwyciężali papież i Hołownia

Zmianie ulegały nie tylko trendy, ale też kategorie. W 2001 roku nagrodę za film na VHS, niemal nieobecny dziś format, otrzymała pierwsza część Shreka. Gdy dużą popularnością cieszyła się fantastyka, ze sceny często wywoływano Terry’ego Pratchetta i Andrzeja Sapkowskiego. Co ciekawe, Asy Empiku trzykrotnie otrzymał także… św. Jan Paweł II. Blisko dwie dekady temu na potęgę kupowano Tryptyk rzymski – poemat papieża reinterpretowany później przez Krzysztofa Globisza i Piotra Rubika. Gdy zmarł dwa lata później, czytelnicy sięgali po jego autobiografię oraz zbiór esejów Pamięć i tożsamość. Drugą z książek wyróżniono w nieistniejącej już kategorii Nauki humanistyczne. Później zwyciężali w niej m.in. Rhonda Byrne (dwukrotnie), Tomasz Lis oraz Szymon Hołownia, jeszcze za czasów nieangażowania się w politykę.

Tryptyk rzymski to jedna z ostatnich publikacji św. Jana Pawła II, który zmarł w 2005 roku.

Ruszyli z kopyta

Nowością wprowadzoną już wtedy, gdy Asy przeobraziły się w Bestsellery Empiku, były zaś Odkrycia. Statuetki te po raz pierwszy wręczono w 2019 roku. Ich ostatnimi zdobywcami są reżyser Łukasz Grzegorzek (Moje wspaniałe życie), pisarka Aleksandra Zbroja (Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu) oraz raper Szczyl. Każdy z nich znalazł się w tegorocznej kapitule wybierających. W gronie jurorów mamy również swoją reprezentantkę, Annę-Marię Żurek – COO Going.

Zobacz również
wirtualna smycz

W kategorii Odkrycie roku ostatnio bezkonkurencyjny okazał się Szczyl – tu w duecie z Piotrem Roguckim.

Docenić sold-outy

Naszą redakcję szczególnie interesuje jeszcze jedna nowa kategoria nagród – LIVE. Ma trafiać w ręce organizatorów wydarzeń muzycznych zrealizowanych z największym rozmachem. W ubiegłym roku nominowano do niej pięć eventów: trasy koncertowe Young Leosi, PRO8L3M-u, Bass Astral x Igo, występ Maty na Bemowie oraz FEST Festival. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyli się włodarze ostatniej z imprez, na której bawiło się blisko 50 tysięcy osób. W Parku Śląskim usytuowanym między Chorzowem a Katowicami wystąpili m.in. Stromae, The Chainsmokers, RÜFÜS DU SOL oraz Woodkid.

Kolejna edycja FEST Festivalu dopiero latem, ale już teraz możesz zaopatrzyć się w swój karnet!

Bestsellery Empiku tym razem wspierają m.in. PayPo, SodaStream, DPD i Kambukka. Więcej informacji na temat nagrody znajdziecie tutaj. Kogo wyróżnilibyście za ostatnie miesiące ciężkiej pracy, gdyby to do Was należała decyzja o werdykcie?

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony