Czytasz
Chcesz zrozumieć przyszłość i poznać historię emotek 🤔? Odwiedź nową wystawę w Centrum Nauki Kopernik

Chcesz zrozumieć przyszłość i poznać historię emotek 🤔? Odwiedź nową wystawę w Centrum Nauki Kopernik

Przyszłość jest dziś to ekspozycja, która opowiada o technologicznych wyzwaniach XXI. wieku.

Oprócz tego, oferuje interaktywne zabawy z robotami i… sporą dawkę humoru internetowego. Co o wystawie mówią jej autorzy?

Przyszłość jest dziś pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny (…) Wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości, której doświadczy większość z nas. Najmłodsi goście Kopernika na własne oczy zobaczą koniec XXI wieku. 

Centrum Nauki Kopernik

Choć dużo tu poważnych zagadnień, bycie na wystawie ma więcej wspólnego z filmami science-fiction (lub naszą rzeczywistością za 50 lat) niż wykładem na uczelni. Nie wierzycie?

Na wystawie “Przeszłość to dziś” możecie wsiąść do samochodu autonomicznego – za 50 lat prawdopodobnie będziemy takimi jeździli na co dzień

Pozwolicie, by fura kierowała za was? A oddacie robotowi swojego smartfona, by złapał go z wysokości kilku metrów? Kwestia zaufania…

…I spory dylemat. Właśnie takie fundamentalne pytania podejmuje wystawa Przeszłość jest dziś. Ale żeby nie było zbyt poważnie, wystawa ma również inne oblicze.

W instalacji “Teatr Cieni” możemy wejść w interakcję z własnym cieniem – np. potańczyć z nim. Co najbardziej zaskakujące – po jakimś czasie zaczyna on “żyć własnym życiem”, przestając odzwierciedlać nasze ruchy. Jak zachowałby się wasz cień?

Mało? To do tego łapcie jeszcze sporą dawkę memów, humoru internetowego i emoji w tzw. muzeum internetu.

Sprawdź też


Aktualnie dla zwiedzających dostępny jest jeden z modułów wystawy – Cyfrowy Mózg? Oscyluje on wokół tematyki sztucznej inteligencji czy prywatności w internecie. Kolejne z nich, Misja: Ziemia oraz Człowiek 2.0, zostaną otwarte w 2022 roku. Choć to dopiero początek, czujemy, że dawno nie było ekspozycji, która tak zgrabnie łączy zajawkę technologią, stawia (często niełatwe) pytania na temat jej roli w naszym życiu, a zarazem pozwala pośmiać się z memów i pooglądać słodkie kotki. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na stronie Centrum Nauki Kopernik, a resztę video zajawek z wystawy – tutaj.

przyszlosc jest dzis
Źródło: Centrum Nauki Kopernik

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone