Sukces „Sny wielkiego miasta. Cyberpunk 2077”. Polacy z nominacją do Nagrody Hugo!
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Wśród autorów komiksu, którego akcja toczy się w dystopijnym świecie gry studia CD Projekt Red, figurują Bartosz Sztybor i Krzysztof Ostrowski.
Nagrody Hugo, nazwane tak na cześć Hugo Gemsbacka, nieżyjącego już twórcy poczytnego magazynu Amazing Stories adresowanego do fanów sci-fi, zostały po raz pierwszy wręczone w 1953 roku. Rosnący popyt na fantastycznonaukowe narracje sprawił, że szybko zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Dziś szczęśliwcy otrzymują statuetki imitujące smukłą rakietę kosmiczną aż w piętnastu kategoriach. Doceniani są autorzy powieści, opowiadań i nowel, twórcy fanowskich zinów, scenarzyści i pomysłodawcy zbiorowych kompilacji. Najlepszych z najlepszych wybierają członkowie i członkinie Światowej Konwencji Science-Fiction.
Czas kolejnych nominacji
Kilka dni temu podano do publicznej wiadomości, kto tym razem ma szansę na nagrodę. Wśród nominowanych za najlepszą powieść figurują m.in. Silvia Moreno-Garcia (The Daughter of Doctor Moreau), John Scalzi (The Kaiju Preservation Society) oraz Tasmyn Muir (Nona the Ninth). Za nowele doceniono Adriana Tschaikovsky’ego (Ogres), Nghi Vo (Into the Riverlands) czy T. Kingfisher (What Moves the Dead). Zażarta rywalizacja szykuje się w kategoriach filmowo-serialowych. Twórcy Avatara: Istoty wody walczą z ekipami stojącymi za Nope, Czarną Panterą: Wakandą w moim sercu oraz Wszystko wszędzie naraz. Doceniono także poszczególne odcinki Andora osadzonego w świecie Gwiezdnych wojen, kosmicznego For All Mankind i Stranger Things.
Komiksowe rozszerzenie świata
Dziś zwracamy jednak uwagę na jedną konkretną nominację. Najlepszym komiksem/powieścią graficzną mogą okazać się Sny wielkiego miasta. Cyberpunk 2077. To czwarta część serii, której akcja rozgrywa się w dystopijnym mieście Night City znanym z bestsellerowej gry studia CD Projekt RED. Cykl ukazujący się w Polsce pod auspicjami Wydawnictwa Egmont nie jest jednak wierną kontynuacją wydarzeń dobrze znanych gamerom, a nieoczywistym rozszerzeniem istniejącego świata. Podobne założenia przyświecały twórcom netfliksowego anime Cyberpunk: Edgerunners czy Rafałowi Kosikowi, autorowi powieści Cyberpunk 2077: Bez przypadku, która już w sierpniu trafi na półki księgarń.
Polacy w międzynarodowej ekipie
Sny wielkiego miasta. Cyberpunk 2077, czyli opowieść o dwóch młodych szabrownikach próbujących dogonić swoje marzenia w nieprzyjaznym świecie, powstało dzięki pracy zespołowej. Komiks stworzyli kolorysta Roman Titov, rysownicy Alessio Fioriniello i Filipe Andrade oraz dwóch Polaków: Bartosz Sztybor i Krzysztof Ostrowski. Ci ostatni są jedynymi reprezentantami naszego kraju w całej stawce!
Pierwszy z autorów wielokrotnie triumfował na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Od kilku lat pozostaje związany ze wspomnianym CD Projekt RED, gdzie pracował także nad rozbudowaniem uniwersum Wiedźmina. Ostatnio napisał zaś scenariusz do świeżynki od Netfliksa: adaptacji Pana Samochodzika i templariuszy. Ostrowski to zaś wokalista popularnej punkowej grupy Cool Kids of Death. Do gry Cyberpunk 2077 dołożył trzy grosze jako konsultant ścieżki dźwiękowej. Nieobcy mu także świat wizualny: od lat rysuje komiksy, tworzy grafiki, okładki płyt oraz animacje.
Nagrody Hugo – kiedy rozdanie?
Z całą listą nominowanych do tegorocznych Nagród Hugo możecie zapoznać się TU. Gratulujemy wszystkim nominowanym – nie tylko Sztyborowi i Ostrowskiemu – i cierpliwie czekamy na rozstrzygnięcie całego plebiscytu. Nastąpi ono podczas 81. Światowej Konwencji Science-Fiction, który odbędzie się w dniach 18-22 października w chińskim Chengdu. Konkurencja dla Polaków i spółki jest duża. O rakietową statuetkę walczą także autorzy Supergirl: Woman of Tomorrow, dziesiątej części Sagi albo powieści graficznej inspirowanej Diuną Denisa Villeneuve’a. Wierzymy jednak, że los uśmiechnie się do naszych rodaków.
Druga część Diuny pojawi się w kinach już w listopadzie! W obsadzie znów Chalamet i Zendaya.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.