Czytasz
Nowojorski marazm, siła kobiet i przygody małego pingwina, czyli 5 dokumentów na domowe wieczory

Nowojorski marazm, siła kobiet i przygody małego pingwina, czyli 5 dokumentów na domowe wieczory

Filmy dokumentalne

Na co dzień, kiedy prowadzimy aktywny tryb życia i często ulegamy stresowi, większość z nas nie wybiera dokumentów poruszających trudne tematy i decyduje się na czystą rozrywkę.

Teraz, gdy bodźców ze świata zewnętrznego dociera do nas nieco mniej, nasz mózg nie paruje po przyjściu do domu, dokumenty wydają się być doskonałą opcją na wieczorne seanse. Sprawdźcie nasze propozycje!

21xNowy Jork reż. Piotr Stasik

Mroczny i tajemniczy dokument Piotra Stasika zabiera nas w podróż przez kolejne stacje nowojorskiego metra. W czasie podróży poznajemy 21 przypadkowych bohaterów, którzy opowiadają mu o swoich uczuciowych perypetiach. W pewnym momencie okazuje się, że wagony podziemnej kolejki wypełnione są niespełnionymi uczuciami, samotnością i potrzebą bliskości. Transowy dokument pozwala nam zastanowić się nad naszymi życiowymi postawami. Film dostępny jest w Ninatece.

Pingwiny reż. Alastair Fothergill

Disneynature w przepiękny sposób zrealizował dokument o małym pingwinie, który w czasie wiosny dołącza do milionów samców na Antarktydzie. Jego celem, podobnie jak całej reszty, jest zbudowanie gniazda i znalezienie życiowej partnerki, z którą spędzi resztę swojego życia. Alastair Fothergill, zdobywca nagrody BAFTA, ukazał także masę czekających na niego zagrożeń i problemy, z którymi musi zmierzyć się nasz bohater. Film dla całej rodziny znajdziecie na HBO GO.

Paryż Płonie reż. Jennie Livingston

Dokument-klasyk z 1990 roku, pokazujący świat bali Harlemu i Bronksu. W ostatnich kilku latach tego rodzaju imprezy przechodzą swój renesans i stają się coraz bardziej popularne, także w naszym kraju. Paryż Płonie to podróż w czasie, która pozwoli Wam poznać background całej kultury i poczuć magię wydarzeń sprzed przeszło trzydziestu lat. Dokument znajdziecie na Netfliksie.

Over The Limit reż. Marta Prus

Marta Prus stworzyła film o rosyjskiej gimnastyczce artystycznej, która stała przed szansą wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio. Dokument nie przedstawia całej historii jej życia i drogi do miejsca, w którym znajduje się ona obecnie. Jest to natomiast obraz katorżniczej pracy, ekstremalnego wysiłku i ceny, jaką przychodzi jej zapłacić za spełnienie swoich sportowych marzeń. Link do filmu tutaj.

Podbić Kongres reż. Rachel Lears

Cztery silne kobiety, które na własną rękę starają się dostać do amerykańskiego Kongresu podczas wyborów w 2018 roku. To przeciwniczki lobbystów, za którymi nie stoi cała polityczna śmietanka i olbrzymie pieniądze, a ich siłą jest determinacja, naturalność i znajomość problemów “zwykłych obywateli”. Ale czy to wystarczy? Wsród bohaterek znana dziś doskonale Alexandria Ocasio-Cortez. Film dostępny na Netflixie.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone