Bestsellery Empiku i ich historia. To ponad dwie dekady kultury
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Już 7 lutego Empik po raz kolejny przyzna nagrody dla najpopularniejszych twórców kultury. Zanim poznamy nominowanych, zaglądamy za kulisy wyróżnień, których historia rozpoczęła się jeszcze w XX wieku.
Oscary, Grammy czy literacki Nobel mają to do siebie, że nie zawsze odzwierciedlają aktualne trendy. Ich zdobywców wskazują wyznaczeni wcześniej jurorzy. Są wśród nich zarówno teoretycy kultury, jak i aktywni na rynku twórcy. W przypadku Bestsellerów Empiku strategia od samego początku była zupełnie inna. Do zwycięzców należą ci, którzy zawojowali rynkiem wydawniczym, fonograficznym albo filmowym. Wygrywają artyści okupujący listy najchętniej kupowanych książek czy płyt.
Bestsellery Empiku 2022 tuż-tuż
Kolejna gala rozdania nagród zbliża się wielkimi krokami. Ceremonię zaplanowano na 7 lutego. Będzie transmitowana zarówno w mediach społecznościowych (od 19:45), jak i na antenie telewizji TVN (od 20:15). Dyrektorem muzycznym wydarzenia jest Kuba Galiński – doceniony przez branżę producent. Kielczanin w ostatnim czasie współpracował m.in. z sanah, Anią Dąbrowską, Dawidem Podsiadło i Kortezem. Motywem przewodnim imprezy, który będzie korespondować z jego pomysłami, jest hashtag #swiatsiezmienia. – Mimo tego, że […] dużo nowego wydarza się w muzyce, wracamy czasem do rzeczy dobrych, klasycznych, ale w nowoczesnym ujęciu – przyznaje. Świeże brzmienia zderzą się z żywym, orkiestralnym anturażem rodem z lat 70.
Sanah w świecie Wiedźmina? Tak popularna wokalistka pożegnała 2022 rok
To, kto ma szansę na tegoroczne Bestsellery Empiku, stanie się jasne 11 stycznia. Nominacje zostaną ogłoszone podczas livestreamu, który poprowadzą Karol Paciorek i Red Lipstick Monster. Napięcie rośnie, zwłaszcza że w minionym roku w kulturze działo się naprawdę dużo. Po pandemicznym letargu twórcy wrócili do gry, chcąc nadrobić to, co ograniczyły obostrzenia epidemiologiczne. Jeździliśmy na festiwale, uczestniczyliśmy w trasach koncertowych i oglądaliśmy blockbustery na dużych ekranach. Topowi artyści stanęli w jednej parze z obiecującymi debiutantami.
Kryminały i edukacja
Emocje towarzyszące Bestsellerom może ostudzić przebieżka po ich poprzednich edycjach. To dobra okazja do prześledzenia, jak kształtowały się gusta Polaków. Nagrody po raz pierwszy przyznano w 1999 roku, wtedy pod nazwą Asy Empiku. W kategorii Literatura polska triumfowała Joanna Chmielewska z książką Jak wytrzymać z mężczyzną. Literatura obca należała do Paulo Coelho i Alchemika. Wyróżniono także Americanę The Offspring oraz Kayah i Gorana Bregovicia za ich jedyny dotąd wspólny album. Pierwszym Wydarzeniem roku okrzyknięto program EuroPlus+Reward służący do nauki języka angielskiego.
Zwyciężali papież i Hołownia
Zmianie ulegały nie tylko trendy, ale też kategorie. W 2001 roku nagrodę za film na VHS, niemal nieobecny dziś format, otrzymała pierwsza część Shreka. Gdy dużą popularnością cieszyła się fantastyka, ze sceny często wywoływano Terry’ego Pratchetta i Andrzeja Sapkowskiego. Co ciekawe, Asy Empiku trzykrotnie otrzymał także… św. Jan Paweł II. Blisko dwie dekady temu na potęgę kupowano Tryptyk rzymski – poemat papieża reinterpretowany później przez Krzysztofa Globisza i Piotra Rubika. Gdy zmarł dwa lata później, czytelnicy sięgali po jego autobiografię oraz zbiór esejów Pamięć i tożsamość. Drugą z książek wyróżniono w nieistniejącej już kategorii Nauki humanistyczne. Później zwyciężali w niej m.in. Rhonda Byrne (dwukrotnie), Tomasz Lis oraz Szymon Hołownia, jeszcze za czasów nieangażowania się w politykę.
Ruszyli z kopyta
Nowością wprowadzoną już wtedy, gdy Asy przeobraziły się w Bestsellery Empiku, były zaś Odkrycia. Statuetki te po raz pierwszy wręczono w 2019 roku. Ich ostatnimi zdobywcami są reżyser Łukasz Grzegorzek (Moje wspaniałe życie), pisarka Aleksandra Zbroja (Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu) oraz raper Szczyl. Każdy z nich znalazł się w tegorocznej kapitule wybierających. W gronie jurorów mamy również swoją reprezentantkę, Annę-Marię Żurek – COO Going.
Docenić sold-outy
Naszą redakcję szczególnie interesuje jeszcze jedna nowa kategoria nagród – LIVE. Ma trafiać w ręce organizatorów wydarzeń muzycznych zrealizowanych z największym rozmachem. W ubiegłym roku nominowano do niej pięć eventów: trasy koncertowe Young Leosi, PRO8L3M-u, Bass Astral x Igo, występ Maty na Bemowie oraz FEST Festival. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyli się włodarze ostatniej z imprez, na której bawiło się blisko 50 tysięcy osób. W Parku Śląskim usytuowanym między Chorzowem a Katowicami wystąpili m.in. Stromae, The Chainsmokers, RÜFÜS DU SOL oraz Woodkid.
Kolejna edycja FEST Festivalu dopiero latem, ale już teraz możesz zaopatrzyć się w swój karnet!
Bestsellery Empiku tym razem wspierają m.in. PayPo, SodaStream, DPD i Kambukka. Więcej informacji na temat nagrody znajdziecie tutaj. Kogo wyróżnilibyście za ostatnie miesiące ciężkiej pracy, gdyby to do Was należała decyzja o werdykcie?
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.