Czytasz
Takiego miejsca w stolicy do tej pory nie było. Czym jest Dom Otwarty?

Takiego miejsca w stolicy do tej pory nie było. Czym jest Dom Otwarty?

Dom Otwarty to 750 m2 przestrzeni, z której mogą korzystać osoby bez i z niepełnosprawnością. Na Targówku znajdziecie 10 różnych pracowni, gotowych do tańca, gry na instrumentach, śpiewania czy malowania.

Stołeczne domy kultury to miejsca w przestrzeni miejskiej, które warto trzymać na radarze. Dawno już przestały być wehikułami do minionej epoki, a zamiast tego zmieniły się w nowoczesne placówki, oferujące ciekawe i zróżnicowane programy wydarzeń kulturalnych. Pójdziecie tam na koncerty, pokazy filmowe, spotkania autorskie czy warsztaty. W marcu do ich grona dołączyła nowa placówka, będąca częścią znanego warszawiakom Domu Kultury ŚWIT. Poznajcie Dom Otwarty.

Mieszkańcy stolicy doczekają się nie jednej, a dwóch lokalizacji – przy ul. Radzymińskiej 121 oraz Radzymińskiej 123. Druga, nazwana Arteneum, mimo trwających prac wykończeniowych działa w ramach odsłony „STAN SUROWY”. Nim doczeka się pełnego wyposażenia, otworzyła się na odbiorców, by w międzyczasie zacząć badać ich potrzeby i integrować mieszkańców. Ponadto, 19 marca możecie zajrzeć tam na dzień otwarty, w czasie którego poznamy program aktywności, spotkamy się z instruktorami i obejrzymy sale warsztatowe.

Dom Otwarty
Dom Otwarty, materiały prasowe

Ze wstępnych zapowiedzi (publikowanych m.in. na Instagramie) wiemy, że na miejscu szykują się specjalnie oznaczone i wyposażone pracownie. Będzie się tu odbywać dużo działań wokół sztuk plastycznych czy warsztatów ogólnorozwojowych. Przewidziano też miejsce na salę baletową, salę VR i salę muzyczną. Jeśli ktoś poczuje się przytłoczony nadmiarem bodźców, zawsze może schronić się w strefie wyciszenia. Na Targówku powstają też ścieżki edukacyjne, przewodniki głosowe, sieć pętli indukcyjnych. Wydarzeniom artystycznym zawsze towarzyszyć będzie tłumaczenie na PJM.

Sprawdź też

– Istotą działań w tej lokalizacji jest przełamywanie lęku przed kontaktem i współpracą z osobami z niepełnosprawnościami w wyniku negatywnego wyobrażenia i stereotypowego ich postrzegania – podkreślają twórcy Domu Otwartego. Zgodnie z przyjętym planem działania, placówka ma otrzymywać wsparcie trenerów i instruktorów z rozmaitych fundacji, skupionych na temacie dostępności. Edukacja obejmie zatem nie tylko odwiedzających. Również pracownicy będą pogłębiać swoją wiedzę i doświadczenie, by ich Dom rzeczywiście był jak najbardziej Otwarty.

Sprawdź też: Biblioteka z ziemniakiem. Odwiedźcie ją na warszawskiej Pradze!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone