Czas zacząć planować sierpniowe atrakcje dla dzieci. Pomożemy!
Działam w social mediach i scrolluję TikToka pod pretekstem pracy.…
Domowe zabawy zaczynają się nudzić? Przychodzimy z pomocą! Przedstawiamy Wam odlotowe sierpniowe atrakcje dla dzieci, które spodobają się też rodzicom.
Znajdziecie tu informacje o spektaklach interaktywnych, wystawach, sztukach cyrkowych, wycieczkach terenowych, czy koncertach. Dla każdego – małego i dużego!
Wolskie spotkania z Bzionkami w Parku Szymańskiego
TYP: SPEKTAKL I WARSZTATY
KIEDY: 6 sierpnia o 16:30
GDZIE: Park im. E. Szymańskiego
„Wolskie spotkania z Bzionkami” mają formę interaktywnego spektaklu połączonego z warsztatami teatralnymi, plastycznymi i muzycznymi, towarzyszy im muzyka na żywo grana na suce biłgorajskiej.
Bzionki to leśne duszki, które wedle dawnych, słowiańskich wierzeń żyją pod krzewami czarnego bzu i pomagają ludziom chroniąc ich gospodarstwa przed złymi mocami.
W dzisiejszych czasach, gdy w polu ludzie do pomocy mają maszyny, nikt już nie pamięta o Bzionkach i innych duszkach związanych z przyrodą, o których przychylność dbali nasi przodkowie. Ale one nadal tu są, tęsknią za czasami, gdy człowiek szanował naturę i potrafił żyć z nią w zgodzie respektując porządek wyznaczany przez pory roku.
Bzionki zabiorą Was w podróż poprzez czas i przestrzeń, w której słowem, gestem i pieśnią odtworzą słowiańskie legendy.
Przyszłość jest dziś – pierwsza odsłona “Cyfrowy mózg?” nadal dostępna!
TYP: WYSTAWA
KIEDY: cały sierpień
GDZIE: Centrum Nauki Kopernik
Jak zrobić wystawę o czymś, co dopiero będzie? Albo – właśnie zaczyna być? Centrum Nauki Kopernik podjęło to wyzwanie!
„Przyszłość jest dziś” pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi.
Wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości, której doświadczy większość z nas. Najmłodsi goście Kopernika na własne oczy zobaczą koniec XXI wieku. Przyszłość jest dziś. Ktoś jeszcze w to wątpi?
Jak „myśli” sztuczna inteligencja? Czy można jej zaufać? Skąd czerpie natchnienie komputerowy artysta?
Wystawa skłania do przemyśleń o granicach zaufania, prywatności, intymności, poczuciu bezpieczeństwa oraz o nowych definicjach sztuki i kreatywności. Eksponaty podzielone są na 4 strefy tematyczne: PODSTAWY AI, RELACJE, TWÓRCZOŚĆ, ZAUFANIE.
Ponadto już teraz można obejrzeć dwa eksponaty nawiązujące tematycznie do dwóch kolejnych części wystawy.
Przeczytaj: więcej o wystawie
Letnia Akademia Magii i Ściemy
TYP: SZTUKA CYRKOWA
KIEDY: 6, 13, 20, 27 sierpnia o 11:00
GDZIE: Park Wiecha (schody przed teatrem)
Urząd Dzielnicy Targówek m. st Warszawy, Stowarzyszenie „Konkluzja”, Teatr Rampa na Targówku zapraszają wszystkich mieszkańców Targówka i okolic do spędzania letnich weekendów ze sztuką cyrkową.
Przed nami 4 sierpniowe soboty przepełnione magią pielęgnowaną i rozwijane przez akrobatów, żonglerów, iluzjonistów, multiinstrumentalistów cyrkowych.
Język cyrku, to ruch wpleciony w maszynę iluzji oraz potrzeby zachwytu – a ważniejsze może i zadziwienia – nad akrobatycznym dorobkiem artystów. Jednak cyrk w swoim dobrodziejstwie dostępny jest dla każdego, rozszerzając obszary kreatywności amatorów żonglerki, rodzin spędzających radośnie i rozwojowo czas, również całych dzielnic i społeczeństw.
Smykofonia na Grochowskiej “Koncert na flet, harfę i letni wietrzyk”
TYP: KONCERT
KIEDY: 13 i 14 sierpnia o 10:00
GDZIE: Sinfonia Varsovia
Smykofonia to sezon koncertowy dla melomaluszków i całej rodziny!
Cudowna muzyka Koncertu na flet i harfę Wolfganga Amadeusza Mozarta zagrała jedną z piękniejszych scen w filmie „Amadeusz” Milosza Formana i zabrzmi w wersji dla maluszków w najbliższej Smykofoniii. Dwie artystki – flecistka Elżbieta Drozdowska i harfistka Zuzanna Elster przedstawią wybrane fragmenty tego dzieła z towarzyszeniem wiolonczeli i fortepianu. Usłyszymy także wietrzyki i strumyki, miniatury muzyczne zapisane i improwizowane. Poznamy się lepiej z harfą, która niezbyt często występuje w Smykofonii.
Dwie grupy wiekowe: 0-2 latki oraz 2-5 latki
Szewc Kopytko i kaczor Kwak
TYP: SPEKTAKL PLENEROWY
KIEDY: 6 sierpnia o 17:00
GDZIE: Park Kaskada (okolice placu zabaw, od strony ulicy Kolektorskiej)
Przedstawienie na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Spektakl lalkowy nawiązujący do tradycji teatru wędrownego.
Trójka aktorów ze swym wozem pełnym lalek, dociera do młodych widzów, aby bawić ich opowieścią o psotnym szewczyku, który zamiast robić buty, robił nowe wciąż psikusy. Szewc Kopytko w poszukiwaniu przygód wyruszył w świat. Poznał Kaczora Kwaka i odtąd psocili razem. Spotkali na swej drodze Staruszka, który nauczył ich, że żartować można mądrze i nieść tym samym radość i uśmiech.
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak to się stało, że Szewc Kopytko ożenił się z Królewną i otrzymał pół królestwa, koniecznie musicie obejrzeć ten spektakl!
Poznaj Morysin
TYP: SPACER PLENEROWY
KIEDY: 20 sierpnia o 11:00
GDZIE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za… Jeziorem Wilanowskim – znajduje się niezwykła kraina, w której człowiek jest tylko gościem! Zapraszamy na wyprawy do rezerwatu przyrody Morysin!
Morysin to niezwykła enklawa dzikości w stołecznym mieście. To cenne przyrodniczo siedlisko od 1996 r. jest chronione prawem jako rezerwat przyrody. Czekają tam na Was spotkania z historią, botaniką i dzikimi zwierzętami. Podczas spotkań dowiecie się m.in. o roślinach tworzących łęgi, odkryjecie tajemnicze ruiny pałacyku z rotundą, a także spróbujecie wytropić niebieski klejnot Kanału Sobieskiego – zimorodka!
UWAGA! Organizatorzy proszą o zabranie odpowiedniego stroju na wycieczki terenowe. Bluza z długim rękawem, długie spodnie, czapka oraz nieprzemakalne obuwie (szlaki w rezerwacie bywają błotniste). Przydatny może być także repelent na komary i inne insekty.
Dla kogo: rodziny z dziećmi od 6 lat
Działam w social mediach i scrolluję TikToka pod pretekstem pracy. Jestem maniaczką dobrej szamy i siłowni. Tęsknie za miejscami na świecie, w których jeszcze mnie nie było.