Czytasz
Dua Lipa ma problem z mistrzostwami w Katarze. Czemu?

Dua Lipa ma problem z mistrzostwami w Katarze. Czemu?

Dua Lipa

Wy wiecie i my wiemy, że Mundial w Katarze to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich miesięcy. Wybór kraju goszczącego najlepsze drużyny świata nie spotkał się z ciepłym przyjęciem przez obserwatorów, a teraz oliwy do ognia dolała również Dua Lipa.

Od kontrowersji do kontrowersji

Na początek więcej niż kilka słów o samym tle decyzji FIFY. Bo trzeba wiedzieć, że zaczęło się mocno, a potem było jeszcze lepiej. Dziennikarze ujawnili, że Katar de facto wykupił prawo do organizacji Mundialu. To może niezbyt precyzyjne sformułowanie, ale łapówki czy obietnica zainwestowania w klub piłkarski swoje ważą i mówią. Kto bogatemu zabroni?

Przygotowanie miast na przyjazd setek tysięcy fanów i rozegranie dużej liczby meczów trwało latami. Szejkowie musieli wybudować nowe stadiony, które z uwagi na szalenie wysokie temperatury musiały być klimatyzowane. Powstało również wiele hoteli, które i tak nie wystarczą, by pomieścić wszystkich sympatyków piłki nożnej. Inwestorzy znaleźli na to sposób – zacumowali w porcie gigantyczny statek wycieczkowy mogący pomieścić kilka tysięcy osób, dodali też kontenery.

Najgorszym elementem było wykorzystywanie pracowników, którzy często za swoją pracę płacili życiem. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele śledztw, które ujawniły choćby brutalną prawdę o losie nepalskich robotników migrujących na Półwysep Arabski w celach zarobkowych. Byli odcinani od świata zewnętrznego i gnieździli się w małych pokoikach. Pracodawcy im nie płacili, a często nawet zabierali im paszporty, uniemożliwiając powrót do rodzinnego kraju. Zgony zamiatano pod dywan i uznawano za śmierć z powodów naturalnych.

Dua Lipa przy okazji Mistrzostw Świata w 2018 roku

Muzyka ma swoją rolę

Poza sportową częścią pojawia się również ta muzyczna. Do rozgrywek powstaje specjalny soundtrack przygotowany przez artystów z całego świata. W tym roku jedną z przewodnich piosenek będzie singiel stworzony przez Nicki Minaj, Malumę i Myriam Fares. Na krążku znajdziemy także kilka utworów lokalnych artystów.

To jednak nie koniec niespodzianek, ponieważ podczas ceremonii otwarcia pojawi się członek BTSJung Kook, który (jak podają media) znajdzie się też na oficjalnej ścieżce dźwiękowej. Poza koreańskim idolem w medialnych przeciekach pojawiają się również Shakira czy Black Eyed Peas. Na potwierdzenie tych rewelacji musimy jeszcze chwile poczekać.

I tu dochodzimy do sedna. W 2018 roku na ceremonii pojawiła się bowiem Dua Lipa. Gwiazda otworzyła mistrzostwa hitem One Kiss. Kilka dni temu pojawiły się plotki, mówiące że gwiazda miała pojawić się też na tegorocznym wydarzeniu. Ale tak się nie stanie. Szybko zdementowała je, wrzucając na swojego Instagrama taki oto wpis:

Dua Lipa
Dua Lipa z oświadczeniem w mediach społecznościowych

Co możemy powiedzieć? Chyba tylko tyle, że popieramy to, co napisała i w pełni zgadzamy się z jej decyzją. Zaledwie kilka dni temu ambasador FIFA Khalid Salman wypowiedział się krzywdząco na temat homoseksualizmu. Niechęć do wystąpienia czy całego przedsięwzięcia jest dla nas w pełni zrozumiała.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone