Czytasz teraz
Bezludzka Ziemia, czyli co dzieje się, kiedy zasięg działań człowieka osiąga planetarną skalę
Opinie

Bezludzka Ziemia, czyli co dzieje się, kiedy zasięg działań człowieka osiąga planetarną skalę

Wystawa Bezludzka Ziemia i działania podejmowane w ramach projektu Plastyczność Planety mają na celu przybliżyć problemy związane ze środowiskiem naturalnym i jego zagrożeniami.

Punktem wyjścia dla całego projektu, w tym wystawy, jest przekonanie, że zmiany wywołane przez człowieka w planarnym środowisku mogą przekształcić Ziemię w miejsce, w którym ludzie nie będą mogli żyć. Bezludzka Ziemia nie ma jednak na celu unaocznienia apokaliptycznych wizji czy zawierzenia wszelkich rozwiązań w dokonaniach techniki.

fot. Andrzej Sieńkowski

Jak zaznacza kurator – Jarosław Lubiak, punktem wyjścia wystawy jest wypracowane przez francuską filozofkę Catherine Malabou pojęcie plastyczności. Rozumieć je można jako umiejętność zarówno nadawania jak i przyjmowania form. Malabou uznaje za konieczne przemyślenie na nowo statusu natury i człowieka. Plastyczność planety obrazuje dwie konsekwencje działalności ludzi na planetarna skalę.

Po pierwsze, wywołane poprzez ingerencję ludzi destrukcyjne zmiany Ziemi. Po drugie, natura przestała być biernym tłem dla ludzi, przekształca się w siłę o niekontrolowanej sprawczości.
Ta sytuacja może wytworzyć bezludzką Ziemię, na której życie przybierze inne, nieznane nam dotąd formy.

fot. Andrzej Sieńkowski

Bezludzka Ziemia jest więc wystawą, która stara się przyjrzeć bliżej nieintencjonalnym zmianom w środowisku naturalnym wywołanych działalnością człowieka. Ekspozycja ujawnia wiele wątków związanych z paradoksami antropocenu.

Zobacz również

Otwierająca praca Moniki Zawadzki – Reklamówka wydaje się obrazować główną myśl wystawy – człowiek traci panowanie nad światem, kiedy zasięg jego działań osiąga planetarną skalę. Będąc w Zamku, warto też zajrzeć też równoległej wystawy przygotowanej przez Forensic Architecture, która z kolei pokazuje proces celowego ekobójstwa, które odbywa się najczęściej podczas działań zbrojnych.  

fot. Andrzej Sieńkowski

Wystawa potrwa do 22 września, ale nie musicie czekać do tego czasu, chodźcie do Ujazdowkiego!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony