Czytasz
Dziadek z „Odlotu” idzie na randkę. Oto zwiastun „Carl’s Date”

Dziadek z „Odlotu” idzie na randkę. Oto zwiastun „Carl’s Date”

Carl's Date

Carl Fredriksen, czyli jeden z najsympatyczniejszych ekranowych seniorów, powraca w nowej krótkometrażówce Pixara. Polscy widzowie zobaczą ją już w lipcu.

Wakacje w kinach, zwłaszcza w zestawieniu z repertuarowo płodną wiosną, to zazwyczaj martwy okres. W końcu widzowie wygrzewają się wtedy na wczasach albo szaleją na plenerowych festiwalach. Nie inaczej będzie w nadchodzących miesiącach, choć multipleksy szykują parę niespodzianek. Sami zacieramy ręce na Mission: Impossible – Dead Reckoning (14.07.), Barbie Grety Gerwig i Oppenheimera Christophera Nolana (22.07.). Będą też niespodzianki dla młodszych widzów, bo na ekranach pojawią się Wojownicze Żółwie Ninja, Kicia Kocia czy Pies, który jeździł koleją.

Reżyser Mojego sąsiada Totoro i Grobowca świetlików prezentuje swoje opus magnum. Sprawdź, co szykuje Hayao Miyazaki!

Animowany mezalians

W kategoriach kina familijnego wypada również rozpatrywać Między nami żywiołami, którego premierę także zaplanowano na 14 lipca. To drugi pełnometrażowy film Petera Sohna, wziętego aktora dubbingowego i reżysera Dobrego dinozaura. Akcja nowej animacji Pixara, po raz pierwszy zaprezentowanej na zakończonym niedawno festiwalu w Cannes, toczy się w fikcyjnym Żywiołowie. W wielokulturowym miasteczku żyją przedstawiciele ognia, wody, ziemi i powietrza.

Zwiastun filmu Między nami żywiołami / reż. Peter Sohn

Dwójka z nich – sprytna Iskra i nonkonformistyczny Wodek – zaprzyjaźniają się ze sobą mimo przynależności do innych plemion. Razem zaczną na nowo odkrywać świat i zrozumieją, że warto otwierać się na nowe doświadczenia. Dynamika ich relacji została ponoć zaczerpnięta z klasyków pokroju Masz wiadomość czy Amelii. Sohn zainspirował się także własnymi doświadczeniami. Jego rodzice przeprowadzili się z Korei Południowej do Nowego Jorku, gdzie prowadzili warzywniak. – Byliśmy wśród wielu rodzin, które wyruszyły do nowego kraju z nadziejami i marzeniami. Wszyscy mieszaliśmy się w jednym tyglu kultur, języków i pięknych małych dzielnic. To właśnie zaprowadziło mnie do „Między nami żywiołami” – zdradził reżyser.

Zwiastun filmu Między nami żywiołami / reż. Peter Sohn

Z psem za pan brat

Przed pokazami animacji na widzów będzie czekać mała niespodzianka. Seanse filmu otworzy inna nowość od Pixara, czyli Carl’s Date Boba Petersona, animatora Toy Story i scenarzysty Gdzie jest Nemo. To szósta i ostatnia odsłona serii krótkometrażówek Dug Days, które dotychczas prezentowano na platformie streamingowej Disney+. Niezaznajomionym z cyklem przypominamy: stanowi on luźną kontynuację przygód bohaterów kultowego Odlotu. 78-letni Carl Fredricksen i jego pies As zdążyli już wrócić z mitycznych Podniebnych Źródeł. Teraz biorą udział w miejskim festiwalu, opiekują się małymi szczeniaczkami i zapoznają się z innymi zwierzętami. Nadal są – coby zaczerpnąć metaforykę z Między nami żywiołami – jak ogień i woda.

Zwiastun serii krótkometrażowych filmów Dug Days / Disney+

Wzruszający koniec

Finał Dug Days skoncentruje się na postaci samego seniora. W pełnometrażowej animacji poznaliśmy go jako wdowca. Mężczyźnie trudno było wypełnić pustkę po żonie Ellie, z którą mieszkał przez kilkadziesiąt lat. Podróż z Asem i skautem Russellem pokazała mu jednak, że warto ruszyć do przodu i korzystać z jesieni życia. W Carl’s Date mężczyzna mimo początkowych oporów szykuje się dlatego na spotkanie z niejaką panną Meier. Co powinien na siebie założyć, żeby jak najlepiej wyglądać? Czy wypada wziąć ze sobą kwiaty, czy czekoladki? I przede wszystkim – jak poradzić sobie z faktem, że nie wszystko może pójść po jego myśli? Jeśli nie randkowało się od czasów młodości, trudno odpowiedzieć na te pytania.

Sprawdź też
Sony World Photography Awards

Carl's Date
Plakat filmu Carl’s Date / Pixar / materiały prasowe

Peterson, który łączy ze sobą profesje aktora dubbingowego i reżysera, wierzy, że film stanowi zgrabne domknięcie całego cyklu. Pozwalając Carlowi na randkę, chciał jednocześnie spełnić życzenie jego zmarłej małżonki. Ellie zależało na tym, żeby jej mąż nie pogrążał się w żałobie, tylko spełniał ich wspólne marzenia. Już na myśl o tym przesłaniu oczy same zaczynają nam się szklić.

Zwiastun filmu krótkometrażowego Carl’s Date / reż. Bob Peterson

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone